Якщо ви ніколи не чули про естрагон, ви точно чули про тархун і полин, а це все – одна історія. Походить тархун з Сибіру та Монголії, однак зараз не менш поширений на теренах України. Тому нам варто розуміти, як його використовувати. Адже це не тільки і не стільки про зелений лимонад. Ця рослина має справді багатий смак, а я повз такі речі не проходжу! Вас також закликаю дізнатися трішки нової інформації про цю чудову зелень і спецію.
Що таке естрагон і який він буває?
Отож, естрагон чи тархун, чи полин-естрагон – це все одна трава, котру активно використовують у медицині та кулінарії. Ця зелень має гарне тонке глянцеве листя, досить впізнаваний аромат і тонкий, свіжий смак, що поєднує гірчинку, солодкавість, нотки ванілі, м’яти, перцю та евкаліпта. Люди зазвичай або обожнюють цей комплексний смак, або ненавидять його. Такий він неоднозначний. А використовується тархун і в сирому вигляді, і сушеним.
Найпопулярнішим у кулінарії є французький естрагон, котрий у Франції вважають «королем трав». Таке звання він заслужив завдяки своєму вмінню прикрашати буквально будь-які страви. У цьому сорті всі ті смаки поєднуються дуже м’яко, тому він додає свіжий, весняний і аж елегантний смак соусам, салатам, стравам з риби й курки. А ще тархун є однією з чотирьох трав у класичній французькій суміші fines herbes, де поєднується з петрушкою, кервелем (бугилою) та шніт-цибулею.
Існує також російський сорт естрагону, але він має бідний смак і аромат, а тому його майже ніхто й не використовує. Чесно, я не здивований, адже цей сорт ще й росте в бідних грунтах і терпить відсутність догляду – типовий представник сусідньої недокраїни.
Іспанський чи мексиканський м’ятний естрагон має досить насичений смак, дуже схожий на французький. Однак, на відміну від колег, цей сорт не можна виростити в холодному кліматі.
Чим корисний естрагон?
Тархун активно використовується як добавка в складі косметичних засобів і деяких ліків, і ще більш активно – у народній медицині. Там його вживають при розладах травлення, поганому апетиті, нудоті та блювоті, після операцій, при зубному болю, проблемах зі сном та інших станах. Звісно, усі ці застосування потребують подальших наукових підтверджень, однак перспективи в естрагона таки хороші. Приміром, деякі дослідження показують, що екстракт полину може покращувати резистентність до інсуліну і якість сну. Також за рахунок зниження рівня лептину, естрагон може збільшити апетит, а через антибактеріальні властивості – запобігати захворюванням харчового тракту.
Свіжий чи сушений естрагон
Як і з багатьма іншими травами, існує велика різниця між свіжим і сушеним естрагоном. Однак ця різниця є ще більш помітною, ніж у багатьох інших випадках, оскільки тархун є дуже ніжною травою і під час сушіння втрачає свій свіжий посмак. Однак саме висушування трав – це універсальна відповідь на запитання, як зберігати спеції впродовж довгого часу. Висушити естрагон можна й власноруч, тримаючи в розігрітій до 90 градусів духовці впродовж кількох годин. Така спеція зберігається в герметичному контейнері в прохолодному темному місці.
Як включити естрагон у свій раціон
Свіжий і сушений тархун використовуються в рецептах по-різному. При приготуванні у свіжому вигляді листя перед використанням потрібно промити й висушити. Потім його знімають зі стебла, додають у страви сирими чи пару хвилин проварюють/просмажують з м’ясом чи рибою. Довго термообробляти тархун не варто, адже він стане дуже гірким. Сушений естрагон додається на початку рецептів разом із сіллю та іншими спеціями, але він не створить такого ж ефекту, як свіжий, через його слабкий смак.
Свіжий естрагон можна додавати до лимонадів, салатних заправок і соусів, а також до теплих салатів з куркою, рибою чи картоплею. Його можна використовувати як гарнір до різних білків чи просто як додаткову спецію під час запікання чи смаження м’яса й риби. Тархун також є ідеальною травою для приготування ароматизованого оцту та олії.
Свіжий естрагон можна зберігати при кімнатній температурі, помістивши стебла в воду, або в холодильнику, як і іншу зелень. Ви також можете заморозити свіжий естрагон на термін до п’яти місяців чи висушити його в спецію.
Сподіваюся, ця надзвичайна рослина перестане у вас асоціюватися виключно із тим яскраво-зеленим лимонадом і стане постійною візитеркою вашої кухні. Готуйте та смакуйте!