Вітамінний еліксир. Чим корисна шипшина – розповідає експертка

Лимон має передати естафету першості джерела вітаміну С шипшині. Бо ці ягоди є дійсно рекордсменами: 100 г сухих плодів майже в п’ять разів перевищують добову норму. А ще шипшина підтримує роботу серцево-судинної системи та здоров’я очей, нормалізує тиск і здатна зробити смак напоїв цікавим. Тому не забудьте придбати її, коли будете в супермаркеті, загляніть у відділ з чаями чи сухофруктами. Та й на базарах чи ярмарках її повно. Якщо у вас є план провести зимовий період без захворювань, дізнайтеся більше про користь обліпихи та чому її варто вживати щоденно.

Чим корисна шипшина

Чим корисна шипшина

Наталія Сидорець Наталія Сидорець

Сімейний лікар-гастроентеролог, дієтолог

Instagram

Шипшина наситить організм вітаміном А, Е та К, залізом, кальцієм, магнієм, фосфором та калієм. Про це більш детально поговорили з дієтологинею Наталією Сидорець.

Шипшина рекордсмен за кількістю вітаміну С

Вітамін С необхідний для підтримки імунної системи та зменшення запалення. Організм людини не може виробляти вітамін С, тому його необхідно отримувати з їжі. Норма для дорослої людини – від 75 до 90 мг аскорбінової кислоти на добу, а в 100 г шипшини міститься 429 мг. Як правило, спожити таку кількість нереально, для заварювання чаю використовують 10-15 г і цього цілком досить, щоб отримати свою норму. Якщо одноразово організм отримав більше норми, надто перейматися не варто, бо вітамін С водорозчинний та виводиться із сечею. Але слідкувати за нормою все ж таки варто, бо надлишок може стати причиною сечокам’яної хвороби, алергічних реакцій, діареї та болі в животі.

Допомагає в боротьбі з цукровим діабетом та ожирінням

В наш час цукровий діабет є найбільш поширеним ендокринним захворюванням, і його захворюваність зростає з кожним роком. Шипшина сприяє нормалізації рівня глюкози в крові та поліпшує всмоктування інсуліну. Також проведені дослідження на добровольцях, які не мали зайвої ваги підтверджують, що щоденний прийом екстракту шипшини сприяв зниженню півня абдомінального вісцерального жиру.

Шипшина корисна при гіпертонії

Одна з причин підвищеного артеріального тиску – надлишок холестерину. Він призводить до утворення атеросклеротичних бляшок у стінках судин серця, головного мозку, нирок та нижніх кінцівок, тому просвіт судин звужується і кровопостачання органів погіршується. Виявлено, що прийом напою з шипшини призводить до невеликого, але значного зниження рівня загального холестерину в плазмі.

Необхідна при остеопорозі

Також ці плоди багаті антиоксидантами, які відіграють важливу роль у профілактиці остеопорозу – поширеного захворювання, що характеризується зниженням маси та міцності кісток. Дослідження показало, що люди, які приймали добавку з шипшини, відчували менший біль уже через три місяці, порівняно з плацебо.

Шипшина містить багато магнію

Магній підтримує роботу серцево-судинної системи та нормалізує кров’яний тиск, необхідний для роботи імунної системи та пов’язаний з виробництвом енергії. Якщо його недостатньо, людина відчуває втому, сонливість, занепокоєння та часті перепади настрою. Добова норма магнію для жінок – 310-320 мг, для чоловіків – 400-420 мг. В 100 г шипшини міститься 69 мг, тому ця рослина в раціоні здатна разом із іншими харчовими продуктами, такими як горіхи, бобові та цільнозернові крупи поповнити запаси важливого мікроелементу.

Насичує вітаміном А

Доросла людина має отримувати в день приблизно 3,50 мг вітаміну А, а в 100 г шипшини міститься 4,60 мг, тобто більше добової норми. Цей вітамін сповільнює процеси старіння та необхідний для створення нових клітин, підтримує здоров’я очей та особливо важливий для синтезу зорового пігменту в сітківці та позбавлення від курячої сліпоти.

Як зварити шипшину, щоб зберегти користь?

Додавайте сухі ягоди в чай, компоти та морси. У вас вийдуть вітамінні смачні напої. Щоб зберегти найбільше корисних речовин в шипшині, особливо, вітамін С, її бажано не варити, а запарити в термосі гарячою водою не більше 80 градусів та залишити на годину. А в морси та компоти кладіть їх, коли знімете напій з плити, накривайте кришкою та нехай настоюється 3-4 години.

Шкода шипшини

Для більшості людей шипшина не несе загрозу, якщо знати міру. Але у деяких може бути індивідуальна непереносимість. Також з обережністю варто вживати плоди тим, хто має підвищену кислотність. Наявність великої кількості вітаміну С в шипшині робить плоди кисленькими, а це може погіршити стан тих, хто має проблеми із шлунково-кишковим трактом, як-то гастрит чи виразка. Оскільки шипшина здатна знижувати артеріальний тиск, з обережністю її мають вживати люди з гіпотонією – зниженим тиском.

Готуйте напої з шипшиною, щоб урізноманітнити свій раціон та наситити організм корисними вітамінами та мінералами. А ще це просто дуже смачно. Спробуйте!

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...