Останні роки все частіше можна зустріти написи на етикетках продуктів «без глютену» або «містить сліди глютену». Така пильна увага обумовлена тим, що вони можуть викликати алергічну реакцію у певної категорії людей або стати причиною проблем зі шлунково-кишковим трактом. Мені стало цікаво, які саме продукти містять глютен і кому треба їх остерігатись?
Що таке глютен та целіакія?
Клейковина або глютен – це група рослинних білків, які містяться в різних злаках, як пшениця, жито, ячмінь та овес та похідних від них продуктів. Для більшості людей глютен не є шкідливим, якщо він поступає в організм нечасто і у невеликих кількостях. Але є категорія людей з аутоімунним захворюванням целіакія, що характеризується непереносністю глютену. І для них навіть невелика кількість продукту з клейковиною одразу провокує кишкові проблеми: нудоту, блювання, здуття, відчуття переповненості шлунку, м’язові судоми, екзему, почервоніння та припухлість язика тощо. Але, як показують дослідження, людей, які хворіють целіакією лише 1% на планеті, і для них існує один спосіб, що допоможе – повна відмова від продуктів, які містять глютен. Чому тоді все частіше говорять про нього, як про страшного ворога, якщо інші 99% не мають цього захворювання?
Чи для всіх шкідливий глютен?
Глютен досить складно перетравлюється нашою травною системою, і навіть якщо людина не має целіакії, часте та велике надходження продуктів, які містять клітковину може негативно відобразитися на роботі шлунково-кишкового тракту. Саме тому всім варто знати, в яких продуктах він міститься, щоб правильно складати свій щоденний раціон та харчуватися не тільки смачно, а й збалансовано.
Продукти, які містять глютен
Глютен міститься у злаках та похідних від них продуктів харчування. Також клейковину часто додають як загусник та позначають це на пакованні.
Злаки
- Пшениця у всіх видах та похідні від неї продукти: борошно, полба, манка, булгур, кускус, хлібобулочні та кондитерські вироби, пшеничний крохмаль, пророщена пшениця, макаронні вироби, хлібці та злакові суміші.
- Жито, житнє борошно і квасне сусло.
- Ячмінь у всіх видах: ячмінне борошно, ячне крупа, перлова та ячмінний солод.
- Овес та похідні від нього продукти: вівсяне борошно, вівсяна крупа та пластівці.
Молочні продукти та солодощі
Молочні продукти можуть містити глютен у добавках до злакових культур, а також в загусниках та ароматизаторах, що мають у складі клейковину.
Інші продукти з глютеном
Щоб не пропустити наявність глютену у готових продуктах, зважайте на такі назви на етикетці:
- модифікований харчовий крохмаль;
- гідролізований рослинний білок;
- текстурований рослинний білок.
Клейковина може бути: у сухариках, чипсах, м’ясних консервах, деяких видах шоколаду, сухих сніданках, готових супах, соусах, таких як кетчуп, томатна паста, у морозиві, цукерках, окремих видах ковбасних виробів, м’ясних напівфабрикатах, чаї та каві з додатковими смаками, алкогольних напоях, скажімо, віскі, горілка та пиво, бо для їх виготовлення використовуються солод та ячмінь. Клейковину навіть додають у таблетки та вітаміни.
Продукти, які можуть містити сліди глютену
Буває так, що продукт сам по собі не містить глютену, але в процесі виробництва до нього потрапляє клейковина через різні технічні обставини – цехи розташовані поруч чи фасування на одному складі тощо. Тому виробники вказують на пакованні «може містити сліди глютену». Це важливо для людей з целіакією, бо вони до нього надчутливі, і достатньо навіть «сліду», щоб викликати небажані реакції.
В яких продуктах немає глютену
Глютен не міститься в таких продуктах:
- яйця, м’ясо, риба та морепродукти. Окрім випадків, коли глютен додають у виробництві йогурту для його згущування або в паніровці до напівфабрикатів;
- рис, гречка, кукурудза, кіноа, амарант та просо, яке очищають та виготовлюють пшоно. Ці продукти належать до псевдокультур і являються собою насіння квітів, тому лише нагадують злак;
- бобові: сочевиця, нут, горох, квасоля та соя не містять глютену;
- насіння, горіхи, фрукти та овочі;
- масла та тваринні жири. Глютен відсутній у будь-яких рослинних оліях: оливкова, соняшникова, кокосова, кукурудзяна тощо. Також цього білка немає у вершковому маслі, гхи та смальці.
Якщо для вас принципово та за станом здоров’я не можна чи не бажано вживати глютенові продукти, уважно читайте склад на пакованні. Бо, як зазначалося, сам по собі продукт, скажімо, м’ясо може не містити глютену, але його запанірували у борошні та, звісно, такий напівфабрикат міститиме клейковину. Уже не кажучи про «сліди» глютену, які можуть бути у великої кількості неглютенових продуктів. Тож будьте уважними та залишайтеся здоровими.