Реабілітація риби. Вчені переглянули погляди на шкоду риби через вміст ртуті. Дослідження

Вчені Бристольського університету провели масштабні  дослідження, щоб дізнатися, чи насправді ртуть, яка міститься у певних видах риби, шкодить вагітним та їх дітям. Про це повідомляється в авторитетному науковому виданні Sciencedirect.

Одним з мотивів для проведення дослідження було занепокоєння тим фактом, що багато вагітних жінок відмовляються вживати будь-яку рибу.  А все тому, що медики  рекомендують обмежувати вживання окремих її видів через ризики, пов’язані з ртуттю, яка в ній накопичується.  Але це несе небезпеку, бо риба — джерело важливих для здорової вагітності та нормального розвитку дітей речовин, без яких можливі серйозні порушення. Мова йде, зокрема, про жирні кислоти Омега-3, вітаміни В, D, Е, фосфор, йод, магній, цинк, кальцій тощо.

Про користь риби свідчить ряд досліджень, але упередження наразі досить сильні.

Отже, науковці вирішили перевірити стереотипи щодо шкоди від ртуті у рибі та прийшли до цікавих висновків, які можуть започаткувати вагомі зміни у сучасній медицині.

Як проходило дослідження про вплив ртуті у рибі на вагітних та їх дітей?

Вчені з Бристольського університету провели аналіз даних обстежень понад 4 тисяч вагітних жінок, опираючись на дослідження, які були проведені раніше. Зокрема, на  масштабне британське дослідження вагітних та їх дітей у 90-х роках минулого століття (ALSPAC), яке отримало назву “Діти 90-х”, та аналогічне дослідження на Сейшельських островах.

Підкреслимо, що дослідження ALSPAC було довготривалим: під час вагітності медики заміряли рівень ртуті у крові матері та тканинах пуповини, робили ряд інших скринінгів, потім спостерігали за розвитком дітей протягом дитинства та підліткового віку, а далі й у дорослому житті. Завдяки цьому вчені змогли отримати багато даних для аналізу.

Слід зауважити, що на Сейшелах вагітні вживають значно більше риби, ніж у Британії, та мають досить високий пренатальний рівень ртуті у крові, але шкода для здоров’я та розвитку їх дітей не була доведена.

Які висновки зробили вчені?

Після проведення аналізу усіх даних, науковці прийшли до висновку, що навіть досить високий рівень ртуті у складі риби, яку споживає майбутня мама, не приносить шкоди її дитині. Вони зробили припущення, що корисні  речовини у складі риби діють як своєрідний захист від токсичного елемента.

«Це може бути пов’язано з позитивним впливом одразу цілого комплексу речовин, які є в рибі, включаючи довголанцюгові жирні кислоти, йод, вітамін D і селен», – зауважила  докторка Керолайн Тейлор, співавторка дослідження.

А педіатриня та професорка Бристольського університету Джин Голдінг зазначила, що тепер рекомендації медиків треба переглянути і зняти усі застереження щодо вживання тих чи інших видів риби. «Їжте принаймні дві порції риби на тиждень. М’ясо хоча б однієї з них повинно бути жирним», — сказала вона.

Це гарна новина для усіх поціновувачів риби, бо тепер ми можемо готувати смачні страви з неї зі спокійним серцем як для дорослих, так і для дітей.

Завантаження...