Дихайте на повні груди. Вчені назвали овочі, які захистять ваші легені від інфекцій

Овочі ростуть на нашій планеті казна-скільки тисячоліть, а вчені продовжують відкривати нові грані їхніх властивостей. Британські дослідники з Інституту Френсіса Кріка нещодавно виявили, що молекули деяких овочів допомагають підтримувати здоров’я легенів і полегшують інфекції.

Додамо трішки наукових термінів. AHR – арил-вуглеводневий рецептор – це білок, який міститься в кишківнику та легенях, створюючи природний бар’єр. Натомість природні молекули в хрестоцвітих овочах, себто листовій, цвітній, білокачанній капусті та броколі, є дієтичними активаторами для цього білка.

Вплив AHR на імунні клітини добре вивчений, але нові дослідження показують, що цей білок також дуже активний в клітинах, що вистилають легені. Бар’єр між самими легенями й тілом складається лише з двох шарів, тому що він повинен пропускати кисень. Але бар’єр також має бути міцним проти забруднення, вірусів і бактерій.

Дослідники провели серію експериментів на мишах, щоб показати, як AHR впливає на легеневі бар’єри. Коли мишей заразили вірусом грипу, кров просочувалася через пошкоджений бар’єр у легені. Потім дослідники виявили, що активований AHR зміг укріпити бар’єр. Вони також виявили, що миші з посиленою активністю цього білка не втратили вагу, коли були заражені грипом, і змогли ефективно боротися з бактеріальною інфекцією оригінального вірусу.

Аналіз системи харчування цих мишей показав, що захисну дію AHR можна покращити правильною дієтою. Багата тією ж броколі та цвітною капустою дієта під час хвороби мінімізує ураження легенів. А ще дослідження показали, що легені мишей, котрі до зараження їли продукти, що активують AHR, страждали менше за легені тих, хто подібних продуктів не їв.

Перспективи досліджень для людей

Чимало людей не дотримуються правильної дієти, коли хворіють, тому й не отримують корисних молекул з овочів, які забезпечують захисну роботу організму і легенів зокрема. Тому, у будь-якому разі, їсти багато хрестоцвітих овочів і в повсякденні, і під час інфекцій зокрема – ідея хороша.

Джек Мейджор, один із науковців дослідження, зауважив: «Ми виявили вісь кишківник-легені, яка пов’язує дієту із захистом від інфекції легенів через ендотеліальні клітини. У цьому дослідженні ми розглядали грип, але інші дослідження показали, що COVID-19 також може знижувати активність AHR у легенях. Тож нам буде цікаво дослідити вплив інших респіраторних вірусів на AHR, а також чи різні молекули в нашому раціоні можуть підтримувати захисну функцію легенів». Тому, хоч COVID-19 і перестав з’являтися на порядку денному, броколі та інші хрестоцвітні потенційно можуть трішки полегшувати перебіг навіть такої хвороби.

Дослідники вважають, що AHR може бути важливою для клітин інших бар’єрних органів, зокрема кишківника. І хоча дослідження тривають і потребують ширшої вибірки, потенційні переваги хрестоцвітних цілком переконують додавати їх у раціон, особливо під час інфекційних захворювань. Тарілочка салату з капусти, суп чи стейк із цвітної капусти та кіш із броколі – щоб легені почувалися краще, від їжі не було важкості, а вам хворілося принаймні смачно.

Читайте також

Завантаження...