Бути в тренді. Що таке матча і чим корисний цей чай

Не так давно в нашій країні з’явився трендовий напій. Для декого вже став улюбленим чаєм, а комусь ще треба з ним знайомитись. Смарагдово-зелений японський напій матча має приємний смак з ледь помітною гірчинкою. Його заварюють на воді чи молоці – як смачніше, кожен сам обере, спробувавши обидва варіанти. Якщо додати мед або цукор, то він набуває м’якого смаку. А ще ним посипають десерти, коктейлі чи різноманітні закуски для надання їм багатого смаку.

Я пройшовся по магазинах і зрозумів, що його не так просто знайти, проте чи не в кожній вуличній кав’ярні його пропонують. В чому феномен, лише у смаку? Мені стало цікаво дізнатися, чим корисний чай матча. Тепер інформацією ділюся із вами.

Що таке матча

Чай матча

Матча – це різновид зеленого чаю. Збір врожаю з чайних листів відбувається наприкінці весни або на початку літа. Щоб зберегти антиоксидантні властивості, чайні кущі більшу частину свого росту мають знаходитись в тіні та без прямого потрапляння сонячних променів. Завдяки цьому вони здатні виробляти більшу кількість амінокислот та біоактивних сполук, у тому числі хлорофілу та тіаніну, які й надають напою унікальний ледь гіркий смак та характерний яскравий зелений колір.

Листя збирають, обробляють парою, сушать, перемелюють у порошок та пакують в герметичні ємності, щоб доставити поціновувачам у різні куточки світу.

Користь чаю матча

Чай матча містить велику кількість речовин, які мають антиоксидантну та протизапальну дію.

Кофеїн

Матча, як і інші чайні напої містить кофеїн. Його кількість коливається від 18,9 до 44,4 мг/г та залежить від умов вирощування. Для порівняння – в більшості кавових зерен міститься 10-12 мг. Кофеїн – антиоксидант, який в помірній кількості бадьорить, покращує концентрацію уваги та пам’ять. Безпечна кількість його в день – до 400 мг, що дорівнює приблизно 2 філіжанкам чаю матча. Надлишок кофеїну може викликати неприємні симптоми: безсоння, знервованість, прискорене серцебиття та тривогу. Тому дуже важливо спостерігати за сигналами свого організму і пити стільки чаю матча, скільки комфортно саме вам.

Але варто зауважити, що кофеїн заважає організму всмоктувати залізо, тому варто випивати цей напій, як і каву, не менше, ніж через 30 хвилин після прийому їжі.

Рутин

Рутин або вітамін Р – це поліфенольна сполука, яка є потужним антиоксидантом. Чай матча містить більше рутину, ніж інші чаї. Коли ця речовина взаємодіє з аскорбіновою кислотою, то укріплює кров’яні судини та покращує роботу серцево-судинної системи. Також рутин нормалізує кров’яний тиск, насичує клітини організму киснем та запобігає появі кисневого голодування. Є дослідження рутину і на предмет протиракової дії. Було виявлено, що ця речовина проявляє антиоксидантну активність у боротьбі з пухлинами та сприяє  видаленню вільних радикалів, які провокують аномальний ріст клітин.

Кварцетин

Кварцетин – природний флавоноїд, кількість якого в чаї матча більша, ніж у звичайному зеленому. Його не синтезує наш організм, а, отже, ми маємо отримувати його з їжі. Кварцетин має протизапальну дію, служить профілактикою серцево-судинних захворювань та раку.

Вітамін С

Вітамін С відомий як аскорбінова кислота – це водорозчинна речовина, яка в організмі діє як антиоксидант: допомагає захищати клітини від пошкоджень, викликані вільними радикалами. Наш організм потребує вітамін С для вироблення колагену, щоб швидше загоювати рани, та для кращого засвоєння заліза та укріплення імунної системи. Кількість вітаміну С, який має надходити в день залежить від віку. В середньому доросла людина має отримувати не менше 65 мг вітаміну С. Потреба в ньому збільшується при вагітності та грудному вигодовуванні. Чай матча містить  0,6-1,63 мг на грам. Але, щоб вітамін С не руйнувався, чай не рекомендовано заливати крутим окропом.

Танін

Зважаючи на те, що чайні кущі матча більшу частину ростуть в тіні, в листочках добре зберігається амінокислота танін і її більше, ніж в інших зелених чаях. Комбінація її з кофеїном дає позитивний вплив на людину – покращується концентрація уваги.

Чай матча: як заварювати

Чай матча

Я вже розповідав, як заварювати чай, але приготування матча – справжній ритуал. Якщо ви хочете зробити все правильно, вам потрібна спеціальна керамічна чаша, бамбуковий віничок, перемішування яким не залишає грудочок, та бамбукова мірна ложечка. Такі набори можна придбати в спеціалізованих чайних магазинах чи замовити в інтернеті.

Спочатку треба прогріти керамічну ємність – налити в неї підігріту до 80 градусів воду та опустити в неї віничок, щоб розмокнув. Через 10 хвилин воду треба вилити, а чашу витерти насухо. Далі всипте бамбуковою ложкою 2 г чаю матча. Влити 80 мл води або молока не більше 80 градусів та збивати його бамбуковим віничком до однорідності та появи пінки. За бажанням додайте цукор або мед, перемішайте, перелийте у філіжанку та насолоджуйтеся неперевершеним смаком напою.

Це складний, але красивий процес заварювання чаю матча. Також ви можете спростити собі задачу, використавши свою улюблену чашку та звичайну чайну ложку. Але мішайте ретельно, щоб не було грудочок.

Пробуйте щось цікаве та робіть своє меню різноманітним.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Завантаження...