Ефект аперитиву. Вчені назвали причину переїдання під час вживання алкоголю

За святковим столом або просто за вечерею з келихом-другим вина багато людей схильні переїдати. Цьому навіть є назва – «ефект аперитиву». Інформація про те, що алкогольні напої вживали для стимулювання апетиту, є ще в джерелах 5 століття нашої ери. Сучасні дослідження підтверджують, що вживання алкоголю різко збільшує кількість спожитої їжі, та, як і компульсивне переїдання, небайдужість до солодких і висококалорійних страв, що стає причиною розвитку ожиріння. Звісно, мова йде про часте та регулярне вживання алкоголю перед або під час вечері чи обіду, а не келих-другий на великі свята.

Проте для багатьох європейців та американців традиційним є часте споживання таких напоїв: щотижнево – перед вікендом чи безпосередньо у вихідні, або й частіше. Серед різних праць, що стосуються наслідків такої культури споживання, окреме місце займають наукові дослідження, що стосуються взаємозв’язку вживання алкоголю та переїдання та механізму впливу одного на інше.

Причини переїдання через алкоголь

Одна з очевидних причин, про які говорять вчені, та розуміють самі споживачі – це послаблення контролю за тим, скільки та що ми їмо на вечерю з келихом у руках чи під час великого застілля.

Але це далеко не все.

Виявляється, алкоголь може пригнічувати дію гормонів, які повинні стримувати наш апетит, зокрема, лептину. Механізм такого впливу ще не вивчений остаточно, але факт залишається фактом – наші гормони, які покликані контролювати бажання їсти, під дією спиртовмісних напоїв, поводять себе не надто адекватно і не виконують свої функції належним чином.

Окрім того, інші дослідження демонструють, що алкоголь вміє стимулювати ті нервові клітини в гіпоталамусі мозку, які відповідають за фактичне відчуття голоду. По суті, і тут він виступає в ролі шахрая, примушуючи нейрони гіпоталамуса повідомляти нас, що ми голодні, коли ми не лише ситі, а й уже переїли.

Ще одне дослідження показало, що спиртні напої збільшують, знову ж таки, через дію на гіпоталамус, чутливість мозку до зовнішніх харчових сигналів, таких як аромати. Такі стимули й примушують нас більше їсти. Згадайте свої відчуття, коли на кухні щось готується смачне чи аромати доносяться з кафе. Бажання їсти з’являється й у тих, хто щойно не хотів. А алкоголь посилює нашу чутливість до таких смачних мотиваторів. Хоча є одна ремарка – 30% учасників дослідження не продемонстрували такого зв’язку, що спонукає вчених до подальших експериментів.

Парадоксальний вплив алкоголю та переїдання

Алкоголь стимулює переїдання

Люди, які часто вживають алкоголь, можуть набрати зайві кілограми не лише через його «обманну» сутність. Річ у тім, що алкогольні напої досить калорійні, особливо десертні вина та коктейлі. А цю кількість калорій ми не схильні враховувати, коли знаходимось на вечірці чи вечеряємо у колі друзів щоп’ятниці.

Вчені підкреслюють парадоксальну ситуацію: хоч етанол (активний інгредієнт алкогольних напоїв) у рейтингу калорійності стоїть одразу після жиру, він не дає відчуття ситості.  А навпаки, як ми уже писали, стимулює бажання їсти. Таким чином, ми отримуємо ще більше калорій, які, на жаль, все менше можемо контролювати під дією алкогольних напоїв.

Ця інформація допомогла вченим пролити трохи світла на проблему переїдання під час святкування чи просто вживання алкоголю, хоча далеко не всі механізми впливу наразі відомі. Тож дослідження продовжуються.

Читайте також

Завантаження...