Так, ну про світове значення епохи Відродження ви всі добре знаєте. От я подумав, чому б не перенести це поняття і на українську гастрономію. Наші прабабці готували величезну купу смаколиків та знали стільки кулінарних лайфхаків, що могли б втерти носа багатьом кухарям. Та що там, передавши свої знання через покоління, і зараз можуть, але вже через нас з вами. Трохи закрутив, але розшифрую – сьогодні мова піде про автентичні українські страви, які я прагну відроджувати разом з вами. Рецепти деяких з них ми дізналися з отих самописних блокнотів, які дехто з нас зберігає й дотепер, піддивляється там пропорції та вичитує важливі коментарі від бабусі, як той Гаррі Поттер у підручнику напівкровного принца. І в тому є глибинний зв’язок наших поколінь!
Я зібрав для вас добірку українських страв, які хтось знає з дитинства, а хтось побачить ось вперше. Незалежно від цього, я хочу, щоб ви готували наші страви, насолоджувалися їх смаком, пізнаючи їх або відкриваючи для себе заново.
Верещака
Я верещу про верещаку вже не перший рік. Якщо ви ще не чули того вереску, от ось там трохи ще. Цю неймовірно ніжну свинину, засмажену до неймовірно апетитної скоринки, а потім запечену у квасі, ви запам’ятаєте надовго. Приготуйте її хоч раз, щоб переконатися. Справді, ви не залишитеся байдужими. Тож тримайтеся, людоньки, це верещака, ааа!
Калатуша
Це не дзвони калатають, це на вашій тарілці «бринить» українська калатуша з грибами! Всі тонкощі цього рецепта я дізнався, подорожуючи Хмельниччиною. Поєднання в одній страві риби та м’яса може декого з вас здивувати, але варто лишень спробувати!
Путря
Я був би не я, аби не видозмінив рецепт, зробивши його трохи сучаснішим. Ось саме така в мене вийшла путря – з ячкою, курячим філе та овочами. Звісно, ви завжди можете відшукати більш характерний набір інгредієнтів, але, як на мене, так теж вийшло чудово. Зацініть!
Шпундри
Котляревський точно щось знав про їжу, якщо згадав у своєму легендарному творі про шпундри з буряком. Хто ми такі, аби сперечатися з класиком, тож нумо готувати цю автентичну страву. Я впевнений, що це смакове поєднання вкупі з усвідомленням її старовини точно викличе у вас мурахи. Просто спробуйте!
Залізний борщ
Від назви цієї страви аж віє незламністю та міццю. Насправді залізний борщ готується не з металу, з якого сковані наші серця, а з картоплі та дрібки любові. Всю історію страви ви дізнаєтесь з рецепта, а приготувавши її ще й наповнитеся силою. Точно кажу!
Зіньківська ковбаса
Назва страви походить з однойменного населеного пункту на Хмельниччині, але смак відомий на всю Україну. Хто ще не скуштував зіньківської ковбаси, той має це виправити. Нехай це буде чергова кулінарна мета на рік.
Гартаначка
Чернігівська гартаначка здивує вас простим набором інгредієнтів і чудовим смаком. Адже тут все наше улюблене – пшоно, картопля, сало й ароматні копчені груші. Колись страву готували гуртом, це одна з варіантів походження назви, тому пропоную підтримати таку чудову традицію та приготувати гартаначку з близькими людьми.
Штурханці
Поліські штурханці з картоплі й кисломолочного сиру не залишать байдужими нікого. Тому що це просто, цікаво за смаками й дуже по-українськи. Всі продукти нам дуже знайомі, але поєднуються разом, аби побавити наші смакові рецептори. Просто вау!
Яворівський пиріг
Бачили колись гречку в випічці? Якщо ні – тримайте яворівський пиріг з цією крупою та насолоджуйтесь. Звісно, я трохи модифікував класичний галичанський рецепт ,але поручусь за те, що смак буде дуже крутим! Підтримуймо українські традиції разом через кулінарію!
Запіканка «Начинка»
Одразу скажу вам, що наголос треба ставити на перший склад – нАчинка. дізнався про цю самобутню страву, подорожуючи Коломиєю і не міг не поділитися з вами. Звісно, краще за все готувати її в дров’яній печі, але знаєте, наші сучасні духовки також здатні берегти тепло спогадів та смаків. Спробуйте – і ви будете здивовані тим, як швидко запіканка «Начинка» перетвориться на одну з ваших улюблених українських страв.
Ламанці
Ця страва має кілька назв – десь її знають як ламанці, а десь називають шуликами. Якщо ви ще ніколи про неї не чули, то це такі смачнющі коржики з солодкою маковою мачанкою. Те, що треба до приємного чаювання!
Гуслянка
Ми всі знаємо та поважаємо сметану, інколи використовуємо домашній йогурт чи купуємо на базарі кисляк. Але в нас є своя українська гуслянка, дуже ніжна та з гостреньким характером. Я знаю, як приготувати її вдома, аби смаки Карпат стали максимально ближчими до вас, де б в зараз не знаходились.
Лемішки
Хтось полюбляє все їсти з хлібом, це база, але я вам підкажу ще один класний варіант – лемішки з житнього борошна з насінням льону. Це добра альтернатива хлібові, а ще й дізнаєтесь про автентичні українські смаки. Круто ж?
Вергуни
Ці солодкі смаколики готують зазвичай до свят, та нічого не може завадити нам насолодитися ними будь-коли. Просте тісто на кефірі, трохи творчості в закручуванні – і ви маєте на столі вергуни, прекрасний український десерт. Якщо залучите до приготування дітей – буде ще смачніше, я впевнений.
Варянка
Сухофрукти ми звикли класти в узвар або додавати до випічки, але я маю для вас секретик – варянка з ними смакує просто пречудово. Рецепт цієї настоянки дійшов до нас крізь сторіччя, і все це не дарма, скажу я вам. Одна чарочка до борщу зробить вас щасливішими, але тут головне не переходити межу. Смакуйте у задоволення!
Готувати – це просто!