Східна кухня
РЕЦЕПТИ СХІДНОЇ КУХНІ
Кухня на Сході – це як ще одна релігія. Тут ви не зустрінете витонченої подачі або витончених рецептів. Східна кухня є дуже яскравою, з потужною енергетикою, неповторною і ні на що не схожою. Що ж відрізняє східну кухню?
Східна кухня об’єднує в собі безліч країн Азії. Тут і кулінарна спадщина Індії, і Кавказу, і Балканського півострова, і тюркських народів. Кухні цих країн неймовірно відрізняються між собою, тому складно розглядати їх як єдине ціле. Хоча набір найпоширеніших продуктів в них досить схожий.
Не характерно для східної кухні використання сирів, окрім сичужних сортів, яєць, яловичини, в деяких регіонах свинини і вина. Дуже яскравою родзинкою східній кулінарії є спеції. Нехай в кожному окремому регіоні вони відрізняються між собою, все одно в стравах вони мають першорядне значення.
ІНДІЙСЬКА КУХНЯ
Східна кухня включає в себе безліч кулінарних традицій різних країн, тому і розглядати їх варто окремо. У поняття індійської кухні входить кулінарна культура Індії, Пакистану, Непалу, Шрі-Ланки та Бірми. Країни Південної Азії готують з величезною кількістю спецій. Як і на всьому Сході прянощі не тільки передають смакові переваги народу, а й забезпечують продуктам більш тривале зберігання і антибактеріальний ефект. Кухня Індії переважно вегетеріанська, в той час, як інші південноазіатські країни часто використовують в рецептах різне м’ясо. Характерно додавання кокосового молока в страви і широке застосування овочів.
ТАЙСЬКА КУХНЯ
Тайська кухня об’єднує країни Південно-Східної Азії, такі, як Таїланд, Малайзія, Індонезія, В’єтнам, Сінгапур, Філіппіни. Тут традиційно використовується велика кількість рису, овочів і фруктів. Також досить часто зустрічаються в рецептах морепродукти. Незважаючи на те, що тут також велика кількість спецій, страви тайської кухні не так гострі і пряні, як страви решті східної кухні.
КУХНЯ ДАЛЕКОСХІДНЬОЇ АЗІЇ
Сюди входять кухні Кореї, Японії, Китаю і Тайваню. М’ясо, овочі і гриби тут використовуються дуже локально і безпосередньо залежать від регіону, в якому вони ростуть або розлучаються. Кухню Кореї відрізняє велика кількість червоного перцю, а об’єднує кулінарію всіх далекосхідних країн використання практично у всіх блюдах рису, сої, морепродуктів.
КРАЇНИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ АЗІЇ
Узбекистан, Казахстан, Киргизія, Монголія та інші центральноазіатські країни, навпаки, відрізняються багатством м’ясних рецептів. При цьому, м’ясо використовується зовсім різне, як баранина, телятина, козлятина, так і конина і верблюжатіна. Також цю кухню відрізняє велика кількість молока і кисломолочних продуктів. З них готують як напої, так і різні соуси. Широко поширений чай, солодощі і тандирна випічка, у вигляді коржів, лаваша або аналогів слоек з різною начинкою.
АРАБСЬКА КУХНЯ
Арабська кухня відрізняється великою кількістю м’яса, різного і приготованого всілякими способами. До вживання в мусульманських країнах заборонена лише свинина. У великій кількості вживаються солодощі. Переважно, це випічка, десерти з горіхів, фруктів і меду. На відміну від багатьох країн східної кухні, тут не просто готують страви з рису, а дуже поширені гарніри з бобових і круп. Вони подаються окремо до м’ясної страви. Також зустрічаються рецепти з риби. Найпоширеніші напої – це міцна кава і солодкий чай.
КАВКАЗЬКА КУХНЯ
Кавказька кухня схожа з арабської. На додаток до вищеописаних традицій додається повсюдне використання сирів, молока і кисломолочних продуктів. Так як на Кавказі місцевість гірська, то фрукти і овочі в кулінарії безпосередньо залежать від регіону. Є приказка, згідно з якою вважається, що чим вище в гори – тим простіше страви.
ЩО ЩЕ ОБ’ЄДНУЄ СХІДНУ КУХНЮ?
Перш за все, варто відзначити, що в східній кухні практично немає рідких супів. Якщо це арабська або кавказька кухні, тоді як супу прийнято подавати дуже густі наваристі м’ясні юшки, які більше схожі на рідке рагу. В азіатській кухні – це багатокомпонентні супи з рисовою локшиною, рисом, морепродуктами, невеликою кількістю м’яса і кокосового молока, водоростями і овочами.
Також східна кухня найчастіше передбачає обсмажування страв та інгредієнтів. Смажений рис, м’ясо, всілякі клярі і панірування. Тому східна кухня часто вважається ситної, жирної і висококалорійної.
Східна кухня відрізняється великою кількістю святкових і ритуальних страв. Закуски найчастіше представлені різними соусами, підливаючи, в які умочують піту або лаваш.
Популярні по всьому світу і східні солодощі. Сушені фрукти, рахат-лукум, халва, пахлава, шербет, козинаки. Їх прийнято подавати до кави або чаю у вигляді невеликих порцій. Також і прянощі. Каррі, наприклад, набуло популярності практично в усіх країнах планети. Навіть деякі страви, наприклад, плов або долма (голубці у виноградному листі), шашлик і лаваш міцно оселилися в кулінарії багатьох країн.
У східній кухні відрізняються не тільки рецепти, а й навіть способи прийняття їжі. У деяких країнах в ролі ложки і серветки виступають лаваш або коржик, ними просто зачерпують їжу, в інших це палички, по-третє – це звичні нам ложки і виделки.
Східна кухня дуже цікава і смачна. Здавалося б, набір досить звичних продуктів дає такий приголомшливий ефект за рахунок поєднання між собою, способу приготування і спецій. Ніколи не нехтуйте прянощами під час приготування страв східної кухні. Це головна особливість і родзинка даних рецептів. Творіть, пробуйте і відкривайте для себе безмежний світ смачної їжі разом зі мною, Євгеном Клопотенко!