Червоний лікар: чому ягоди кизилу – це справжній суперфуд

Смакові властивості кизилу люди оцінили давно. Це одна з найдревніших рослин, про що свідчать навіть археологічні розкопки, в яких знаходили кісточки кизилу. Але сучасні гурмани не надто часто використовують ці ягоди для страв. Ми вирішили підняти престиж продукту, бо насправді це дуже корисний сезонний плід. Кизил, або як його ще називають в Україні – дерен, у нашому кліматі зацвітає на весні першим. Але, що цікаво, вистигають ягоди чи не останніми – аж перед наступом осінніх холодів.

Який кизил на смак

Ягоди кизилу мають терпкуватий в’язкий присмак, що трохи нагадує суміш кислої аличі та солодкої черешні. Шкірка та м’якіть кизилу майже однаково щільні за текстурою, але коли ягода перезріває за сприятливої сонячної погоди, то стає м’якшою та більш соковитою.

Можливо люди ігнорують кизил через його продовгувату кісточку, бо треба докласти чималих зусиль, щоб очистити м’якуш від неї. Але ми нагадаємо про корисні якості цього продукту. Сподіваємося, що незручності, пов’язані з переробленням кизилу, не переважатимуть у вас над бажанням придбати ягоди з унікальними властивостями.

Яка користь кизилу

Kuzyl-koryst

Ми вже писали про користь чорносливу та про те, у які страви його додавати та як зберігати. Як і чорнослив, ягоди кизилу принесуть чимало користі вашому організму. Як відзначають сучасні науковці, у кизилі корисні не тільки плоди, а й листя, квіти, кора та навіть корінь дерева. Cвого часу американські індійці використовували цю рослину для лікування малярії. Пізніше у Сполучених Штатах почали виготовляти ліки з кизилу, які позбавляють головного голю, лихоманки чи втоми. Завдяки своїм властивостям, ягоди можуть бути засобом профілактики деяких хвороб. Цікаво, що:

  • У кизилі багато вітаміну С і Р. Містяться органічні кислоти, як і у більшості ягід. Ще є глюкоза, фруктоза, ефірна олія, фітонциди. Всі вони здатні зміцнювати імунітет, а тим паче перед зимовим періодом застуд та різних вірусних захворювань.
  • У плодах кизилу є компоненти, які можуть нормалізувати артеріальний тиск, усунути головний біль.
  • Ягоди мають жовчогінну, бактерицидну, жарознижувальну та тонізуючу дію.
  • Пектин у складі кизилу прискорює процес очищення організму.
  • Ягоди кизилу покращують апетит, а вітаміни та мікроелементи, що входять до його складу, стимулюють обмін речовин в організмі.
  • У 100 г продукту міститься 45 калорій, тому ягода може вживатися у курсах дієт, або якщо є потреба схуднути.

Проте не можна вживати багато кизилу тим, хто має підвищену кислотність шлункового соку, та тим, хто страждає на безсоння. Бо, як ми вже знаємо, у ягід кизилу яскраво виражена тонізуюча дія, тож можна і не заснути.

Як краще їсти кизил

При термічній обробці більшість вітамінів та мікроелементів у кизилі руйнується. Тому, щоб зберегти максимальну користь плодів, не варто робити джеми чи варення. Краще кизил засушити або заморозити, отже і кісточку не треба буде виймати.

Сухий кизил можна вживати як корисний щоденний перекус, додавши його до суміші сухофруктів. У замороженого продукту набагато більше можливостей для вживання – з ягоди можна приготувати ароматний соус до страв зі спеціями та зеленню, перетерти на пюре до каші чи смузі, зварити компот, морс або кисіль. У розмороженого кизилу трохи легше і кісточка відділяється.

Як сушити кизил

Вітаміни та мікроелементи в засушеному кизилі набувають більшої концентрації. Такий спосіб обробітку значно подовжує життя ягід. Якщо готовий продукт правильно зберігати, скажімо, у кухонних шафках, то йдеться навіть про термін у 2-3 роки.

Ягоди промийте, просушіть на кухонному рушнику та розкладіть сушитися в духовці чи електросушарці при мінімальних температурах. Сушити на сонці не бажано, кизил має здатність швидко і сильно затвердівати від променів. Готові ягоди зберігайте у харчовому контейнері, під щільною кришкою в сухому прохолодному місці.

Як заморожувати кизил

Для заморожування підійде свіжий кизил, без пошкоджень. Плоди промийте, просушіть на кухонному рушнику та складіть у герметичний пластиковий пакет оптимального для вас розміру. Покладіть його у морозильну камеру, по можливості розпластавши по поверхні. За 5-6 годин вийміть пакет та струсіть його, щоб ягоди не злиплися при заморожуванні. Залиште плоди у цьому пакованні або перекладіть у нове, зручне для вас. Такі ягоди можна не розморожувати, якщо робитимете гарячі напої. У всіх інших випадках варто потримати при кімнатній температурі годину-півтори. Смак кизилу після заморожування не тільки зберігається, а й покращується, оскільки це ягода пізнього визрівання.

Готувати – це просто!

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Завантаження...