Корисні звички з дитинства. Як навчити дітей вибирати здорову їжу. Розповідає експерт

Зараз ми не видамо секрет, якщо скажемо, що здорове харчування – запорука міцного здоров’я. Наче і так без «капітана очевидність» все зрозуміло. Але це тільки в теорії. На практиці виявляється, що харчуватися правильно самим і привчати до цього дітей – досить важко. Причому, інколи перше – найважче. Особливо, коли мова про стиль життя, а не разові акції.

Про приклад батьків та здорове харчування

Приміром, навіть якщо ви стараєтеся бути прикладом, багато для цього робите, буває, що коли видався непростий день і так хочеться увімкнути телевізор, взяти в руки смартфон і щось там поїсти. Зізнайтеся, було?  А що діти? Вмощуються поруч на диван і роблять так само, а це шкідливо: переїдання, неретельне жування…  В цілому і таке може бути, бо всі ми люди, основне – щоб це не перетворилося у звичку для всіх, а потім і у норму життя. Змінюйте та підтримуйте свій стиль життя та здорового харчування, і діти сприйматимуть це як норму. Сформована система цінностей – це та основа, яка допоможе їм бути стійкими до спокус шкідливої їжі у майбутньому. І навіть якщо друзі спонукають харчуватися чимось модним і некорисним, діти зможуть повертатися до основ. Бо є цілісне розуміння, що так правильно і добре для них.

І щоб не допускати помилок, точніше, рідше їх робити, поділимося порадами нашого експерта, психологині Анни Римаренко.

Анна Римаренко Анна Римаренко

психологиня, авторка книги «Як нагодувати нехочуху»

Facebook

Позбавтесь стереотипів щодо «хорошої» та «поганої» їжі

Такі стереотипи є дуже шкідливими та створюють зайві тривоги. Замість забороняти якісь страви чи продукти, розбирайтеся разом з доказовими лікарями, як краще поєднувати їх та в якому віці. Наприклад, в солодощах чи чипсах (для старших дітей) немає шкоди, якщо насолодитись ними не потайки, а свідомо, після основної їжі.

 Не зневажайте їжу та не ставте її на п’єдестал

Балансувати від «закинути щось в топку» та «нагодувати за будь-якої ціни» – це ті крайності, які формують неправильні харчові звички у дитини. Прийом їжі – це окреме приємне заняття, яке не потребує відволікань на мультики чи ігри з однією метою – аби нагодувати. Вчіть дитину отримувати задоволення від смаку, текстури та кольору їжі. Нехай відкладе виделку і спробує їсти руками, якщо так отримує більше задоволення.

Не прив’язуйте самооцінку дитини до того, як вона їсть

Доїла чи не доїла суп – це не робить дитину «хорошою» чи «поганою». А ще вона не повинна їсти, аби не засмутити маму, яка весь день на ногах і намагалася створити справжній шедевр. Їжа повинна викликати приємні асоціації, а не бути способом маніпуляції. Якщо щось не подобається дитині – не змушуйте, іншим разом зробіть це саме, але в іншій подачі та з іншими додатковими інгредієнтами, щоб смакувало. Раптом знову не зайде, повторіть спробу ще і ще…і навіть ще.

Будьте терплячими, якщо дитина відмовляється пробувати нове

Часто буває, що з першої проби їжа не заходить. Не подобається і це нормально. Таке трапляється і з дорослими. Основне – не змушувати, а продовжувати м’яко та екологічно пропонувати в різних формах і способах приготування. Дозвольте дитині довго звикати, бо наша відкритість новому особливо залежить від загального рівня стресу, з чим зараз у багатьох складно.

Поради від істинних поціновувачів їжі

харчування дітей

Любити їжу – це не лише про задоволення базових потреб організму, а й про насолоду, підтримку та навіть комунікацію.

І корисна їжа тут не виключення. Розвінчуйте міфи про те, що здорове харчування – це щось несмачне, некрасиве і нудне, що просто треба їсти, бо треба. На нашому сайті багато чудових рецептів з броколі, брюссельською капустою чи іншими продуктами, які асоціюються у дітей з чимось несмачним. Готуйте справді смачні корисні страви. Подавайте їх красиво. Смакуйте разом, за спільним столом і приємною бесідою.

Будь-яка страва стане не надто приємною, якщо хтось стоятиме над головою, і голосно наполягатиме (кричатиме), що це корисно і треба терміново їсти. Тож не робіть так. Атмосфера не менш важлива, ніж сама їжа. А гормони стресу під час споживання не додають їй ні смаку, ні користі.

Отже, насолоди вам усім від їжі. Готуйте і харчуйтеся з любов’ю.

Читайте також

Завантаження...