ЄВГЕН КЛОПОТЕНКО
Євген Клопотенко народився у звичайній родині, яка не мала жодного відношення до кулінарії. Невідомо, як би склалася його подальша доля, якби у 1991 році бабуся Євгена не переїхала до Великобританії та не запросила його пожити у неї. Там Євген відкрив для себе абсолютно новий світ, починаючи від величезного вибору продуктів у супермаркетах, закінчуючи іншою культурою харчування. Після Великобританії Євген ненадовго опинився в Італії, де познайомився з дивовижною італійською кухнею і зрозумів, що готувати, ставитися до їжі та жити потрібно зовсім інакше.
Пізніше Євген працював офіціантом в ресторанах Німеччини, США та України. І ось, стоячи одного разу на кухні та спостерігаючи за роботою кухарів, він вперше за більш ніж 20 років усвідомив, що хоче готувати. Євген почав вчитися самостійно. Спочатку це мало розважальний характер: разом із друзями Євген створив кулінарне змагання CookWars, яке пізніше переросло у масштабне шоу в одному з ресторанів Києва.
Тоді ж Євген познайомився з Денисом, разом з яким пізніше заснував «Гастромайстерню Confiture», головною ідеєю якої було зробити звичайну їжу смачнішою.
Далі був «МастерШеф». Перемога в цьому шоу – важливий етап, який допоміг Євгену здійснити його масштабні проєкти. Завдяки цій перемозі він зміг вийти на наступний професійний рівень – навчання у французькій школі кулінарії Le Cordon Bleu.
Головна мета Євгена – поліпшення культури харчування в Україні та посилення статусу української кухні у світі. Всі його проєкти спрямовані на це.
У 2016 році Євген запустив проєкт Cult Food, в рамках якого займається поліпшенням харчування в українських освітніх закладах, а також реформою професійної освіти кухарів.
У 2018 році був створений та затверджений на офіційному рівні рецептурний збірник зі 110 новими стравами для шкільних їдалень. Станом на початок 2020 рік за новим рецептурним збірником готували у майже 5000 шкіл по всій країні.
У 2020 році завдяки активній позиції Євгена питання покращення харчування в освітніх закладах України було підняте на державний рівень. Протягом 2020-2021 років відбулися значні зміни у законодавчих нормах, які регулюють харчування дітей у навчальних закладах: ухвалено новий Санітарний регламент та Порядок і норми харчування у закладах освіти, розроблені методичні рекомендації щодо здійснення закупівель, активно виділяються кошти на переобладнання їдалень та впроваджується НАССР. В рамках робочої групи Євген та команда Cult Food розробили збалансоване та сучасне чотиритижневе меню для шкільних їдалень.
1 вересня 2021 року всі дитячі садочки та школи України перейшли на нові стандарти та норми харчування.
Також у 2020 році Євген підписав меморандум про співробітництво з Міністерством освіти і науки України та став амбасадором реформи профосвіти. Наразі Євген займається реформою кухарської освіти в одному з кулінарних коледжів Києва, який в майбутньому стане прикладом для зміни інших подібних навчальних закладів, а професія кухаря стане популярною та престижною.
У 2019 році Євген випустив свою першу книгу: «Зваблення їжею. 70 рецептів, які захочеться готувати». До неї увійшли найкращі авторські рецепти. Окрема пристрасть Євгена – українська кухня. Він займається постійним пошуком та модернізацією старовинних українських рецептів. Частину з уже адаптованих та перевірених Євгеном страв можна знайти у другій книзі шеф-кухаря «Зваблення їжею з українським смаком».
У жовтні 2021 року вийшла третя книжка Євгена Клопотенка «Святкові страви». Це 70 авторських рецептів страв до найважливіших подій, які святкують українці.
Також у 2021 році світ побачила книга «Борщ і до борщу».
У березні 2019 року Євген разом з Інною Поперешнюк відкрили у Києві ресторан «Сто років тому вперед», який презентує принципово нову сучасну форму української кухні. При розробці концепції ресторану Євген поставив собі за мету показати, якою б українська кухня була, якби не Радянський Союз, і зруйнувати стереотипи про те, що українська їжа – це тільки борщ і вареники.
У березні 2022 року Євген та Інні відкрили новий заклад у Львові – бістро «Інші». У складні часи повномаштабного вторгнення заклад став своєрідним соціальним внеском шеф-кухаря – він забезпечує харчуванням тих, хто з тих чи інших причин не має змоги заплатити. У «Інші» було два меню – основне і меню №2, воно було безкоштовне.
6 жовтня 2020 року за ініціативи Євгена Експертна рада з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформаційної політики України внесла український борщ до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Щоб внесення борщу до цього переліку відбулося, Євгену знадобилося близько 1,5 років. Ним було здійснено декілька борщових експедицій по всій країні, в рамках яких були зібрані десятки родинних рецептів борщу з різних куточків України. Також був відзнятий відеоматеріал, який 2020 року вийшов на великі екрани, як документальний фільм «Борщ. Секретний інгредієнт». У березні 2021 року Україна подала офіційну заявку на визнання борщу частиною нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
1 липня 2022 року на 5-му позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини український борщ увійшов до списку Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
Робота Євгена над поліпшенням гастрономічної культури в Україні та популяризацією української кухні у світі отримала і міжнародне визнання. У квітні 2021 року Євген Клопотенко увійшов до авторитетного міжнародного списку 50 Next – переліку професіоналів, які змінюють майбутнє гастрономії, від міжнародного рейтингу найкращих ресторанів світу The World’s 50 Best Restaurants.
У 2022 році World Influencers and Bloggers Awards 2022 назвали Євгена фудблогером року.
У березні 2023 року Євген стає ведучим телевізійного проєкту «Пекельні борошна з Євгеном Клопотенком» на телеканалі СТБ. У ній Євген розказує глядачам, як зі звичних і доступних продуктів приготувати страви, якими надихались наші легендарні предки. У кожному випуску до Євгена приходять зірковий гість. Разом вони готують унікальні українські страви та відкривають такий багатий на смаки світ української гастрономії.
ПРОЄКТИ ЄВГЕНА КЛОПОТЕНКА
● Співвласник та бренд-шеф ресторану «100 років тому вперед» (Київ) та бістро “Інші” (Львів).
● Лауреат 50 NEXT – переліку професіоналів, які змінюють майбутнє гастрономії, від міжнародного рейтингу найкращих ресторанів світу The World’s 50 Best Restaurants (2021 рік).
● Лауреат World Influencers and Bloggers Awards 2022.
● Автор найпопулярнішого в Україні кулінарного сайту klopotenko.com.
● Автор чотирьох кулінарних книг: «Зваблення їжею. 70 рецептів, Які захочеться готувати», «Зваблення їжею з українським смаком», “Святкові страви”, “Борщ і до борщу”.
● Автор онлайн-курсу СІМПЛ КУКІНГ.
● Ідеолог проєкту Cult Food.
● Ведучий телевізійного проєкту “Пекельні борошна з Євгеном Клопотенком” на каналі СТБ (з 2023 року і дотепер).
● Експерт програми «Сніданок з 1+1» (2017-2022 роки).
● Експерт передач «Все буде добре», «Все буде смачно» на каналі СТБ (2016-2018 роки).
● Ведучий телевізійного проєкту «Енеїда» на «UA: Перший» (2018-2020 роки).
● Бренд-шеф ресторану мексиканської кухні ROJO OJO (2016 рік).
● Бренд-шеф мітерії «Здоровий Глузд» (2017 рік).
● Бренд-шеф кафе «Паштет» (2018 рік).
● Засновник компанії з виробництва соусів і варення «Гастромайстерня Confiture».
● Ініціатор внесення борщу до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини та подання Україною заявки на визнання борщу частиною нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.