Кулінарний подарунок Карпат: як зробити гуслянку в домашніх умовах

  • Приготування
    13 годин
  • Порції
    6
  • Складність
    Помірно

Українські Карпати дарують нам безліч смачних продуктів: це і смачні лісові гриби, і домашня бриндзя та вурда, і гуслянка. Нещодавно господиня Марія Іванівна Зеленчук з села Криворівня поділилася зі мною автентичним рецептом гуслянки, або гуслінки, за яким цей «живий» кисломолочний продукт у Карпатах готують не одне сторіччя. Я вже розповідав вам, як зробити домашній йогурт, а зараз хочу, щоб ви приготували й ніжну українську гуслянку вдома.

Історія гуслянки

За деякими повір’ями, рецептом поділилися з людьми мольфари, щоб подарувати довголіття, здоров’я та міць. За іншою версією, його винайшли талановиті горяни Карпат, ймовірніше за все це були пастухи. Основною цінністю такого кисломолочного продукту є те, що виготовлений восени, він може зберігатися у коновках, себто дерев’яних квартах, впродовж цілої зими. Тому гуслянку ще називають зимнім молоком чи кислим.

Використовувати гуслянку можна по-різному. Її їдять просто так, додають замість сметани до борщу, подають з варениками та картоплею, додають до кукурудзяної та інших каш. Якщо трохи розвести гуслянку та додати спецій і трав, з неї вийде чудова заправка для свіжих салатів. Влітку її розводять чистою холодною джерельною водою та роблять освіжальний напій.

Поради з приготування гуслянки

Для того, щоб зробити гуслянку, обов’язково потрібне свіже молоко, до якого додається «квасниця» або «загус». Так гуцули називають стару гуслянку. Та якщо ви робите її вперше, потрібно просто змішати домашню сметану з яєчним білком, створивши саморобну квасницю.

Важливо, щоб увесь посуд, в якому ви будете готувати й зберігати гуслянку, був чистим та сухим. Також треба знайти у квартирі місце, де немає протягів та температура стабільно тримається між 23-26 градусами.

Я впевнений, що коли ви раз приготуєте та скуштуєте справжню українську гуслянку, ви не схочете купувати сметану в магазині, адже цей продукт набагато корисніший та смачніший!

Як приготувати гуслянку

Інгредієнти

Гуслянка: покроковий рецепт

Крок 1

Вилийте в каструлю 1 л молока і доведіть до кипіння. Зменште вогонь і прокип’ятіть протягом 3-х хвилин.

Крок 2

Зніміть каструлю з плити та дайте молоку охолонути до температури 39-41 градусів. Найзручніше перевіряти за допомогою кулінарного термометра, але якщо у вас такого немає, капніть трохи молока на долоню. Якщо воно добре тепле та не обпікає шкіру, температура приблизно та, що потрібна.

Крок 3

В окрему мисочку викладіть 1 яєчний білок та 100 г домашньої сметани, дуже добре перемішайте.

Крок 4

Коли молоко охолоне до потрібної температури, додайте до нього сметану з білком та знову ретельно перемішайте.

Крок 5

Перелийте у скляну ємність, можна використати літрову банку. Накрийте рушником та поставте у тепле місце на 12 годин. Температура має бути приблизно 25 градусів.

Крок 6

Готову гуслянку подавайте до борщу, подавайте з варениками, додавайте до салатів та закусок.

Готувати – це просто!

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Required fields are marked *

Читайте також

Завантаження...