Розтоплений шоколад просто чудовий! Він надає будь-якому десерту статус божественного. Чого тільки варті шоколадний торт, брауні чи фондан. Залишилося розібратися який шоколад якнайкраще підходить для розтоплення та як це зробити. Я зібрав всі свої знання, щоб у вас була можливість готувати та не знати клопоту, а процес приносив лише задоволення. Користуйтеся, щоб створювати дивовижні десерти.
Який шоколад обрати для розтоплення та використання в десертах
На полицях супермаркетів представлені різні виду шоколаду: чорний, молочний, білий, пористий, з додатковими інгредієнтами, наприклад родзинками, горіхами, шматочками льодяників, печива, і навіть у вигляді крапель. Насправді можна розтопити будь-який шоколад, але якщо для десертів вам потрібна шовковиста та ніжна текстура, дотримуйтеся таких правил:
- Обирайте шоколад без додаткових інгредієнтів. Якщо вам потрібно щось в нього додати, зробіть це самостійно. Розтопіть до отримання потрібної текстури, а потім вмішайте шматочки сухофруктів, цедру лимона чи апельсина, різні горіхи та інше. Але зауважу, що всі додаткові інгредієнти мають бути кімнатної температури. Якщо вони з холодильника, то шоколад швидко загусне під впливом низької температури.
- Беріть той шоколад, у складі якого багато какао та жиру. Це забезпечить найбільш ніжну та гладку текстуру. Саме такий варіант має високу температуру плавлення. Ми звикли називати такий шоколад чорним. На пакованні вміст какао позначається у відсотках. Якщо понад 70% – це те, що потрібно.
Але нагадаю, що розтоплювати можна і пористий, і молочний, і білий шоколад, але потрібно обрати правильний метод для цього.
Загальні рекомендації для розтоплення шоколаду
Всього кілька правил, яких варто дотримуватися:
- Шоколад, який ви будете розтоплювати, має бути порізаний чи поламаний на однакові шматочки, тоді він буде рівномірно плавитися. Як варіант, придбайте вже готові краплі.
- Слідкуйте за тим, щоб ємність, в якій ви будете плавити шоколад, не була мокра, як і ложка чи віничок, яким мішатимете. Краплі води спровокують появу у розплавленому шоколаді грудочок, а нам це не потрібно. Через цю причину не додавайте й іншу рідину в шоколад, який тільки плавиться. Якщо вам потрібно влити, скажімо, вершки, зніміть вже розтоплений шоколад, тонкою цівкою вливайте їх та акуратно вмішуйте.
- Не перетримайте шоколад. Якщо ви готуєте десерт, для якого постійно потрібен розтоплений шоколад, розтопіть, відставте та використовуйте. Якщо бачите, що починає загусати, знову розтопіть, але не тримайте його завжди нагрітим, бо він горітиме, а його шовковиста текстура перетвориться на густу масу з грудочками.
Як розтопити шоколад на водяній бані
Для водяної бані нам потрібна каструля та вогнетривка ємність, яка добре та надійно встановлюється на неї зверху. В каструлю налийте воду та дочекайтеся, поки вона закипить. Зробить середній вогонь, щоб не було сильних бульбашок. У вогнетривку ємність викладіть поламаний шоколад та встановіть на каструлю. Важливо це зробити так, щоб її дно не торкалося води. Інакше ваш шоколад буде «підсмажуватися», а не рівномірно розтоплюватися. Як тільки ви бачите, що шоколад починає плавитися, розмішуйте його сухою ложкою чи віничком. Потім зніміть з вогню та використовуйте як запланували. Цей метод вважається універсальним та підходить для плавлення будь-якого шоколаду.
В мультиварці
В мультиварці є функція «приготування на парі». Використовуйте її для розтоплення шоколаду. Спосіб такий самий як з паровою банею, тільки замість каструлі з водою – чаша мультиварки. В неї потрібно налити воду, зверху установити вогнетривку ємність із шоколадом, увімкнути режим «приготування на парі» та розтоплювати шоколад, постійно помішуючи. Так теж можна розтоплювати будь-який шоколад.
В мікрохвильовці
Потрібна ємність, яка підходить для використання в мікрохвильовій печі. В неї поламайте шоколад на однакові маленькі шматочки, приблизно по 2 см, та ставте в мікрохвильовку. Для розтоплення 50 г шоколаду потрібна приблизно хвилина. Кожні 20 секунд витягайте ємність, перемішуйте та оцінюйте результат. Цей спосіб якнайкраще підходить для плавлення чорного шоколаду, бо білий та пористий мають більш низьку температуру горіння, а це означає, що швидше нагріваються та є висока ймовірність отримати замість гладкої текстури грудочки.
В духовці
Шоколад можна розтопити й у духовці, щоправда, на це ви витратите більше часу, аніж на інші способи, про які я вже розповів. Потрібно увімкнути духовку розігріватися до 65 градусів. Вона досягне потрібної температури приблизно через 15-20 хвилин. Далі необхідно взяти невеличку форму для запікання, поламати в неї шоколад та поставити в духовку. З мого досвіду 100 г шоколаду плавиться приблизно 10 хвилин, але кожні 2 хвилини потрібно виймати ємність та перемішувати ложкою. Форму не потрібно накривати кришкою чи фольгою, бо буде збиратися конденсат, і як я вже зазначав, краплі рідини зроблять з шовковистої текстури з грудочками. Змащувати теж нічим не потрібно.
Що додати в шоколад
У вас є розтоплений шоколад, ви впоралися та можете його використовувати для десертів. Якщо у вас чорний шоколад, то він має характерну гірчинку, тому за бажанням ви можете додати трішки меду. Також для урізноманітнення смаку та надання гладкої текстури у пригоді стануть жирні вершки, молоко чи вершкове масло. А для неймовірного аромату – трішки коньяку чи бренді, а також спеції, які пасують шоколаду: пластівці перцю чилі, рожевий перець чи звичайний чорний мелений, до якого ми більш звикли, і, звичайно, мелена кориця, кардамон та мускатний горіх.
Виберіть будь-який метод, щоб розтопити шоколад, та користуйтеся ним кожного разу як готуєте щось солоденьке.
Готувати – це просто!