Скажіть чесно, що ще ви знаєте про пастернак, окрім того, що він і цибулька – живі і здорові родичі гарбузові. У переважної більшості людей окрім усвідомлення, що це коренеплід, уявлень про нього небагато. А цей овоч досить універсальний і здатен урізноманітнити ваше осіннє меню. Окрім того, він пропонує кілька суттєвих переваг для здоров’я, тому наполегливо радимо не ігнорувати його.
Пастернак – рослина давно відома людству, його культивують тисячоліттями. Це різновид коренеплоду, близький до моркви та кореня петрушки, котрий має довгі бульбоподібні корені кремового кольору з солодкавим горіховим смаком. Пастернак має оригінальний смак, а ще багатий кількома важливими поживними речовинами та антиоксидантами, які можуть покращити імунітет, травлення та допомогти зменшити вагу.
Пастернак: користь і харчова цінність
Пастернак є чудовим джерелом багатьох важливих поживних речовин, у кожній порції міститься велика доза клітковини, вітамінів і мінералів. 100 г пастернаку забезпечує:
- Калорії: 75
- Вуглеводи: 18 г
- Клітковина: 5 г
- Білок: 1,1 г
- Жири: 0,4 г
- Вітамін С: 18% від добової норми споживання
- Вітамін K: 18%
- Фолієва кислота: 16,5%
- Вітамін Е: 9,7%
- Магній: 7,5%
- Тіамін: 7,5%
- Фосфор: 3%
- Цинк: 5%
- Вітамін B6: 5%
Окрім високої поживності, пастернак також містить багато антиоксидантів.
Антиоксиданти – це корисні для здоров’я сполуки, які допомагають запобігти окислювальному стресу та зменшити пошкодження клітин. Збільшення споживання антиоксидантів може зменшити ризики утворення хронічних захворювань, таких як рак, діабет і хвороби серця. До речі, користь руколи також включає цю перевагу.
Пастернак багатий вітаміном С, забезпечуючи близько 18% вашої щоденної потреби лише в 100 г. Вітамін С є водорозчинним вітаміном, який відіграє центральну роль в імунній функції, захищаючи від хвороб чи мінімізуючи симптоми та тривалість застуди. Він також може допомогти в профілактиці та лікуванні інших захворювань, таких як пневмонія, малярія та діарея.
Пастернак є чудовим джерелом як розчинної, так і нерозчинної клітковини. 100 г цього коренеплоду містить приблизно 5 грамів цієї поживної речовини – 19% вашої щоденної потреби. Клітковина переміщується шлунково-кишковим трактом у неперетравленому вигляді, допомагаючи рухатися їжі й оптимізуючи здорове травлення. Дослідження підтверджують, що збільшення споживання клітковини допомагає в лікуванні захворювань травної системи, у тому числі виразки кишківника. Вона також сприяє регулярним випорожненням, полегшує контроль рівня цукру в крові, знижує рівень холестерину та артеріальний тиск і зменшує маркери запалення.
Пастернак для схуднення
Низькокалорійний, але багатий на клітковину, пастернак стане чудовим доповненням до здорової дієти для схуднення. 100 г пастернаку містить усього 75 калорій, але аж 5 г клітковини.
Клітковина повільно проходить через травний тракт, допомагаючи довше бути ситим, не відчувати підсилення апетиту та зменшити кількість спожитих калорій. Згідно з одним оглядом, збільшення щоденного споживання клітковини на 14 грамів може зменшити споживання калорій до 10%, що призведе до втрати ваги на 1,9 кг за чотири місяці.
Цей коренеплід також має високий вміст води – близько 79,5%. Дослідження показують, що вживання більшої кількості продуктів, багатих водою, може бути пов’язане зі зменшенням споживання калорій і збільшенням швидкості схуднення.
Як їсти пастернак
Пастернак має солодкуватий смак, схожий на морквяний, але з горіховим землистим відтінком.
Цей коренеплід можна їсти сирим у салатах, варити й запікати, вареним чи запеченим товкти у пюре, смажити й тушкувати. Пастернак додає насичений смак багатьом стравам, особливо добре граючи в супах, рагу, запіканках, гратені та пюре. Ви можете додавати його у будь-яку страву, куди б поклали моркву, ріпу чи навіть картоплю. Або ж насолоджуйтеся його смаком без зайвих добавок, готуючи на гарнір.
Як зберігати пастернак
Зберігайте пастернак у холоді та вологості: 0°-4°C і 95% відносної вологості. Загорніть коренеплоди в паперові рушники, а потім у поліетиленовий зіп-пакет. Потім помістіть у ящик холодильника для овочів. У такому вигляді він зберігатиметься близько 2 тижнів. Однак не забувайте міняти паперові рушники раз на 3-4 дні.
Ви також можете зберігати пастернак у погребі чи холодній і темній комірчині. Експерти радять не мити його перед зберіганням, але прибрати зайвий бруд і листя. Потім його варто скласти в коробку чи дерев’яний бокс і засипати сухою тирсою чи навіть піском. Так коренеплід зберігатиме відносну свіжість до 6 місяців. Лиш не забувайте його готувати.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.