Уважне харчування: як їсти і жити в гармонії зі своїм тілом

Постійний стрес і високі швидкості сучасного світу ніби весь час підштовхують нас планувати, бігти та бути продуктивними. Знайомо? А хочете дізнатися простий спосіб як, хоча б ненадовго, відпочити від стресу та тривоги? І все це за допомогою їжі. Думаєте це неможливо? В кінці тексту на вас чекає маленький експеримент, що допоможе бодай на декілька хвилин залишити свої звичні турботи і просто побути тут і зараз, по-справжньому насолоджуючись улюбленими смаками.
Адже їсти це дбати про себе та досліджувати світ через кожний шматочок.

Якщо ви хочете покращити своє життя за допомогою їжі, то тримайте поради експертів про здорове харчування. Ці прості та зрозумілі поради допоможуть дбати про своє тіло та здоров’я.

Mindfulness або практика уважності

Важко розповісти про уважне харчування, не згадавши практику “Mindfulness”. “Mindfulness” можна перекласти як уважність, усвідомлення або самоусвідомлення. Ця старовинна практика, притаманна різним світовим філософіям та релігіям, набула надзвичайної популярності в наш час. У її основі простий принцип свідомого зосередження на своїх думках, емоціях та фізичних відчуттях у поточний момент часу. Практика майндфулнес або усвідомлення має на меті допомогти краще відчувати власне тіло та ясніше розуміти причини тих чи інших своїх реакцій. Практика уважності не є релігійною практикою.

Уважне харчування

Їсти уважно означає фокусуватися на своїх тілесних відчуттях та емоціях, а також на думках, що виникають під час їжі. Увага приділяється вибору їжі, внутрішнім і зовнішнім фізичним сигналам і вашій реакції на ці сигнали. Вважається, що практика уважного харчування спонукає людину робити вибір таких продуктів, що будуть по-справжньому корисними для її здоров’я.

7 принципів уважного харчування

  • Думайте про їжу в широкому сенсі: звідки походить ваша їжа, як та хто її для вас приготував.
  • Звертайте увагу на внутрішні сигнали вашого тіла про відчуття ситості і голоду.
  • Помічайте, як їжа виглядає, смакує, як пахне та відчувається у вашому тілі.
  • Звертайте увагу також на тілесні відчуття після прийому їжі.
  • Спробуйте відчути вдячність за те, що у вас є їжа.
  • Зрозумійте, як ваш вибір продуктів впливає на місцеве та глобальне природне середовище.
  • Відмовтеся від оціночних суджень щодо їжі, не засуджуйте свій вибір.

Користь уважного харчування. Що кажуть вчені

Так зване бездумне харчування, що є протилежністю уважного, вчені пов’язують з тривогою, переїданням і збільшенням маси тіла. Приклади бездумного прийому їжі це харчування за кермом, під час роботи або перегляду телевізора чи іншого електронного девайсу. Таким чином практикування уважного харчування може допомогти вам знизити рівень тривожності. та повернутися у власне тіло.

Уважне харчування покращує харчову поведінку

Огляд 68 досліджень, присвячених “Mindfulness” та уважному харчуванню показав, що ці стратегії покращили харчову поведінку учасників досліджень, наприклад уповільнили темп прийому їжі та допомогли краще розпізнавати відчуття ситості, покращили самоконтроль учасників. Уважне харчування виявилося найбільш успішними в зменшенні переїдання та емоційного переїдання. Однак, дослідження не підтверджують, що уважне харчування допомагає зменшити масу тіла у довготривалій перспективі.

Красиві фрукти та ягоди лежать у мисці

Як практикувати уважне харчування

  • Їжте не відволікаючись.
  • Задіюйте всі органи чуття. Звертайте увагу на звуки, кольори, запахи, смаки та консистенцію їжі. Періодично робіть паузи, аби краще задіяти всі органи чуття.
  • Сервіруйте їжу невеликими порціями. Це може допомогти уникнути переїдання та зменшити кількість продуктів, що викидаються.
  • Смакуйте їжу невеликими шматочками та ретельно пережовуйте.
  • Їжте повільно, аби вчасно помітити, коли вам досить.
  • Не пропускайте прийоми їжі. Сильне відчуття голоду може спровокувати переїдання, а також спонукає до вибору менш здорових продуктів.
  • Та головне, поважайте їжу. Поважайте власні зусилля, які ви доклали аби мати їжу на столі та шануйте зусилля тих людей, що її виростили і приготували.

Мінуси уважного харчування

Уважне харчування не можна використовувати замість або в якості методу лікування розладів харчової поведінки.

Воно може бути неефективним як стратегія схуднення саме по собі, а радше існувати як доповнення до основної програми схуднення.

Експеримент

Якщо ви дочитали аж сюди, вам може бути цікаво провести наступний експеримент. Він може здатися трохи дивним, але не потребує великих зусиль та часу, тож спробуйте. Наступного раз коли будете їсти, хай це буде навіть щось просте, наприклад яблуко вимкніть серіал, відкладіть телефон і зосередьтеся. Подумайте про наступне. Як виглядає ваша їжа, якого вона кольору? Який у неї аромат? Може це свіжий зелений аромат яблука чи енергійний запах цитрусових? Заплющіть очі і відкусіть шматочок. Пробуйте, ніби це перша ваша їжа за цілий довгий день. Якої вона температури? Який в неї смак і текстура? Вона м’яка чи тверда? Це приносить вам задоволення? Якщо так – насолоджуйтеся! Адже їжа це про радість і насолоду, а ви на них точно заслужили.

Читайте також

Завантаження...