Впродовж всього часу існування людства ми завжди хочемо все прикрасити та покращити. Це стосується багатьох аспектів життя, в тому числі і їжі. Існують тисячі книжок з рецептами, але з кожним роком з’являються все нові способи подачі страв, обробки давно відомих інгредієнтів. Досліджується вплив тих чи інших продуктів на здоров’я, люди вивчають, що таке скандинавська дієта, чим шкідливий глютен або лактоза. Але мені, як досліднику всього, що стосується їжі, стало цікаво: а як харчувалися люди тисячі років тому?
Разом з командою ми дізналися, чим харчувалися люди часів палеоліту, та розкажемо вам кілька цікавих фактів про їжу тих часів.
Якщо зараз уявити вечерю, що відбувалась десятки тисяч років тому, то скоріш за все на думку спадає така картина: люди сидять у колі та розривають м’ясо та смажать його шматки на багатті. Насправді це лише стереотипи, адже нові дослідження говорять про те, що і неандертальці, і Homo sapiens мали набагато ширший раціон. Приготування їжі могло включати кілька етапів, а страви поєднували у собі й тваринні, й рослинні інгредієнти.
Де проводились дослідження?
Найдавніші з відомих залишки рослинної їжі були знайдені в південно-західній Азії, де розташовувались стоянки мисливців-збирачів. У дослідженнях брали участь знахідки з двох пізньопалеолітичних стоянок, які охоплюють проміжок майже 60 000 років. Якщо дивитись на них неозброєним оком або під мікроскопом малої потужності, вони виглядають як обвуглені крихти, але потужний сканувальний електронний мікроскоп дозволив вченим побачити деталі рослинних клітин.
Факти про їжу доби палеоліту
Скам’янілі фрагменти їжі, знайдені у печері Франкті, що в Егейському морі, датовані приблизно 13 000-11 500 роками тому. Це дрібні крихти, що могли бути хлібом, кляром або кашею, а також грубо перемелені бобові.
У печері Шанідар, на території сучасного Ірану, були знайдені частки продуктів, що включають дику гірчицю та дикі фісташки. Там само вчені виявили залишки зубного каменю людини, що жила приблизно 70 000 років тому, уявляєте? Ретельне його вивчення підтвердило наявність тих самих трав включно із бобовими. Цікаво, а що знайдуть вчені через тисячі років у наших рештках?
Крім того, вчені знаходили товчене насіння борових, наприклад, горох звичайний та дикий. Люди, що жили в цих печерах, нагрівали воду та додавали у неї подрібнені чи розтерті бобові. Тож, можна вважати, що гороховій каші в меню людства вже десятки тисяч років! Що ще цікаво, в той час люди надавали перевагу гіркому смаку, бо оболонки з усіх знайдених бобових не були видалені, як ми звикли це робити зараз.
Якщо зібрати всі знайдені фрагменти продуктів, можна сформувати невеликий список того, що ж їли люди часів палеоліту:
- дика гірчиця та подібні трави;
- дикий горох;
- горох звичайний;
- гіркий дикий мигдаль;
- гострі та кислі фрукти;
- дикий ячмінь;
- кедрові горіхи
- бульби;
- м’ясо;
- риба.
Рослинні продукти додавалися до м’ясних чи рибних протягом десятків тисяч років. І можна сказати, що ці страви можуть бути початковими в формуванні кулінарії.