Для більшості людей 7 тижнів посту – це справжнє випробування. Адже слід відмовитись від звичних улюблених продуктів, контролювати, чи є у складі тих чи інших страв щось зі списку забороненого в піст, продумувати свій щоденний раціон так, щоб завжди мати під рукою не лише повноцінний список пісних страв, а й пісні перекуси. Усі ці обмеження – це випробування не тільки духу, але й тіла. Особливо, коли створюється меню на свято, готуються страви на Великдень, які навіть куштувати зась. Але це ще не все. Бо люди, які тримають піст, відвикають від цілого ряду продуктів, починає інакше працювати наша ферментна система, смакові рецептори та обмінні процеси. А той же Великдень чи Різдво – це дуже щедрий стіл, з купою наїдків, споживання яких довгий час було обмеженим. І тому організм треба трішки підготувати, щоб усі ті смаколики, рецепти яких ви шукаєте на моєму сайті, принесли вам лише користь та задоволенням. Як це зробити, розповіла дієтологиня Марія Федоренко.

експертка зі здорового харчування, дієтолог. Консультантка Edcamp Ukraine. Блогерка
Як вийти з посту правильно і чому це важливо?
Найпоширеніші наслідки неправильного виходу з посту на фізіологічному рівні: нудота, діарея, печія, здуття, відчуття важкості та навіть головні болі. Не дуже приємно після Великодня провести кілька днів не відходячи далеко від дому та лікуючи наслідки.
Тому візьміть до уваги наступні поради правильного харчування в перші дні виходу з посту.
- Починайте з невеликих порцій. Особливо якщо в них є продукти котрі ви не їли 7 тижнів. Багато різноманітної їжі може бути важким випробуванням для вашого шлунку та ферментної системи. Як наслідок, здуття, важкість або нудота.
- Не треба в один прийом їжі їсти все й одразу. Паску, пиріжки з маком, яйце, м’ясо, ковбасу, салат зі сметаною і сало з гірчицею на додачу. Така суміш – це величезний стрес для організму. Можна, приміром, шинку поїсти з овочевим салатом та зеленню, а паску чи маківник з’їсти через декілька годин, а не одразу. Або можна таки спожити по шматочку свяченого, якщо ви будете зранку святити свій кошик з наїдками, але дуже і дуже дозовано. А потім зробити паузу.
- Смакуйте, а не проковтуйте усі жадані страви, відчуваючи дещо призабуті смаки та посмаки. Тоді і тіло, і душа вдовольниться меншими обсягами їжі та все пройде без наслідків для організму.
- Обережно з алкоголем. В невеликій дозі він навіть може допомогти травленню. Це має бути лише одна порція алкогольного напою: 1 бокал (100-150 мл) вина або 50 мл міцного алкоголю. Якщо пити більше, то ви можете отримати отруєння та неабияке навантаження на підшлункову.
- Пийте більше безалкогольної рідини. Найкращий вибір – чиста вода без газу. Але підійде і трав’яний чай або легкі узвари. Це допоможе швидше насититись, вивести токсини та взагалі добре для роботи шлунково-кишкового тракту.
- Уникайте жирного та смаженого. Хоча б перші декілька днів. Ми всі любимо шашлик та смажену ковбасу, але поєднання білків і жирів в такій кількості може призвести до тяжких наслідків: діареї, запалення підшлункової. Це не означає, що ви зовсім маєте відмовитись від такої їжі. Але нехай це, знову ж таки, спочатку будуть невеличкі шматочки.
- Підтримайте органи травлення ферментними препаратами. Для цього обов’язково проконсультуйтесь з лікарем, щоб підказав, які саме приймати та в якому дозуванні.
- Пробіотики та пребіотики. Не забуваємо підтримувати мікрофлору кишківника. Їжте фрукти, квашені овочі, споживайте кисломолочне. Це важливо.
- Спосіб приготування. Перший тиждень після посту обирайте більш лагідний спосіб приготування: варіння, варка на пару, запікання. Віддавайте перевагу приготовленим овочам і потроху додавайте сирі (якщо їх було мало протягом посту).
Найкращі страви для виходу з посту
Звісно, традиційні великі свята диктують своє меню, але рекомендації дієтологів дещо відрізняються. Спробуємо об’єднати ці два харчових орієнтири.
Отже, чому саме віддавати перевагу після посту:
- пісні сорти м’яса та птиці;
- варена, запечена чи приготована на пару рибу;
- яйця варені на м’яко (спробуйте зробити трішки таких крашанок, які будете споживати в перший день) або пашот;
- каші та гарніри з цільного зерна з додаванням невеликої кількості жирів, скажімо, курку можна запекти з пшеницею, кускусом чи рисом, вийде непоганий гарнір;
- кисломолочні продукти;
- овочі приготовлені, квашені та сирі, звісно, зелень та салати з нею;
- супи овочеві та не надто наваристі бульйони.
Тут не зайве ще раз нагадати, що обов’язково п’ємо достатньо води, обмежуємо солодкі готові напої та алкоголь.
Найголовніше – це не переїдати
Після посту, ще й на свято, найбільша проблема – це саме кількість їжі. Тому контролюйте себе. Набирайте на тарілку відразу всю порцію, їжте повільно та робіть паузи. Не поспішайте накладати нові наїдки, поки не доїсте те, що уже лежить на тарілці.
Якщо добре “розговілись” та ще й гарно пообідали, пропустіть вечерю. Скажімо, нею може бути несолодкий йогурт чи кефір. Хай шлунок трохи відпочине.
Більше рухайтесь, це допоможе травленню. Свята – це ще про спілкування, близькість, час разом. А не лише години сидіння за великим столом. Організуйте свій Великдень чи інше свято так, щоб були розваги, прогулянки та ігри на свіжому повітрі з дітьми. Тоді все пройде ще краще, ніж могло б. Бережіть себе.
Гарних, смачних і легких свят.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.