Багатьом з вас, доводилося чути про чисте харчування, або чисту дієту. Скоріш за все ви побачили цей термін в соціальних мережах, бо, судячи з усього, там він і народився. То що ж це насправді – новомодний тренд, який зникне за декілька років, чи дійсно панацея від всіх хворіб. Ми дослідили це питання і готові поділитись фактами, деякі з яких, впевнені, вас сильно здивують.
Що таке чисте харчування?
Однозначно відповісти на це питання не просто, бо це не науковий, а скоріш маркетинговий термін, який люди можуть сприймати по-різному. Якщо брати узагальнений образ – то чисте харчування передбачає вживання свіжих натуральних продуктів з мінімальною обробкою та відсутністю консервантів, великої кількості солі та цукру, що в свою чергу матиме позитивний вплив на самопочуття. В принципі це майже теж саме, що й здорове харчування, про яке також багато говорять.
Не дивно, що такий спосіб харчування просувають та підтримують переважно користувачі соціальних мереж молодого віку по всьому світу, ділячись з іншими своїми рецептами. І хоч такий спосіб харчування, мав би нести лише користь для здоровʼя, деякі дослідження вказують на те, що існує і певна негативна сторона.
Ризики чистого харчування
Загальновідомо, що будь-яке споживання продуктів, навіть дуже корисних, не має переходити в крайності. Те саме з чистим харчуванням.
Більшість людей, які починають дотримуватись такого режиму, мають нереалістичні очікування щодо ефекту від нього. Багато хто вважає, що воно має вирішити проблеми з вагою, а дехто починає фанатично слідкувати за тим, щоб їсти лише “чисті продукти”, обмежує себе в їжі, ігноруючи природні сигнали голоду від організму. Останнє, у більшості випадків призводить до стану, який називається нервовою орторексією. Цей термін ввів у 1997 році американський лікар Стівен Братман, описуючи стан, коли людина демонструє надзвичайну зосередженість на харчуванні з метою досягти дієтичної “чистоти”, що призводить до дистресу та тривожних станів.
Лікар Братман запропонував наступні критерії для визначення нервової орторексії:
- патологічне захоплення здоровим харчуванням
- недотримання звичного графіку харчування
- тривожність та дистрес
- недоїдання та втрата ваги
Такі наслідки частіше за все повʼязані з обмеженнями певних продуктів в раціоні і як результат незбалансованого харчування.
Тож хоч і здоровий спосіб життя може попередити більшість хронічних захворювань, не варто завищувати власні очікування і перетворювати чисте харчування на навʼязливу ідею, бо в такому разі можна отримати неочікувані негативні наслідки.
Instagram ефект
Дослідження проведені британськими вченими у 2017 році показало, що використання Instagram має негативний вплив на людей, які підписані на акаунти, пов’язані з дієтами та здоровим харчуванням. Як результат у користувачів соцмереж починає розвиватись несприйняття свого тіла, депресія та харчові розлади, в тому числі нервова орторексія.
Слідкування за такими каналами в Instagram призводить до того, що користувачі піддаються впливу певних ідей і поведінкових факторів, які диктують їм інфлюенсери, починають вважати це за норму, хоча більшість з цих лідерів думок підходять до вивчення питань здорового харчування досить поверхнево. Лишається зазначити, що найкращим помічником у виборі вашого раціону харчування може стати нутриціолог чи дієтолог, а не акаунт в соцмережі.
Які продукти підпадають під концепцію чистого харчування?
Це майже всі продукти, які рекомендує нам тарілка здорового харчування – свіжі фрукти та овочі, цільні злаки та продукти з ними, нежирна білкова їжа з мінімальним ступенем термічної обробки та корисні жири. Також сюди можна віднести молочні продукти без консервантів і доданого цукру.
Які продукти не дозволяється їсти?
В заборонених продуктах значяться консерви, будь-які перероблені м’ясні продукти, продукти з вмістом трансжирів, надлишком цукру та солі, а також будь-які продукти з використанням консервантів.
Робимо висновки
Як бачимо чисте харчування може стати чудовим вибором на шляху до міцного здоровʼя та гарного самопочуття, однак з огляду на розпливчастість самого терміну вибір продуктів для вашого раціону може стати певною проблемою. Варто пам’ятати, що ідея чистого або здорового харчування не має доводитись до крайності, бо це може призвести до стресу або харчових розладів. А найкращим помічником у виборі продуктів, які підходять саме для вас стане сертифікований дієтолог.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.