Правильне харчування дуже важливе для всіх, а тим паче для майбутньої мами. При цьому у одних жінок при надії часто виникає бажання наїстися за двох, бо всі навколо тільки про це й говорять, а інші вагітні захоплюються дієтами, щоб зберегти фігуру. Скільки в нормі має їсти майбутня мама розповіла лікар-дієтолог Марта Лісевич.
Вирахуйте індекс маси тіла до запланованої вагітності
Якщо ви плануєте вагітність, то попередньо вирахуйте свій індекс маси тіла (ІМТ). Для цього достатньо поділити вашу вагу у кілограмах на зріст у метрах, взятих у квадрат. Або просто скористайтесь цим зручним калькулятором.
BMI For Adults Widget
Еквівалент нормальної маси тіла у дорослих має бути в межах 18,5-24,9 [1].
Якщо ви отримали значення менше 18.5 – це свідчить про недостатню вагу, а понад 30 – це ознака ожиріння. Показники менше та більше норми можуть ускладнювати перебіг вагітності. Тому, якщо ваш ІМТ перевищує 30, бажано невідкладно докласти зусиль для зменшення ваги. Якщо цього не зробити, майбутня вагітність може викликати серйозні захворювання, які є супутніми надлишковій вазі. Це у майбутньому зашкодить не тільки матері, а й дитині.
Еквівалент нормальної маси тіла у дорослих має бути в межах 18,5-24,9. Якщо ваш ІМТ знаходиться поза межами цих значень, зверніться до лікаря дієтолога чи нутріціолога.
Що робити, якщо індекс маси тіла не в нормі
Якщо не вдається самостійно знизити ІМТ, варто звернутись до лікаря-дієтолога або нутріціолога. Нутриціолог – це фахівець, який займається питаннями раціонального і збалансованого харчування, та його впливом на здоров’я людини. Якщо у місті, де ви мешкаєте немає такого лікаря, ви можете скористатись форматом відеоконсультацій, які зараз дуже популярні.
Однак варто застерегти і майбутніх мам, які захоплюються модними дієтами, в яких вираховують калорії. Не варто при вагітності обмежувати себе в їжі. Звісно, жінка при надії не має їсти за двох, але для нормального розвитку дитини в утробі, майбутня мама повинна отримувати на 300 калорій в день більше, ніж зазвичай. Надходити вони мають від споживання правильно підібраних продуктів. Тому найкраща дієта під час вагітності – це здорове збалансоване харчування.
Які правила правильного харчування при вагітності
Купуйте тільки натуральні продукти. Щоб отримати достатню кількість поживних речовин, а саме білків, жирів і вуглеводів, вітамінів та мінералів, у харчування при вагітності важливо включити різні групи продуктів. Йдеться про фрукти та овочі, молочні продукти, хліб і зернові, нежирне м’ясо, горіхи та бобові. Не використовуйте продукти. що піддавались промисловій переробці і мають у своєму складі консерванти. Віддайте перевагу запеченій чи тушкованій у спеціях індичці ніж магазинному балику чи сосискам. Приготуйте овочевий салат з моцарелою або фетою замість бутерброду з плавленим сирком.
Намагайтеся готувати їжу самостійно. Готуючи вдома можна уникнути споживання напівфабрикатів чи готових соусів, сосисок чи сардельок, майонезу, солодких йогуртів. В усіх є надлишок цукру, солі, консервантів та стабілізаторів. Якщо у вашому холодильнику будуть лише натуральні продукти, ви можете отримати максимум користі.
За покупками відправляйтеся ситою. Перед відвідинами супермаркету варто добре поїсти та завчасно підготувати список необхідних продуктів. Так ви уникнете ситуативних покупок і зможете чітко спланувати свій раціон на кілька днів.
В цілому бажано орієнтуватися на рекомендації лікаря. Гінеколог, який веде вагітність, зможе визначити чи є проблема надлишкового набору ваги. Лікар зі свого досвіду призначить раціон або порадить консультацію у нутриціолога. Спеціалісти врахують ваш індекс маси тіла, спосіб життя та генетику й підберуть правильне харчування як для схуднення, так і навпаки, для набору ваги під час планування вагітності або вже в процесі.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм лікарем або дієтологом.