Не втомлюся повторювати, що спеції здатні перевернути смаки ваших страв з ніг на голову, розкрити продукти ще краще та подарувати вам неповторні гастровідчуття. Саме тому я хочу познайомити вас з якомога більшої їх кількістю та розказати про смак і використання в кулінарії. Багато хто з вас знає, який неповторний аромат здатна подарувати спеція бодян або гвоздика, що дасть вашій страві куркума, а ось про шафран знають не всі. Зараз я все вам розкажу!
Що таке шафран?
Ви могли чути про нього, як про найдорожчу у світі спецію, і це дійсно так. Насправді шафран є тичинкою квітки крокусу, сімейства ірисових, яка цвіте у спекотному кліматі. Квітки збирають вручну, вилучають тичинки та сушать у спеціальних жаровнях або над вогнем. Лишень уявіть, яку величезну купу квітів потрібно зібрати, щоб отримати бодай 1 кг шафрану, та яка кропітка людська праця для цього потрібна. Саме цим пояснюється і його висока ціна. Найкращим вважається іспанський та індійський шафран, він має більш інтенсивний смак і яскравіше виражений аромат, трохи меншими властивостями наділений шафран з Пакистану, Франції, Ірану та Італії.
Який шафран на смак?
Яскраві жовтогарячі ниточки шафрану хоч і не мають сильного аромату, проте володіють доволі інтенсивним смаком. Лише часточки грама вистачить, аби передати його особливий характер вашій страві. Складно пояснити точний смак шафрану, настільки він унікальний та не схожий ні на що інше: трохи п’янкий, трохи землистий, трохи солодкий, трохи гострий, з легкою квітковістю в посмаку. Це просто треба спробувати, тоді ви зможете зрозуміти, чому його століттями використовують в перській, арабській, індійській та європейській кухнях.
Шафран в кулінарії
Попри свій доволі складний смак, шафран ідеально поєднується з багатьма продуктами, від рису та пасти до м’яса та овочів, ба навіть у десерти його додають. Насправді він не займає у стравах центральне місце, а лише відтіняє смак основного продукту, додає йому характеру та насиченості. Чим довше страва буде готуватися, тим яскравішим ставатиме її колір та смак внаслідок використання шафрану.
Майте на увазі, що у стравах зазвичай використовується дуже мала кількість спеції, тому не треба кидати її цілу дрібку. Якщо ваш шафран справжній, бо існує величезна кількість його підробок, – вистачить кількох ниточок.
Смачно буде, якщо ви додасте шафран до плову або паельї. Він ідеально поєднується із курячим м’ясом, тому можна додавати у рагу чи печеню, або й у маринад перед запіканням на грилі.
Чудово працює спеція у будь-яких супах, від легкого овочевого чи насиченого м’ясного до французького рибного буйябесу, в якому ця спеція є класичним обов’язковим інгредієнтом.
Раджу спробувати додати трохи шафрану під час приготування соусів до м’яса чи риби, він збагатить і колір, і смак.
Якщо ж сталося так, що ви зібралися щось готувати, а рецепті є шафран, але ви не маєте цієї спеції, можна замінити шафран куркумою. Звісно, це не дасть того самого ефекту, інакше б і сенсу в шафрані ніякого не було, але допоможе трохи наблизитись до бажаного результату.
Як зберігати шафран?
Нитки шафрану зберігають свій аромат і смак максимально сильними до 6 місяців. Для цього потрібно тримати спецію в герметичній ємності, в прохолодному темному місці. Як і багато інших спецій, шафран чутливий до світла, тому для більшого захисту можна обгорнути ємність фольгою. Якщо ж ви купили вже мелений шафран, тоді використати його потрібно якнайскоріше, бо він вже втратив частину своїх властивостей у процесі змелювання.