Користь навіть без схуднення. Нове дослідження про переваги скандинавської дієти

У сучасному світі здорове харчування вже давно стало одним з найпопулярніших трендів. Всілякі дієти для схуднення, баланс білків, жирів та вуглеводів, збільшення споживання овочів та фруктів, спорт – все це стало частиною життя величезної кількості людей. Серед різноманіття дієт особливою популярністю користується скандинавська. В чому ж її особливість? Давайте дізнаємось.

В чому переваги скандинавської дієти?

Ягоди, овочі, риба, цільні зерна та рапсова олія. Це основні інгредієнти концепції скандинавської дієти, яка протягом останнього десятиліття була визнана надзвичайно здоровою та екологічною, зі смачними стравами у переліку. Дієта може запобігти ожирінню та знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу, високого кров’яного тиску та підвищення рівня холестерину.

До цього часу переваги скандинавської дієти в основному пов’язували з її позитивним впливом на здоров’я після втрати ваги. Але новий аналіз, проведений дослідниками Копенгагенського університету, показує, що скандинавська дієта корисна для здоров’я, незалежно від того, худне людина чи ні.

«Це дивно, тому що більшість людей вважають, що позитивний вплив на рівень цукру в крові та холестерин відбувається виключно через втрату ваги. Ми виявили, що це не так. Інші механізми також діють», – пояснює дослідник Ларс Ове Драґстед, керівник відділу Університету Копенгагена з питань харчування, фізичних вправ і спорту.

Разом з дослідниками з Фінляндії, Норвегії, Швеції та Ісландії Ларс Ове Драґстед дослідив зразки крові та сечі 200 людей старше 50 років, з підвищеним індексом маси тіла, ризиком розвитку діабету та серцево-судинних захворювань. Учасники були розділені на дві групи: одна отримувала їжу відповідно до скандинавських дієтичних рекомендацій, а контрольна група – звичний раціон. Через пів року спостереження результат був очевидний.

«Група, яка дотримувалася скандинавської дієти протягом шести місяців, стала значно здоровішою, з нижчим рівнем холестерину, нижчим рівнем жирів у крові та кращим регулюванням глюкози порівняно з контрольною групою. Ми контролювали, щоб група на скандинавській дієті мала стабільну вагу, тобто ми просили їх їсти більше, якщо вони худли. І навіть без втрати ваги ми могли помітити покращення їхнього здоров’я», – пояснює Ларс Ове Драґстед.

Користь навіть без схуднення. Нове дослідження про переваги скандинавської дієти

Чому певні жири роблять нас здоровішими?

Дослідники вказують на унікальний склад жирів у скандинавській дієті як можливе пояснення значних її переваг для здоров’я. Насамперед, це ненасичені жири, які в цій дієті отримують з риби, насіння льону, соняшника та ріпаку. Вони є дуже корисними для організму та можуть впливати на зниження рівня цукру й холестерину в крові.

Дослідники підтверджують, що відсутність їжі з високим ступенем обробки, менше насичених жирів тваринного походження та більше омега-3 та омега-6 ненасичених жирів пояснюють позитивний вплив скандинавської дієти на здоров’я, навіть якщо вага учасників залишається незмінною.

Отже, варто запам’ятати, що за даними досліджень скандинавська дієта є більш прийнятною не через схуднення, а саме через загальну користь для здоров’я організму.

Факти про скандинавські рекомендації щодо харчування

Скандинавські рекомендації щодо харчування були прийняті експертами з дієтології у 2012 році та будуть поступово оновлюватися. Дієта більш адаптована до відповідних країн: Данії, Швеції, Норвегії, Фінляндії, Гренландії, Фарерських островів та Ісландії, бо базується на інгредієнтах, які виробляються на місцевому рівні, а отже, є екологічно чистими.

Рекомендовані продукти включають такі овочі, як горох, квасоля, капуста, цибуля та коренеплоди, а також фрукти, у тому числі яблука, груші, сливи та ягоди. Також рекомендуються горіхи, насіння, цільнозернові продукти, риба, молюски, рослинні олії. Перевага надається нежирним молочним продуктам і значному зменшенню частки м’яса.

Читайте також

Завантаження...