Харчування впливає на стан здоров’я кожної людини. В ідеалі, воно має бути збалансованим, щоб заряджати енергією та слугувати будівельним матеріалом для росту та розвитку організму. Під час вагітності, особливо, якщо вона перша, дуже важко зорієнтуватися в порадах та визначитися, які не нашкодять. Вагітна часто може почути, що може тепер не відмовляти собі в харчових забаганках, бо цього ніби вимагає її організм, а отже і дитина. Ми звернулися за порадами до лікаря-дієтолога Марти Лісевич, щоб з’ясувати, від яких продуктів краще відмовитися жінці при вагітності, а які варто обмежити.
Непастеризоване молоко
Основний принцип раціону вагітних – безпека, а непастеризоване молоко може бути джерелом бактеріальних інфекцій – сальмонельоз чи бруцельоз. Такі інфекції можуть спричинити навіть викидень [1]. Найкращим вибором стане ультрапастеризоване молоко, яке обробляється за високих температур і зберігає максимум корисних речовин. Звертайте увагу на етикетку молочних продуктів. На ній має бути вказано: вироблено з пастеризованого молока.
Сире м’ясо та риба
Цей продукт також під забороною для вагітних. Його вживання може стати причиною токсоплазмозу та зашкодити плоду. Тож слідкуйте за тим, щоб мʼясо та риба, які ви вживаєте, проходили достатню термічну обробку. При роботі з сирим мʼясом дотримуйтесь гігієни рук та кухонних поверхонь, зберігайте сире мʼясо та птицю в холодильнику окремо від готових страв. Не вживайте такі страви, як стейк з кровʼю, суші, сашимі, карпачо чи тартар з телятини або риби. Якщо вирішили зʼїсти стейк, то робіть максимальну прожарку. Раптом вам до вподоби японська кухня. замовляйте гарячі роли або вегетаріанські [2].
Кава
Безпечною нормою кави для більшості здорових людей вважається 400 міліграмів кофеїну на день. Це приблизно чотири чашки завареного напою. Але вагітним треба обмежувати споживання та пити не більше 2-3 чашок на день [3]. Бажано це робити у першій половині дня, щоб не викликати безсоння.
Печінка та продукти з неї
Вживання печінки та продуктів з неї вагітним треба обмежити до одного разу на тиждень. Це пов’язано з тим, що попри високий вміст фолієвої кислоти, заліза та йоду, таких необхідних при вагітності, у ній міститься багато вітаміну А. При рекомендованій нормі для вагітних у 300 мкг, кількість цього вітаміну у печінці у 10 разів більша. Надмірне споживання вітаміну А на ранніх стадіях вагітності може призвести до серйозних вроджених дефектів [4].
Постійне вживання печінки під час вагітності може зашкодити плоду.
Деякі види риб
Вагітним треба уникати вживання такої риби як тунець, акула, королівська макрель, адже вона має високий вміст ртуті. Ця речовина накопичується в мʼясі крупної океанічної риби та може передаватись від матері до дитини з грудним молоком, що загрожує проблемами з мозком та нервовою системою у немовляти [5]. Альтернативою тут стануть хек, судак, сибас, мінтай чи дорада.
Трансжири
Майбутній матері слід уникати вживання трансжирів, які здатні порушити ліпідний баланс збільшуючи кількість «поганого холестерину» (ліпопротеїди низької щільності) та зменшуючи рівень «хорошого холестерину» (ліпопротеїди високої щільності). Це може призвести, наприклад, до розвитку гіпертонії та мати шкідливі наслідки для нормального розвитку плода [6]. До трансжирів відноситься маргарин, майже вся магазинна випічка, вафлі та печиво, морозиво. З великою ймовірністю їх можна також зустріти у тортах, тістечках, плавлених сирах і так званих сировмісних продуктах. Щоб зрозуміти чи є вони у продуктах, уважно вивчайте етикетку. Якщо бачите на ній такі написи як рослинний жир, кулінарний жир, частково гідрогенізований рослинний жир, частково гідрогенізовані жирні кислоти, фритюрний жир, комбінований жир, гідрогенізована олія – уникайте їх.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм лікарем або дієтологом.