Крізь сторіччя: рецепт української варянки з сухофруктами від Євгена Клопотенка

  • Приготування
    5 годин
  • Порції
    8
  • Складність
    Помірно

Варянка, або варенуха – це український зігрівальний напій із сухофруктами, медом, корицею чи іншими прянощами. Згадки про приготування цього напою починаються ще з XVI сторіччя. Дуже популярним він був на території Слобожанщини, Полтавщини та Подніпров’я. Існує як алкогольна варянка із додаванням самогону або горілки, так і безалкогольна. Вживати її можна у гарячому вигляді або охолодженою, як вам більше до вподоби. Через схожий склад на смак варянка нагадує узвар із сухофруктами, так само ароматно й смачно.

Особливості приготування варянки

Пропонуємо вам надихнутися історією української кухні та приготувати варянку вдома. Але одразу зауважимо, що на це піде доволі багато часу. Тому якщо ви хочете здивувати автентичним напоєм гостей, краще підготуйтеся заздалегідь. Бо саме спосіб приготування робить варенуху такою особливою, неймовірно насиченою. Традиційно варянку «запікали» у печі від 5 годин до цілої доби у герметично заліпленому тістом глиняному глечику. Але й у духовці приготувати її цілком реально, підтримуючи низьку температуру від кількох годин. Краще за все обрати для цього керамічний посуд.

Що стосується складників, тут ви можете опиратися на свій смак, в цьому ще одна принадність напою. Сухофрукти беріть будь-які: підійдуть і яблука, і сливи, і абрикоси, і вишні, й родзинки. Якщо хочеться більшої насиченості смаку, можна додавати мед, різні спеції й трави: корицю, чебрець, гвоздику.

Цікаві факти з історії варянки

Варянку готували й просто так, і на різні свята, аби частувати рідних та близьких. Її аромат створював у хаті особливу атмосферу.

Напій вважався не лише смачним, а й цілющим. З його допомогою загоювали рани, а кашкою з осаду навіть лікували коней, що були поранені у бою. За однією з версій саме звідси й походить тост «На коня!». Після цих слів господиня повинна була віддати гостям залишки варянки з глечика.

Як приготувати варянку

Інгредієнти

Варянка: покроковий рецепт

Крок 1

Ретельно промийте під проточною водою 200 г сухофруктів або готової суміші для узвару. Покладіть у великий вогнетривкий глечик та залийте 1 л горілки, аби сухофрукти набухли. Залиште на 30 хвилин. Духовку розігрійте до температури 100 градусів.

Крок 2

Ти часом у мисці змішайте 500 г борошна із 300 мл теплої води й дрібкою солі. Замісіть однорідне тісто і розділіть його навпіл.

Крок 3

Першою частиною тіста ретельно заліпіть отвір глечика. Накрийте хлібною скоринкою чи кількома скибочками хліба. Зверху заліпіть другою частиною тіста. Глечик має бути герметично закритим.

Крок 4

Поставте запечатаний глечик у розігріту до 100 градусів духовку та залиште томитися протягом 4 годин. Після цього дістаньте глечик, та дочекайтеся, поки варянка повністю охолоне.

Крок 5

Перелийте напій у скляну ємність та подавайте добре охолодженою разом із сухофруктами. Або дістаньте фрукти з глечика та використайте для приготування начинки пирогів.

Готувати – це просто!

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Required fields are marked *

Читайте також

Завантаження...