Для ясного розуму. Нові дослідження довели, що оливкова олія береже здоров’я мозку

Відповідей на питання “чим корисна оливкова олія” чимало: вона має антибактеріальні властивості, запобігає онкохворобам і хворобам серця. Недавні ж дослідження кількох вчених різних світових університетів, зокрема Гарварду, показали, що щоденне споживання оливкової олії може підтримувати здоров’я мозку та запобігати деменції в похилому віці. Тому, якщо ви збиралися заправляти свій салат майонезом чи смажити щось на вершковому маслі, відкладайте їх. Нам усім варто зробити оливкову олію частиною свого щоденного раціону, щоб зберегти мозок ясним навіть через десятки років.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), у всьому світі понад 55 мільйонів людей живуть із деменцією, найпоширеніша форма котрої – хвороба Альцгеймера. За оцінками, щороку реєструється 10 мільйонів нових випадків, і деменція також є сьомою провідною причиною смерті серед людей похилого віку. Проблема досить очевидна та масштабна, тому науковці серйозно підійшли до дослідження.

Було проаналізовано здоров’я 60 582 жінок і 31 801 чоловіка за період з 1990 по 2018 рік, у яких не було серцево-судинних захворювань або раку. За їхнім здоров’ям спостерігали 28 років. Результати справді вражаючі: заміна 1 ч.л. майонезу чи маргарину на оливкову олію щодень здатна зменшити ризики смерті від деменції на 8–14%. Стабільне ж вживання ½ ст.л. оливкової олії на добу зменшує ризик на 28% – більше ніж на чверть! Такий результат не залежить від загальної дієти людей, хоча початково вчені звернули увагу на оливкову олію як на основне джерело жиру в одній із найздоровіших дієт – середземноморській.

Чим корисна оливкова олія та як вона впливає на мозок

Отож дослідники припускають, що подібні позитивні впливи на мозок оливкова олія справляє через певний набір поживних речовин і мікроелементів. Так, зокрема, багатий вміст мононенасичених жирних кислот сприяє нейрогенезу, процесу вироблення нервових клітин. Окрім того, в оливковій олії є вітамін Е і поліфеноли, котрі мають антиоксидантні властивості та мінімізують запалення.

Важливу роль може відігравати олеїнова кислота. Завдяки ній оливкова олія першого віджиму покращує певні функції мозку в осіб із легкими когнітивними порушеннями, а рафінована оливкова олія покращує пам’ять і активізує області мозку, залучені до пізнання.

Деякі дослідники також вважають, що важливі в оливковій олії не конкретні елементи, а їх поєднання.

Що лікує оливкова олія і як

Скільки олії споживати та яку краще обирати

Більшість наявних досліджень стосуються лиш олії першого віджиму, тому інформації про її переваги більше, ніж про рафіновану. Та й, вважається, що метод холодного віджиму зберігає максимальну кількість поживних речовин, що містяться в оливках. Якщо ви не знаєте, як вибрати оливкову олію, користуйтеся порадами Євгена Клопотенка.

Також поширена думка, що найкращий метод споживання оливкової олії – сирий. Але температура димлення цієї олії досить високий, тож ви можете сміливо нагрівати її.

Далі постає важливе питання щодо кількості оливкової олії в раціоні. Дослідники та дієтологи, залучені до дослідження, радять споживати в середньому 2-3 ст.л. на день. Така кількість олії в постійному раціоні здатна підтримувати здоров’я мозку та справляти решту позитивних впливів.

Та й, врешті, оливкова олія – це просто смачно, а тому додавати її в свій раціон варто і з цієї простої причини.

Читайте також

Завантаження...