Почнімо з того, що всі ми постійно стикаємося з запаленнями. Загалом вони нашому організму потрібні. Хоча вони неприємні та викликають побічні ефекти, насправді це здорова реакція нашої імунної системи на подразники. Однак запалення стає небезпечним, коли воно триває довго і починає пошкоджувати здорові клітини. Тоді на сцену виходить протизапальна дієта, котра без жорстких правил і обмежень полегшує запалення та їх симптоми. Ця дієта не про схуднення, і вона повсякчас потрібна абсолютно всім.
Що таке протизапальна дієта та нащо вона
Вберегтися від запалень неможливо, вони виникають як відповідь на стрес, подразники, алергії, віруси та інфекції. У деяких людей через генетичні відхилення імунна система постійно активує запалення в організмі, приміром, при діабеті 1 типу, ревматоїдному артриті чи розсіяному склерозі. Часом через відсутність фізичних вправ, сильний стрес і калорійну дієту може виникнути хронічне невелике запалення в усьому тілі. Цей тип запалення низького ступеня зазвичай не викликає помітних симптомів, але з часом може спричинити утворення хронічних захворювань.
За таких станів нутриціологи радять протизапальні дієти. Звісно, самим лише харчуванням прибрати всі запалення практично неможливо. Не вийде спати по 3 години, працювати на 4 роботах, але з’їсти кльовий овоч і забути про запалення в організмі. Але якщо знижувати стрес в організмі комплексно, харчування стане важливою ланкою для цього.
Меню протизапальної дієти
Єдиної протизапальної дієти не існує. Усі вони радять включити в раціон кілька продуктів, які зменшують запалення в організмі, але не встановлюють жорстких правил щодо порцій, калорій і щоденного меню. Протизапальна дієта не дотримується суворих правил щодо калорійності чи розміру порцій. Вони пропонують щодня вживати різні протизапальні продукти, а не зосереджуватися на вживанні одного або двох конкретних продуктів або поживних речовин. Це забезпечує більшу різноманітність захисних компонентів, що підвищує імунітет.
Загалом дієти наголошують на вживанні різноманітних фруктів і овочів, ненасичених жирів (авокадо, оливкова олія, горіхи, горіхове масло, насіння, волоські горіхи, льон, насіння чіа), мінімально очищених цільнозернових продуктів, бобових, чаю, кави, трав, спецій, морепродуктів і жирної риби. По суті, ті ж середземноморська дієта та дієта при гіпертонії DASH містять чимало протизапальних продуктів, тому можуть належати до цього типу дієт.
Окрім того, протизапальні дієти радять обмежувати продукти котрі викликають постійне фонове запалення: жирне червоне м’ясо, смажені страви, солодкі напої, насичені жири (жирні молочні продукти з вершків і вершкового масла, частково гідрогенізовані олії, жирні шматки м’яса та птиці), рафіновані вуглеводи (білий хліб, макарони, рис). Також рекомендовано утриматися від надмірного споживання алкоголю.
Як працює протизапальна дієта
Рекомендовані цими дієтами продукти містять рослинні хімічні речовини, антиоксиданти та клітковину, які запобігають клітинному стресу та пригнічують запальні сигнали. Антиоксиданти борються з вільними радикалами, котрі спричиняють окислювальний стрес в організмі та викликають хронічні захворювання, хвороби серця та деякі види раку. Дієти, багаті клітковиною, покращують метаболізм і можуть зменшити запалення шляхом зниження маси тіла. Їжа з високим вмістом клітковини також живить корисні бактерії, що живуть у кишківнику і виділяють речовини, які допомагають знизити рівень запалення в усьому тілі. Також ці продукти убезпечують організм від сильних стрибків рівня глюкози в крові, що так само зменшує запалення.
Протизапальна дієта є гнучкою, оскільки не передбачає жорстких планів харчування. Однак це вимагає від людей самостійного планування їжі та пошуку рецептів, які включають продукти в план. На щастя, на нашому сайті є сила силенна правильних крутих і смачних рецептів, котрі впишуться у ваш протизапальний план харчування.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.