Важко уявити світ без бутербродів та сандвічів. Цю популярну закуску можна швидко приготувати практично з будь-яких інгредієнтів, які є під рукою. Мабуть, саме тому їх дуже люблять по всій земній кулі. Коли саме приготували перший сандвіч чи бутерброд, сказати важко. Існує думка, що прообраз страви існував тисячі років тому, але найбільшої популярності закуска набула приблизно у XVIII сторіччі. І з того часу без бутербродів не обходяться і повсякденні сніданки чи обіди, і святкові посиденьки, і робочі перекуси чи корпоративні заходи.
Чому люди люблять сандвічі та бутерброди?
Чого ж кілька шматочків хліба та жменька інгредієнтів начинки такі бажані? Є кілька найпростіших причин, чому люди обожнюють бутерброди та сандвічі:
- зручність. Сучасний спосіб життя має високий темп, тому не завжди знаходиться час, аби сісти й повноцінно пообідати чи повечеряти. Саме тут сандвічі й бутерброди стануть в пригоді. Їх зручно їсти будь-де і вони не потребують столових приборів чи особливого посуду. До того ж це чудовий варіант для пікніку чи прогулянки на природі, де також можна легко й зручно перекусити;
- різноманітність. Щоб приготувати смачний сандвіч або бутерброд, існує практично необмежена кількість варіантів поєднання інгредієнтів та способів приготування. Більш традиційно це або начинка між двома-трьома скибочками хліба, або начинка, викладена зверху на хліб. Але кухарі пішли далі й придумують нові цікаві поєднання смаків і способів подачі, де замість хліба може бути локшина чи розрізане навпіл авокадо;
- універсальність. Якщо казати про інгредієнти сандвічів і бутербродів, то їх дуже легко персоналізувати. Не любите капусту? Не кладіть її. Хочете покласти гірчицю і не додавати майонез? Без проблем! Ви завжди можете придумати своє авторське поєднання смаків і насолоджуватися, хоч би яким дивним це вважали інші;
- комфортність. Це їжа, від якої затишно та легко або ж така, що викликає приємні ностальгічні спогади. У багатьох людей сандвічі й бутерброди можуть викликати асоціації з дитинством та шкільними роками, приємними сімейними прогулянками парком тощо.
Види сандвічів та бутербродів
Найулюбленіша у світі закуска різноманітна за багатьма параметрами. Переважно це різна форма і спосіб подачі. Ось кілька найбільш поширених варіантів.
Відкриті бутерброди
Це, мабуть, найбільш звична для нас форма закуски. На шматочок свіжого чи підсушеного хліба викладається начинка з овочів, м’яса, риби чи навіть фруктів. Для більш соковитого смаку хліб часто попередньо покривається соусом, крем-сиром, вершковим маслом тощо. Така закуска доречна на будь-якому столі та у будь-яку пору року. Але щоб було більше користі, радимо використовувати сезонні продукти. Наприклад, брускети з гарбузом та фетою ідеально смакуватимуть восени, а ось бутерброди з печеним перцем можна готувати увесь рік.
Сандвічі, або закриті бутерброди
Такий вид закуски найбільшої популярності здобув в Америці та Західній Європі. Але і в Україні вже багато років люблять усілякі бургери та сандвічі. Подається сандвіч у вигляді булочки, розрізаної навпіл, з соковитою начинкою всередині, або між кількома шарами хліба. Деякі з закритих бутербродів вже стали своєрідною класикою. Наприклад, про сандвіч кубано чи рубен в Америці знають усі. Що класти у сандвічі – це суто справа вашої фантазії та смакових вподобань. Але, на відміну від відкритих бутербродів, тут передбачено кілька шарів начинки. Переважно це соус, м’ясо або риба та соковиті овочі, викладені на булочку та накриті її верхньою частиною.
Інша варіація закритого бутерброда – це американський клаб-сандвіч. Зазвичай для нього використовуються три скибочки підсмаженого хліба, які перекладені шматочками курки чи індички із беконом, чи шинкою. Він також містить такі інгредієнти, як листя салату, томати та майонез чи інший соус, які надають бутерброду додаткового характеру. Завдяки використанню трьох шматочків хліба його також називають потрійним або триповерховим сандвічем. Чудовий приклад, аби познайомитися ближче із цією закускою – клаб-сандвіч з індичкою та яйцем з крем-сиром і червоною капустою.
Закриті бутерброди зручно їсти і вдома, і брати з собою на роботу чи прогулянку.
Основні правила, як скласти ідеальний сандвіч чи бутерброд
Навіть якщо ви не володієте визначними кулінарними навичками, приготувати сандвіч або бутерброд зовсім не складно. Незалежно від того, чи хочете ви отримати простий бутерброд, чи щось екзотичне, є кілька основних правил, аби ваш бутерброд чи сандвіч вийшов ідеальним.
Виберіть правильний хліб
В залежності від того, яку закуску ви хочете приготувати, треба вибирати той чи інший вид хліба. Якщо в сандвічі буде волога начинка або багато соусу, потрібно взяти сухий і щільний хліб. Зазвичай він має товсту скоринку, яка тримає начинку, а також дозволяє легко підсмажити на пательні чи грилі або розігріти сандвіч. Це може бути, наприклад, чіабата, яка добре тримає форму та має доволі товсту скоринку. Також зважайте на класичні рецепти. Наприклад, для клаб-сандвіча передбачається тостовий хліб, а для сандвіча рубен – чорний або житній. Для брускет ідеально підійде хрусткий багет.
Виберіть соус чи намазку
Соус додає сандвічам вологості, надає більш кремової текстури. Ви можете вибрати соус барбекю, гірчицю, майонез, голландський соус тощо. Тут треба зважати на всі інгредієнти, які ви плануєте покласти у сандвіч. Наприклад, якщо ви робите сандвіч з моцарелою і томатами, чудово підійде соус песто, а начинка зі свинини добре смакуватиме з барбекю. Замінити соус може і якась намазка – ніжний сир чи овочева паста. До сандвіча з лососем, до прикладу, радимо використовувати крем-сир.
Правильно поєднайте смаки
Хоча і не існує суворих правил, як поєднувати смаки у сандвічах, але ж смакувати страва має гармонійно. Тому варто запам’ятати кілька основних моментів.
По-перше, не нехтуйте соусами. Як вже зазначалося, саме вони роблять смак соковитішим. Але не кладіть його забагато, аби він не витікав. Якщо ви будете їсти сандвіч одразу, можна покласти й трохи більше. Та якщо плануєте взяти перекус із собою, соус може занадто розмочити сандвіч і його буде їсти важче.
По-друге, покладіть щось м’ясне чи рибне, звісно, якщо ви не готуєте вегетаріанську страву. В останньому випадку для більшої поживності можна додати котлету з нуту або фалафелі.
По-третє, обов’язково покладіть овочі та зелень. Це буде і смакувати гармонійно, і виглядатиме такий сандвіч більш апетитно. Ну і про користь вживання овочів всі ми знаємо.
І наостанок, радимо покласти сир. Він безперечно подвоює смак будь-якого сандвіча. У виборі також відштовхуйтесь від ваших вподобань та основної ідеї сандвіча. Можна брати м’який вершковий козячий сир, що чудово підкреслить фруктові смаки, а для бургерів чи клаб-сандвічів використовувати чедер.
Готувати – це просто!