Навряд чи у вашому традиційному списку «що купити в супермаркеті» є топінамбур. Мабуть, більшість з вас навіть одразу не скажуть, як він зовні виглядає. Ми хочемо допомогти вам пізнати його і зробити звичним гостем на вашому столі, бо він корисний, добре росте в Україні та коштує недорого. Зацікавились? Тоді йдемо далі.
Топінамбур, який ще називають «земляною грушею», росте в землі, як картопля. Його плоди продовгуваті та схожі на грушу або нагадують корінь імбиру, але більші за розміром. Якщо ви куштували середину білокачанної капусти, то ви вже знаєте, яким є смак сирого топінамбура. А його ще й тушкують, смажать, варять, запікають та маринують. Ну чудово ж?
Чим корисний топінамбур
Топінамбур є багатим джерелом складних вуглеводів, містить натуральний цукор, але незважаючи на це, у нього низький глікемічний індекс. Це робить його продуктом, який практично не провокує різкого підвищення рівня інсуліну в крові. Жирів в ньому мало, але є білок та численні вітаміни та мінерали.
Корисний для кишківника
Топінамбур містить до 70% пребіотика інуліну. Пребіотики – це неперетравлені з’єднання клітковини. Вони стимулюють ріст та активність корисних бактерій в шлунково-кишковому тракті. Проведене дослідження, яке було опубліковано Канадським центром науки та освіти у Журналі харчових досліджень, доводить, що інулін стимулює розвиток корисних бактерій у кишечнику. А значить, покращує травлення, обмін речовин та імунітет. Ще одна корисна функція інуліну – він важливий для серцево-судинної системи, бо знижує концентрацію «поганого» холестерину в крові, опосередковано сприяє нормалізації ваги, а значить, зменшує ризик інсульту та інфаркту.
Допомагає знижувати рівень глюкози в крові
Топінамбур має низький глікемічний індекс, який дорівнює 15-17 одиниць. Для порівняння: у картоплі цей показник складає 70 одиниць. Глікемічний індекс – здатність спожитого продукту підвищувати рівень глюкози в крові. Якщо він високий, то вуглеводи, які поступили з ним в організм, швидко розпадаються, що спричиняє різкий стрибок рівня цукру в крові, а потім він так само різко падає. Такі коливання дуже шкодять організму, призводять до відчуття постійної втоми, переїдання (бо з падінням рівня глюкози швидко приходить голод) та можуть спровокувати цукровий діабет 2 типу. Через низький глікемічний індекс топінамбур особливо корисний для людей з цукровим діабетом і тих, хто худне.
Сприяє схудненню
Топінамбур малокалорійний, в 100 його грамах менше 80 калорій. А ще він містить 1,6 г клітковини на 100 г та 2 г білка. Це доволі багато та означає, що продукт добре насичує та зберігає це відчуття надовго. Якщо ви худнете чи намагаєтеся зберегти досягнутий результат у вазі, спробуйте додати топінамбур до свого раціону. Тим паче, що його низький глікемічний індекс допомагає довше не відчувати голод, а значить, не переїдати та не набирати зайву вагу. Звичайно, за умови, що ви будете їсти його регулярно.
Контролює кров’яний тиск
В 100 г топінамбура міститься 429 мг калію. Добова норма цього мікроелементу – 3400 мг для чоловіків, 2600 мг для жінок. Тобто достатньо з’їсти одну страву з 300-400 г земляної груші, щоб задовольнити вагому частину денної норми.
Калій дуже корисний для роботи серцево-судинної системи: бере участь у скорочені серцевих м’язів та забезпечує стабільність артеріального тиску. Якщо калій знаходиться у дефіциті в організмі, з’являється аритмія, судоми та в цілому людина швидше втомлюється та є ризик появи нервового виснаження. Для гарного засвоєння йому потрібен магній, який теж міститься в топінамбурі. А він корисний і сам по собі, бо бере участь у більше ніж 300 реакцій організму, допомагає впоратись з нервовим стресом, безсонням та в цілому підтримує роботу імунної системи.
Насичує організм залізом
Залізо нам потрібне для доставки кисню до кожної клітини нашого організму. Дефіцит цього мікроелементу призводить до швидкої втомлюваності, зниження імунітету та анемії. Топінамбур – гарне джерело заліза рослинного походження, його ще називають негемове. В 100 г овочу його 3,4 мг. Воно гірше засвоюється організмом, ніж гемове, яке міститься в продуктах тваринного походження, але це легко виправити. Додайте вітамін С: полийте топінамбур лимонним соком, доповніть солодким перцем, капустою броколі та брюссельською.
Шкода топінамбура
Зазвичай, топінамбур багатьма людьми переноситься добре, але може бути індивідуальна непереносимість. З обережністю його треба вживати тим, хто має схильність до зниженого кров’яного тиску.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.