У час повсюдного маркетингу та модного слова «суперфуд» кілька вдалих вкидів про корисність якогось продукту можуть піднести його в піраміді харчування на самий вершечок. Однак на ділі, деякі такі «корисні» продукти насправді більше шкодять здоров’ю, ніж його підтримують. А тому, на перший погляд, правильне харчування при детальному розгляді виявляється не таким.
Овочеві та фруктові чипси
Здавалося б, овочі та й овочі, лиш тільки сушені. Головне, щоб норма овочів і фруктів на день виконувалася, хіба ні? Але на ділі ці тонкі сушені скибочки надто малі, щоб мати справжню поживну цінність, а їх ще й висмажують у соняшниковій олії, щоб отримати такий приємний хрускіт. При цьому вміст натрію в чипсах, змішаний із вмістом вуглеводів і жиру, викликає звикання, котре змушуватиме вас тягнутися до пачки знову і знову. Тому врешті овочеві та фруктові чипси не корисніші за пачку звичайних картопляних.
Замінити їх краще сирими хрусткими овочами, горіхами, насінням, ферментованими продуктами, наприклад, квашеною капустою чи кімчі. Якщо все ж хочеться чипсів, ви можете запекти їх із пармезану чи зробити щось середнє між чипсами і хлібцями з насіння льону.
Фруктові фреші
Іще одне фруктове потрясіння. Якщо з соками все більш-менш очевидно, бо для пакетування вони проходять чимало рівнів обробки, фреші – історія менш очевидна. То в чому ж проблема? Річ у тім, що під час вичавлювання соку, ми викидаємо найкорисніші частини фруктів: шкірку та м’якоть, котрі містять клітковину. Натомість лишається невеликий відсоток вітамінів і дуже багато фруктози. Випити фреш – це наче засипати стік цукру в себе, але з фруктовим смаком. Такий напій дуже швидко підіймає рівень цукру в крові, не даючи при цьому продукту, котрий можна перетворити на енергію. У результаті їсти хочеться тільки більше, а в довгостроковій перспективі ще й інсулінорезистентність погіршується.
Смузі в цьому випадку більш корисні, адже вони не відціджуються. А ще в смузі можна додати овочі та зелень, роблячи їх більш корисними.
Знежирені продукти
За останні кілька років було зроблено безліч нових досліджень, котрі доводять користь саме повножирних продуктів. Натомість трендові знежирені продукти виявляються черговим маркетинговим ходом, котрого насправді варто уникати.
Продукти з низьким вмістом жиру позбавлені поживних речовин і часто насичені штучними добавками та цукром. Це робиться для компенсації смаку, який втрачається в процесі знежирення. Через це вони часто призводять до різких стрибків рівня глюкози в крові. Ба більше, нові дослідження показують, що повножирні продукти більш корисні та ефективні навіть для схуднення.
Сухі сніданки
Перелік здорових прикметників, котрі виробники додають до своїх сухих сніданків, гранол і різних швидких каш, просто неймовірний. Здається, якщо снідати такими стравами щодня, можна зцілити всі хвороби, схуднути на мільйон кілограмів і жити вічно. Однак зазвичай навіть продукти з високим вмістом клітковини, як-от висівки та гранола, містять цукор, і то чимало. Окрім того, сухофрукти та шоколадна стружка додають непомірну кількість вуглеводів і цукрів у ваш раціон, порівняно зі смаком, котрий пропонують.
Пластівці – ще більш очевидна історія. Це дуже оброблене борошно, котре пропонує хрускіт і порожні вуглеводи, що швидко піднімають цукор. Тому сніданки краще готувати власноруч із цільнозернових і необроблених продуктів.
Оброблені веганські та безглютенові продукти
Веганство чи безглютенова дієта автоматично не означає, що це здорове харчування. Дуже часто для створення смачних альтернатив із таким маркуванням, продукти сильно обробляються, а тому в них багато транс-жирів, цукру і простих вуглеводів. Особливо підступними в цьому плані будуть веганські ковбаси та сири, адже надати їм характерного смаку та текстури з сої та подібних продуктів геть непросто.
Як уникнути «здорової» їжі, яка насправді не дуже здорова
Найкращий можливий спосіб уникнути маркетологічних підстав – купувати та готувати цільні продукти. Напівфабрикати, страви швидкого приготування та підозріло хрусткі продукти зазвичай міститимуть чимало транс-жирів, цукру та вуглеводів. А тому жодна пакетована вівсянка зі смаком малини за 5 хвилин не принесе ніякої користі. Якщо ви все ж віддаєте перевагу розфасованим продуктам, завжди уважно читайте інгредієнти, і якщо ви знайдете назви, котрі звучать як заклинання з Гаррі Поттера чи хімічний елемент періодичної системи – виберіть щось інше.