Як часто ви споживаєте страви з пшениці? Найімовірніше, раз чи двічі на рік – на Різдво та Меланки. Навряд чи частіше. Виходить, давні українські традиції їсти цільнозернову пшеницю збереглися лише у вигляді куті та проявляються як частина ритуального святкового столу. Але ж це дуже смачна страва, справжній український хелсі-фуд, який так подобається багатьом з нас. Мабуть, ви теж інколи шкодуєте, що кутю не можна їсти весь рік. Чи залислювалися ви, чому так склалося, що ми не споживаємо страви з пшениці щодня?
Євген Клопотенко вважає, що це, як мінімум, дивно: «Україна вирощує мільйони тонн пшениці і є одним з головних експортерів зерна у світі. Ми споконвіку готуємо її на різдвяні свята, але вона відсутня на нашому щоденному столі. Щось тут не так, — каже він. — Крім того, я постійно ставив собі запитання, чому так трапилось, що ми усі їмо багато рису, інвестуючи в економіку інших країн, але не споживаємо свій національний продукт. Це недалекоглядно. І я вирішив, що треба щось змінювати».
Рішення зріло давно.
І ось 23 листопада на свій день народження Євген не лише приготував різото з пшениці з грибами та сиром, щоб подарувати українцям новий смак, не тільки анонсував цілу низку подібних рецептів, а й виступив з ініціативою впровадити пшеницю в український гастрономічний простір і стимулювати появу страв з неї на кожному українському столі.
Ці зміни зараз особливо на часі. «Через війну українські аграрії не можуть експортувати зерно у достатньому обсязі, тонни пшениці лежать на складах. Ми усі можемо допомогти. Як? Просто споживати більше. Тоді наші фермери зможуть реалізувати своє зерно, а зароблені кошти інвестувати в Україну», — наголошує Євген Клопотенко.
Тому він вирішив розібратися в проблемах, що пов’язані зі споживанням пшениці, і пошукати відповіді.
Чому ми досі не готували з пшениці?
Євген назвав декілька причин.
- Загублена традиція: сучасним людям просто не спадає на думку, що пшеницю можна готувати та споживати так, як і будь-які інші зернові продукти.
- Хибна думка, що її треба довго готувати, замочувати на ніч, годинами варити.
- Переконання, що цілі зерна важко перетравлюються.
- Недостатньо знань про користь пшениці, які стали би аксіомами.
- Відсутність її на полицях магазинів – вона з’являється лише перед різдвяними святами.
Що з цим робити?
Для початку, перевірити, чи пшениця дійсно така примхлива і вимагає стільки часу на приготування.
Євген зробив це і на практиці довів, що пшениця готується не довше, ніж будь-яка цільнозернова крупа. Їй вистачає пів години, щоб повністю зваритися. Можливо, той давній стереотип виник, коли на наших землях вирощували інші сорти пшениці, більш тверді. Хай там як, зараз все інакше – вона готується швидко.
Щодо відновлення загублених традицій, то, на щастя, в Україні наразі існує величезний запит на це. Ми усі пізнаємо себе заново, повертаємо собі мову і культуру, відновлюємо зв’язок з землею, давніми традиціями і, звісно, кухнею. Повернення пшениці на наші столи – гарно вписується у цей тренд. Тож Євген вірить у підтримку усіх українців.
«Повернути собі своє. Повернути українцям українське. Відчути зв’язок зі рідною землею — надзвичайно важлива мотивація для мене. Це те, що допомагає ініціювати зміни», — каже зірковий шеф-кухар.
«Нам лише треба звернути на пшеницю більше уваги. – продовжує Євген. — Вона ж один з наших національних символів, наше українське золото. Як шеф-кухар я можу долучитися через створення нових страв. Наразі, я розробив низку рецептів, частина яких уже є у нас на сайті та Youtube. Обіцяю, що буду продовжувати це робити і надалі, бо щиро прагну довести: пшениця – це дуже смачно. До речі, раджу спробувати різото з пшеницею, воно божественне. А ще це доказ, що нашим національним продуктом легко можна замінити рис. Просто спробуйте».
Євген обіцяє, що страви з пшениці будуть і в його ресторанах, та вірить, що цю ідею підтримають інші ресторатори.
«Гості з інших країн у мене доволі часто запитують: ви вирощуєте багато пшениці, чому її нема в ресторанах, в національній кухні? І відповіді нема, проте є бажання це змінити».
Про користь пшениці
Дієтологиня Наталія Сидорець розказала нам, що пшениця є джерелом вуглеводів, клітковини, білка, таких мінералів, як магній, калій, кальцій, залізо, а у її зародку присутні вітаміни Е, групи В, D і фолієва кислота. І це лише частина корисних властивостей нашого традиційного хелсі-продукту, які підтверджені дослідженнями.
Як і будь-яке цільне зерно, пшениця вимагає від нашого організму деяких зусиль. Але ж саме в цьому і є одна з переваг таких продуктів: ми витрачаємо калорії на засвоєння, покращуємо обмін речовин, очищаємо організм. Тому аргумент «важко перетравлюється» зі списку недоліків перенесемо у переваги. Принаймні, для більшості людей.
Поява пшениці у гастрономічному просторі має стимулювати більш глибоке пізнання її харчових властивостей. На це теж сподівається Євген. І пропонує українцям приєднатися до цього процесу. Це важливо і цікаво.
Ну і нарешті, де купувати?
Євген Клопотенко сподівається, що попит сформує пропозицію. Виробники зерна, продавці продуктів харчування, покупці об’єднаються у бажанні бачити цільнозернову пшеницю на столах, і незабаром на усіх полицях з крупами з’явиться і вона.
«Але треба починати з себе, – впевнений Євген. – Тому відсьогодні ви можете придбати пшеницю у моєму інтернет-магазині. Я не маю на меті розбагатіти на її продажу. Просто хочу, щоб вона стала доступнішою. І сподіваюсь, що ця ініціатива, якщо її підтримають українці, не лише спростить шлях пшениці до нашого столу, а й відкриє для виробників нові ринки збуту. Це моя глобальна ціль».
Зірковий шеф-кухар відкритий до пропозицій і колаборацій з виробниками пшениці та готовий всіляко підтримувати будь-які зусилля щодо популяризації українського золота в Україні та поза межами.