Без шкоди для травлення: прості поради, як приготувати бобові

Бобові культури, такі як сочевиця, горох, соя, нут та квасоля, людство готує вже протягом сторіч. Це зовсім не дивує, адже крім чудового смаку, вони дарують велику користь. Боби є чудовим джерелом рослинного білка, містять багато клітковини, вітаміни групи B, а також мають у складі зовсім мало жирів. Але багато хто з нас уникає цих продуктів через те, що вони можуть викликати проблеми зі ШКТ – збільшувати газоутворення у кишківнику. Тож як варити горох чи квасолю так, щоб потім не було газів? Дам вам кілька простих порад.

Чому бобові сприяють метеоризму?

Велика кількість клітковини у бобових є, звісно, плюсом, але саме через них, а також складні цукри, що є у їх складі, виникає здуття живота. Наш організм не може перетравити такі речовини, тому за справу беруться бактерії, що містяться у кишківнику. Саме їх більш посилена робота є причиною підвищеного газоутворення.

Як приготувати бобові, щоб вони краще перетравлювалися

Насправді, не варто відмовлятися від квасолі, гороху та сочевиці лише через їх вплив на ШКТ, звісно, якщо ви не маєте протипоказань. Якщо вживати їх невеликими порціями, по 50-100 г, а також дотримуватися простих порад з підготовки й приготування, то ваш організм почуватиметься набагато краще.

Як готувати боби

  • Зважайте на розмір. Дієтологиня Мунмун Ганерівал вважає, що чим більший розмір бобових, тим буде важче їх перетравлювати. Тому якщо ви тільки починаєте вводити у свій раціон такі продукти, почніть із сочевиці чи якоїсь іншої культури невеличкого розміру.
  • Попередньо замочіть. Щоб уникнути збільшеного газоутворення, будь-які види бобових краще замочити. Час залежить від конкретної культури та її розмірів, може варіюватися від 4 до 12 годин. Воду, в якій ви замочували горох, сою чи квасолю, треба обов’язково злити та добре промити бобові, перш ніж продовжити приготування.
  • Варіть особливим чином. Для кращого ефекту бобові краще варити у два кроки. Спочатку залийте бобові водою та дайте прокипіти 5-7 хвилин, знімаючи піну. Потім злийте воду, влийте нову і далі вже варіть до готовності. Краще не залишати квасолю чи горох твердуватими, у недовареному вигляді вони також негативно впливають на роботу ШКТ. Тому прослідкуйте, щоб бобові були обов’язково м’якими. Солити краще у самому кінці.
  • Використовуйте додатки. Додавайте до готових бобових топлене масло, часник, імбир, свіжі чебрець, базилік, розмарин, кріп чи петрушку. Всі вони мають так звані вітрогонні властивості, тобто сприяють виведенню газів з кишківника.
  • Спробуйте пророщування. Великі бобові, які довго варяться, можна попередньо проростити. Це процес, коли боби замочуються у воді та після певного часу з нього з’являються паростки. Особливо це рекомендується робити тим, в кого вони є основним джерелом для організму рослинного білка, а також тим, хто схильний до здуття живота.

Тож не бійтеся смакувати бобовими, готуйте їх правильно і ваш організм вам лише подякує.

Готувати – це просто!

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Завантаження...