Українська кухня – одна з важливих складових нашого культурного коду поряд з мистецтвом та літературою. Це рецепти, які пройшли крізь роки, аби не стати забутими, це страви, які готували наші прабабусі та прадідусі та які варті того, щоб стояти на наших столах і зараз. Ми вважаємо, що відродження та популяризація української кухні надзвичайно важлива у всі часи. Тому склали для вас добірку з 5-ти традиційних страв, що мають свою неповторну історію та самобутній смак.
Українська кухня розвивалася протягом віків, тому у стравах можна прослідкувати як смаки, так і звичаї нашого народу. Переважно це доволі прості за складовими страви, що мали в основі злакові культури та багато овочів, найчастіше використовували капусту, буряки, гарбуз та картоплю. М’яса було не дуже багато, але з часом і воно впевнено зайняло своє місце у традиційній кухні. Набіл, тобто молочні продукти, використовувався завжди, тому маємо так багато смачних страв з кисломолочного сиру. Ми вирішили поєднати у добірці найбільш популярні та характерні страви: звісно, це ароматний борщ, ніжні сирні клюски, шпундри зі свинини та буряка, чернігівська гартаначка та верещака з квасом. Впевнені, що ці страви знайдуть відгук у вашій душі.
Сирні клюски
Коли ви перегляните рецепт, сирні клюски нагадають знайомі з дитинства ліниві вареники. В їх основі також є кисломолочний сир, а ось борошна два види – гречане та пшеничне. Якщо наразі гречаного борошна ви не маєте, можна замінити його пшеничним, це трохи вплине на смак, та все одно буде добре. Не нехтуйте і соусом – мед із вершковим маслом пасує до сирних клюсок чудово. Та можете подавати їх з іншими соусами до смаку – варенням, згущеним молоком, сметаною тощо.
Шпундри
Ця стародавня українська страва відома ще зі сторінок «Енеїди» Котляревського. Поєднання м’яса та буряка можливе не лише у борщі – шпундри з цими інгредієнтами теж смакують. Цікаво те, що запечений буряк перед тим, як поєднати зі свининою та іншими овочами, потрібно замаринувати. А сметана трохи пом’якшить смак, зробить його ніжнішим. Тож, якщо ви ще не куштували шпундри, обов’язково приготуйте. Дуже автентично!
Український борщ на свинячих ребрах
Те, що борщ буквально вшитий у ДНК українців, я кажу завжди. Мене надихає величезна кількість варіантів приготування цієї страви: борщ різний не лише в регіонах, але й чи не у кожній родині він свій. Цей рецепт передбачає звичайний набір овочів для борщу, попередньо запечені свинячі ребра та ароматні складові, як то копчена груша. Остання надасть готовому українському борщу приємного аромату димку. Ви маєте це скуштувати!
Верещака
Ще одна давня страва, про яку варто пам’ятати, це верещака. Завдяки використанню квасу, свинячі реберця матимуть глянцеву скоринку, чудовий аромат та смак. Традиційно для рецепта верещаки брали саме буряковий квас, тож можете використати його, якщо маєте. Та я взяв хлібний – вийшло абсолютно не гірше. Страва дуже поживна та калорійна, за це верещаку завжди цінували окремо, адже вона надавала сил для роботи чи дальніх походів.
Гартаначка
Про цю страву я дізнався зі своїх кулінарних мандрівок Україною. Гартаначка «народилася» на Чернігівщині та завдячує своєю назвою способу приготування, оскільки зазвичай її робили гуртом всією родиною. У залежності від того, якої консистенції ви приготуєте гартаначку, вона може бути як основною стравою, так і більш схожою до супу. Приготувати страву можна і в казанку, і вдома на плиті. Аромат шкварок із цибулею, якими заправляється гартаначка, просто зачаровує, тому враховуйте, що можете з’їсти не одну порцію.
Готувати – це просто!