Чи бувало у вас таке, що ви їсте, їсте, їсте та вже відчуваєте, що треба розстібнути першого ґудзика на штанах, але зупинитися не можете? Я розумію, що так буває, коли дуже смачно. Але, на жаль, це не головна причина. Вам цікаво, чому люди бувають нестримні в їжі без очевидних причин? Мені також. Тож я запитав у дієтологині, які причини переїдання, та що з цим усім робити.

Лікарка-дієтологиня, терапевтка, засновниця клініки «Prevent way»
Шість причин переїдання
Варто сказати про те, що скільки людей, стільки і причин переїдання, але в цілому в цих шести кожен хоч раз себе впізнає. Тож розберемо основні, не завжди очевидні причини переїдання, детальніше.
Лептинорезистентість
Лептин – це такий гормон, який є ланкою між мозком та жировою тканиною. Коли людина їсть, він посилає сигнал мозку про те, що вже треба «вимикати» почуття голоду, сигналізує, що вона наїлася і варто зупинятися. Але часто бувають ситуації, коли ми вже точно знаємо, що наїлися, але продовжуємо.
Чому так трапляється? Справа в тому, що чим частіше ми переїдаємо тим більше лептину виділяється та чутливість мозку до нього падає. Тобто, це набуте «вміння» нашого мозку. Цей його стан називають лептинорезистентість, тобто зниження чутливості до «гормону ситості». Інші симптоми – зниження активності, працездатності та апатія, велике бажання постійно їсти солодке та борошняне, прокидатися вночі, аби щось перекусити, навіть без відчуття голоду. Від лептинорезистентності таблеток немає, лікування цього стану – це налагодження правильного рутинного харчування. І, по суті, треба свідомо привчати себе не переїдати.
Недостатність їжі протягом дня
Часто буває, що впродовж дня немає часу для повноцінного прийому їжі, а ввечері, змучений голодом організм вимагає своє, те, що він мав отримати, щоб нормально функціонувати. Звісно, зупинитися на одній вечері – важко, тому хочеться наїстися так, щоб дихати було важко. Якщо такі вечері стануть звичкою, є всі шанси отримати лептинорезистентість, про яку я вже вище розповідала. Що робити? Повинно бути 3-4 повноцінні прийомі їжі впродовж дня з перервами в 3-4 години. Користуйтеся правилом тарілки здорового харчування, аби отримувати одночасно всі необхідні речовини: жири, білки та вуглеводи.
Багато рідкої їжі
Щоб людина не відчувала голоду, вона має отримувати різноманітну їжу, багату білками, клітковиною, жирами та вуглеводами. Багато рідкої їжі впродовж дня – це ще одна причина надмірного апетиту, бо такі страви лише розтягують стінки шлунка та створюють оманливе відчуття ситості. Якщо ви любите смузі, вони можуть бути десертом, але тільки після збалансованого сніданку. Крем-супи – це теж смачно та корисно, але важливо їх доповнити клітковиною, наприклад, овочевими салатами. А ще білковими продуктами, як варіант – бутербродом із рибою чи м’ясом.
Постійні дієти
Бідні на корисні речовини дієти дієві. Але лише в короткотривалій перспективі. Тобто, сильно обмежуючи себе в їжі, людина буде худнути. Вибору у організму немає, він не отримує те, що йому потрібно, тому використовує свої «запаси». Але як тільки дієта закінчується, організм вимагає більше їжі, щоб повернути собі все втрачене, а нерідко ще й накопичити на випадок чергового голодування. Досвід постійних дієт – це відчуття голоду, яке і призводить до надмірного апетиту. Тому, якщо ви бажаєте схуднути, якнайкраще це робити поступово і разом з дієтологом. Швидкого ефекту не буде, проте він буде довготривалим, за умови, що ви будете виконувати всі рекомендації лікаря та зміните свій підхід у харчуванні.
Порушення сну
Нестача сну впливає на гормон голоду. Організм втомлений, тому буде вимагати більше їжі, щоб збалансувати свій стан. Також варто знати, що порушення сну – одна з ознак депресивного стану. Тому не зволікайте, а діагностуйте. Чим раніше виявите, тим швидше справитеся із цією проблемою, а як результат – проблемою надмірного апетиту.
Психологічний голод
Це не про нестачу їжі, а про нестачу любові, обійм, відпочинку, радісних емоцій тощо. Людина «заїдає» емоції, яких не має в житті. Компенсує їх смачною їжею, щоб якось задовольнятися. В цьому випадку допоможе робота з психологом і дієтологом. Важливо повернути радість життя не тільки через їжу.
Якщо ви набираєте вагу, часто їсте вночі, не можете зупинитися, навіть коли вже відчуваєте ситість, – це все причини, щоб розібратися в собі та своїх почуттях. Не можете впоратись самостійно, зверніться за допомогою до дієтолога, гастроентеролога та психолога.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.