Я не психолог, але з власного досвіду скажу, що кухня може бути як джерелом стресу, так і місцем терапії. Приміром, беремо рецепт паски: хтось біля тіста медитує, а хтось нервується. І якщо тісто може викликати змішані емоції, прикрашання паски – суцільна арттерапія. Тому перед Великоднем раджу вам провести якийсь вечір, поливаючи паски глазур’ю, прикрашаючи всілякими дрібничками та створюючи свій маленький їстівний витвір мистецтва.
Загалом обмежень у прикрашанні пасок нема – аби трималося і радувало вас. Однак такий широкий вибір часто може пантеличити, тому я зібрав кілька своїх улюблених методів прикрашання. Особисто я віддаю перевагу різним видам глазурі та натуральним декорам з тіста чи сухофруктів.
Як прикрасити паску глазур’ю
Наскільки просто може звучати це питання, настільки ж складним воно може бути. Проблема тут геть не в складнощах приготування, але в виборі. Глазур може бути лимонна, білкова, желатинова; біла, шоколадна, якась фруктова. І хоча колись цей метод прикрашання не був основним для української випічки, наразі не бачу причин ним не користуватися. Адже легка глазур чудово доповнює смак паски, роблячи її ще більш привабливою. До того ж майже весь інший декор гарно закріплюється на пасках саме глазур’ю.
Найпростіший вид глазурі – з цукрової пудри та лимонного соку. Для її приготування потрібно просто змішати 200-250 г пудри та сік одного лимона. Орієнтуйтеся за розмірами лимона та бажаною консистенцією глазурі, щоб у разі потреби додати більше пудри. Ну а щоб зробити лимонну глазур цікавішою, я готую її з шоколадом.
Шоколадно-лимонна глазур
Для цієї глазурі вам знадобиться 100 г цукрової пудри, 2 ст. л. темного какао та 3-4 ст. л. лимонного соку. Рецепт максимально простий: збити все віничком чи міксером на не дуже великих обертах, змазати паску та поставити її в холодильник десь на годину, щоб глазур стабілізувалася та застигла. Глазурі вистачить на одну чималу паску чи на дві маленькі.
Желатинова глазур
Якщо ви хочете, щоб ваша глазур гарно трималася на пасці, желатиновий варіант – ідеальний. Звісно, решта видів глазурі так само гарно тримаються, однак ця, за рахунок желатину, має класну стабільну текстуру та не кришиться. На декор 1 великої паски вам знадобиться 2-3 білки (80 г), 200 г цукрової пудри, 10 г желатину в порошку і 70-100 мл води для замочування желатину.
В невелику миску всипте желатин і залийте водою, щоб вона повністю його покрила, лишіть на 15 хвилин. Поки желатин набухає, збийте до стійких піків цукрову пудру та білок. Далі зробіть парову баню та розпустіть на ній желатин, злегка помішуючи, поки він не стане рідким. Тонкою цівкою влийте його в білки, перемішуючи віничком та лишіть на 5-10 хвилин, щоб глазур загусла.
Меренгова глазур
Ця глазур також дуже стійка й особливо сподобається любителям білкових кремів і безе. Для неї вам потрібно 75 г цукрової пудри та 1 білок. Зробіть парову баню, змішайте інгредієнти в вогнетривкій мисці та поставте її на баню, знизивши вогонь, щоб вода не дуже кипіла. Збивайте меренгу міксером чи блендером з насадкою віничок на середніх обертах до утворення густої стійкої маси. Глазур швидко застигає, тому мастити паски потрібно відразу. Меренгова глазур має гарний вигляд, коли її злегка припалюють пальником до золотавої скоринки в кількох місцях. Цієї кількості глазурі вистачить на 1 велику чи 2 маленькі паски.
Білкова глазур
Якщо ви не любите зайві процеси, приготуйте звичайну білкову глазур із яєчного білка та цукрової пудри. Щоб не перейматися, перед приготуванням ретельно вимийте яйця з милом чи спеціальним засобом для миття їжі. Далі відділіть 1 білок і почніть збивати його блендером. Коли маса почне густішати, поступово всипте 150 г пудри та збивайте до густої, стійкої маси. Цієї кількості глазурі вистачить на 1 середню паску.
Шоколадно-молочна глазур
Ну і ще один варіант шоколадної глазурі на молочній основі. Вам знадобиться 150 г шоколаду, я рекомендую чорний. Однак по відсотках орієнтуйтеся на смак: глазур з шоколаду на 80% буде з виразною гірчинкою, а на 56% – ніжнішою, але надміру солодкою. Також візьміть 135 мл молока і 80 г масла. На водяній бані розтопіть шоколад, введіть молоко та активно збивайте віничком упродовж кількох хвилин, поки маса не буде густою та блискучою. Зніміть з вогню, додайте масло та продовжуйте мішати, поки воно не розтане. Дайте глазурі трохи охолонути, щоб вона застигла. Полийте паски та поставте на годинку в холодильник, щоб глазур повністю застигла. Цієї кількості глазурі вистачить на 2 середні паски.
Як прикрасити паску тістом
Найбільш традиційний і старовинний метод прикрашання пасок – тістом. Насправді він і найцікавіший, адже тут можна і букви викласти, і орнаменти, і цілі композиції, як на короваях. Для прикрашання можна взяти те саме тісто, що й на паски – просто відкласти трішки з самого початку. Коли ж паски востаннє піднімуться вже у формах, викладіть зверху бажані орнаменти з відкладеного тіста. Враховуйте, що тісто на паски дріжджове, досить м’яке, ще й ростиме під час випікання, тож розміщайте їх на пасці з певним проміжком.
Якщо вас цікавлять красиві фігурки, з чіткими контурами, то приготуйте тісто для вареників на воді або так само відкладіть трохи тіста з пасок, але додайте в нього борошна та води чи молока, щоб зробити його менш дріжджовим і більш податливим. Орієнтуйтеся на консистенцію, з якої ви зможете виліпити фігурку.
Фігурки на паски можна викласти перед випіканням, фіксуючи білком, або ж випекти їх окремо і встановити вже опісля. Наприклад, ви можете зробити прісне тісто, зліпити з нього якісь квіточки чи пташечки та випекти на пергаментному папері поруч із пасками до рум’яності. Готові паски полийте будь-якою глазур’ю та, поки вона не застигла, закріпіть на ній декор із тіста.
Інші ідеї, як красиво прикрасити паску
Декор із тіста може здатися комусь надто складним процесом, а на глазур хочеться додати щось іще. Тому ділюся додатковими ідеями декору:
- цукати та сухофрукти: чудовий натуральний декор, котрий і кольором радує, і смаком. Також тут можна грати з розмірами, подрібнивши частину цукатів, а решту лишивши крупними. Наприклад, дрібно наріжте сушену журавлину, курагу та чорнослив і притрусіть ними свіжо помащену глазур’ю паску. По центру чи трохи збоку викладіть половинку сушеної груші та пару півкілець сушених апельсинів. Подібний декор виглядає дуже стильно й сучасно, при цьому маючи цілком натуральний склад;
- горіхи: просто оберіть улюблені горіхи, подрібніть їх та притрусіть глазур. Горіхи раджу поєднувати з цукатами;
- цукрові присипки: для багатьох людей такий декор – це моветон, однак для багатьох – це традиція, смак і вигляд дитинства. Тому, як опція, користуйтеся. Але я раджу поекспериментувати та, скажімо, притрушувати паски через трафарети чи викладати присипкою букви чи прості фігурки;
- десерт на десерті: хто сказав, що паску не можна зробити іще більш десертною? Прикрасьте її невеликими безе, шоколадними яйцями чи навіть французькими макаронами, щоб додати вишуканості та додаткових приводів позмагатися з близькими за смачну верхівку паски;
- неїстівний декор: тут просто для краси раджу спробувати паперові чи тканинні кружавчики, сухоцвіти – зверху чи примотані стрічкою збоку, гілочки верби чи навіть свіжі квіти.
Насамкінець, головна моя порада щодо прикрашання пасок – розважайтеся та не обмежуйте себе у цій творчості!