blank

Суперфуд теплого сезону. Чим корисний щавель

Кисленькі листочки щавлю з приємним лимонним посмаком дуже смачні і в борщі, і в салатах. Щавель – перша весняна зелень, яка з’являється раніше за руколу, петрушку, кріп та зелену цибулю. І я знаю, що багато хто вас сумував за ґрунтовою соковитою зеленню. Час прийшов – їмо та насолоджуємося. А ще я дізнався чимало інформації про користь щавлю, тому ділюся нею із вами. Я вам вже розповідав, як заготовлювати щавель на зиму, але поки сезон, давайте насолодимося свіжими хрумкими листочками.

Чим корисний щавель

Щавель в раціоні укріплює імунну систему та покращує стан шкіри, зміцнює кістки та сприяє здоров’ю мікрофлори кишківника. Його користь обумовлена багатим вітамінним та мінеральним складом: в щавлю міститься чимало клітковини, вітаміну С, магнію, фосфору та кальцію, а в 100 г всього 23 калорії, що робить його ще й дієтичним продуктом харчування.

Щавель зміцнює імунну систему та покращує стан шкіри

Вітамін С або аскорбінова кислота не синтезується нашим організмом, але він вкрай важливий для зміцнення імунної системи. А ще аскорбінова кислота – антиоксидант, який покращує стан шкіри. Зазвичай, більшість з вас звикли, що гарне джерело вітаміну С – це цитрусові, але в 100 г щавлю міститься майже така сама кількість – 48 мг аскорбінової кислоти, а доросла людина в нормі має щоденно отримувати 75 мг. Але є важливий нюанс, аскорбінова кислота руйнується за термічної обробки: якщо варити щавель 1 хвилину за температури 98 градусів, вміст вітаміну С знижується приблизно на 15%. Чим довше готуємо, тим менше шансів, що в продукті цей вітамін взагалі залишиться. Тому для отримання аскорбінової кислоти, додавайте свіжий щавель в своїх страви. Зелень гарно поєднується з овочами, м’ясом та рибою.

користь щавлю

Корисний для шлунково-кишкового тракту

Продукти, які містять багато клітковини у складі швидко насичують. Мабуть, ви помічали, що після овочевого салату із зеленню відчуття ситості довго зберігається. Харчові волокна дуже важливі для нормального функціонування шлунково-кишкового тракту та сприяють здоров’ю мікрофлори кишківника, допомагаючи боротися із запальними процесами. Норма клітковини для дорослої людини – це 20-35 г на добу, а в 100 г щавлю міститься приблизно 2,9 г. Поєднуючи цю зелень із іншими овочами, злаками чи бобовими, ви наберете свою норму харчових волокон.

Щавель корисний для серцево-судинної системи та для профілактики депресії

Більшість з вас чули, що магній корисний для профілактики депресивних станів, а також важливий для стійкості до стресу. Справа в тому, що цей мінерал перетворює триптофан в серотонін, який ще називають «гормоном щастя», і тим самим здатен підвищувати настрій та бадьорість. І це не не єдина місія магнію в організмі. Він необхідний для запобігання утворення тромбів та нормальної роботи серцево-судинної системи, сприяє засвоєнню вітамінів групи В та вкрай важливий при вагітності, бо відповідає за нормальний розвиток дитини та допомагає боротися з частою проблемою у вагітних – судомами. Норма його збільшується з віком та чоловіки мають отримувати його більше.

У віці від 19-30 років норма  магнію для чоловіків – 400 мг для жінок – 310 г, з 30 років для чоловіків – це 420 мг мінералу щоденно, для жінок – 320 мг. При вагітності треба проконсультуватися із лікарем та зазвичай, бажано збільшити кількість ще на 40 мг. Щавель є гарним джерелом магнію – в 100 г міститься приблизно 103 мг цього мінералу. Разом із іншими продуктами, багатими на магній, як-то гречка, коричневий рис, горіхи, лосось та сир фета ви наберете свою норму.

Щавель зміцнює кістки

Більша частина кісток складається з кальцію, а для його засвоєння потрібен фосфор. І ці два мікроелементи є в щавлі. В 100 г зелені міститься 44 мг кальцію при щоденній нормі 1000 мг, та 63 мг фосфору при нормі в 700 мг.

Кому потрібно віднестися обережно до вживання щавелю

Для більшості людей щавель корисний та позитивно впливає на організм. Але важливо знати, що ця зелень містить у складі оксалат. Це рослинне поєднання може блокувати засвоєння деяких мінералів, наприклад, кальцію. До того ж, ці дві речовини можуть зв’язуватися та стати ймовірною причиною появи каменів у нирках. Ще й щавельна кислота у складі здатна накопичуватися організмом і тому тим, хто має хвороби нирок треба з обережністю вживати щавель. Ця кислота також може негативно вплинути на роботу шлунково-кишкового тракту. Це важливо знати тим, хто має гастрит, виразку та панкреатит.

Як правильно їсти щавель

Щавель можна вживати в їжу свіжим та термічно обробленим. Листочки збираються у пучок, бо так зручніше і мити, і відрізати всі стеблі разом. Далі листочки можете порвати і додати в овочеві салати або порізати. Ця зелень не вимагає довгої термічної обробки, тому майте це на увазі, коли готуватимете борщ, суп, будете його тушкувати у вершках чи додавати у печеню. Достатньо 2-3 хвилин і готово!

Готуйте смачні страви із щавлем, насичуйте організм вітамінами, мінералами та просто отримуйте насолоду від приємного кисленького смаку.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Завантаження...