Сучасний світ наповнений величезною кількістю інформації. Часто вона не завжди правдива і не дуже якісна, а заголовки подекуди такі, що можуть вивести з рівноваги навіть людину зі сталевими нервами.
Тож не дивно, що цей потік суперечливих даних у багатьох викликає занепокоєння, яке не рідко переростає у стан тривоги.
Звісно, ми не можемо прописати пігулок, але можемо дати вам декілька корисних порад щодо вашого раціону, які допоможуть знизити тривожність.
Якщо взяти до уваги, що наші думки і емоційний стан – це, насправді, складний хімічний процес, який відбувається в мозку, цілком логічно, що ми можемо на нього впливати. Споживаючи ті чи інші продукти, які містять в своєму складі різні хімічні елементи, ми можемо допомогти собі залишатись в стані рівноваги.
Дієта як заспокійливе
Численні дослідження та досвід практикуючих лікарів кажуть про те, що здоровий образ життя та правильне харчування можуть суттєво покращити емоційний стан. Достатньо відмовитись від вживання алкоголю та великої кількості кофеїну, які збільшують тривожність, а натомість збагатити свій раціон складними вуглеводами, щоб почувати себе краще. Окрім цього треба врахувати і регулярність харчування — великі проміжки між їжею можуть спричинити різке падіння рівню цукру, що може стати причиною дратівливості і посилити і без того тривожний стан.
Які продукти можуть знизити тривожність
Виявляється, що значно покращити емоційний стан можуть продукти з високим вмістом магнію. Дослідження, що проводились на мишах (1), встановили, що дефіцит магнію призводить до посилення тривожності. Щоб забезпечити свій організм достатньою кількістю цього макроелемента, потрібно вживати шпинат, насіння соняшника, кунжуту, льону і цільнозерновий хліб. А ще на магній багата квасоля, горох, какао та продукти з ним. Тож, зовсім не дивно, що на когось плитка темного шоколаду діє, як заспокійливе.
Коли наступного разу почнете відчувати тривогу, згадайте, чи достатньо риби ви їсте. Виявляється що Омега-3 кислоти, що в достатній кількості містяться у лососі, оселедці чи скумбрії, здатні суттєво знизити запалення та тривогу (2). І хоча в дослідженнях використовувались добавки із вмістом цих поліненасичених кислот, можна припустити, що продукти з їх вмістом теж мають заспокійливий ефект. То чи не варто з’їсти трохи форшмаку, щоб почувати себе краще.
Цілком прогнозованою стала поява в переліку антитривожних продуктів спаржі. Своїми корисними властивостями вона відома дуже давно, а от недавні дослідження вчених виявили що вживання спаржі та її екстракту здатне покращити психоемоційний стан (3). В Україні сезон спаржі триває майже весь травень, тож можна запланувати собі невеличкий психоемоційний детокс. До речі дуже смачний, особливо, коли знаєш, як приготувати спаржу.
Ще одним варіантом заспокійливого можуть стати продукти з вмістом цинку (4). Серед них варто відмітити устриці та інші морепродукти, кеш’ю, печінку та м’ясо — більш за все цинку міститься у телятині. Також цинк міститься в бобових та звичайному волоському горіху, тому, якщо відчуваєте роздратованість та тривогу, можете з’їсти трохи горішків.
Гарні новини й для тих хто частенько їсть авокадо. Цей екзотичний плід став таким популярним останнім часом, що здається, що він росте в нас на грядках. Окрім антистресового ефекту, авокадо буде корисне для тих, хто страждає на шлункові розлади та має підвищений рівень холестерину. Зовсім не дивно, чому авокадо тост сьогодні складає конкуренцію таким традиційним сніданкам, як вівсянка чи сирники.
Почитавши цей перелік «антитривожних» інгредієнтів у вас може виникнути відчуття, що така дієта доступна далеко не всім, особливо на постійній основі. Але в нас хороші новини. Знизити тривожність можуть і так звані харчові пробіотики — продукти, отримані в процесі ферментації (5). Щоб це не здавалось чимось складним, скажемо більш просто — це і квашена капуста, і засолені огірки, і звичайний кисляк. Це цілком доступні продукти, які можна вживати хоч кожного дня, якщо немає інших протипоказань. Тут буде доречним поділитись з вами простим рецептом квашеної капусти. Готуйте та будьте здорові.
Цей матеріал носить ознайомчий характер. Якщо ваш психоемоційний стан не покращується і тривожність не зникає протягом декількох тижнів, обов’язково зверніться до лікаря.
Готувати – це просто!