Трендовий напій. Чим корисне кокосове молоко та як його використовувати

Люди навчилися задіювати майже кожну частину кокосової пальми. Листя кокоса можна використовувати як посуд і навіть навіси для житла. А плід пальми дає нам кокосове масло, кокосову воду і ніжну м’якоть, що можна перетворити на стружку та молоко. Саме кокосове молоко наразі стало неймовірно трендовим замінником коров’ячого: завдяки приємній жирності, легкому смаку та універсальності використання. Окрім того, цей напій пропонує певні переваги для здоров’я, тож, не зважаючи на користь молока, до якого всі ми звикли, кокосове таки складає гідну конкуренцію лактозному колезі.

Спершу варто зрозуміти, що кокосове молоко та вода, що є всередині плоду – це два різні напої з різною поживною цінністю. Кокосовий сік на 94% складається з води та майже не містить поживних речовин. Натомість кокосове молоко отримують з перетертої з водою м’якоті зрілого кокоса, котру потім ретельно відціджують. Молоко має густу консистенцію, бо лиш на 50% складається з води, та насичену кремову текстуру, котру забезпечує жирність кокоса.

Тайська та інші кухні Південно-Східної Азії зазвичай включають це молоко в перелік традиційних для себе продуктів. Воно також популярне на Гаваях, в Індії та в деяких країнах Південної Америки та Карибського басейну.

Кокосове молоко: калорійність і харчова цінність

У залежності від жирності та густоти молока калорійність і вміст жиру може коливатися. Але ми в першу чергу говоримо саме про молоко, тому розглядатимемо рідку його версію, котру можна придбати практично в будь-якому супермаркеті.

Поживна цінність кокосового молока на 100 г:

  • Енергетична цінність: 230 ккал
  • Вуглеводи: приблизно 5 г
  • Цукор: приблизно 3 г
  • Харчові волокна: 2 г
  • Насичені жири: 21 г
  • Білок: 2 г
  • Калій: 263 мг
  • Фосфор: 100 мг
  • Магній: 37 мг
  • Кальцій: 16 мг
  • Натрій: 15 мг

Також молоко містить незначну кількість заліза, марганцю, цинку, вітамінів С, Е, В1, В3, В5 і В6.

Часто в кокосове молоко додають цукор чи інші підсолоджувачі, щоб зробити його смачнішим. Тоді вміст цукру та вуглеводів буде вищим, а глікемічний індекс напою так само виросте.

Кокосове молоко калорійність

Чим корисне кокосове молоко

Кокосове молоко складно назвати якимось чудодійним суперфудом, без якого нам усім не обійтися. Однак воно є гарною та смачною альтернативою коров’ячому молоку та, врешті, може принести хоч і незначні, але переваги для здоров’я.

Вплив на вагу та метаболізм

Деякі дослідження показали, що жири MCT, котрі містяться й у кокосовому молоці можуть сприяти зниженню ваги та покращення метаболізму. Окрім того, ці жири можуть допомогти зменшити апетит і, відповідно, споживання калорій, а також збільшити витрату енергії, що врешті може також сприяти схудненню. Однак важливо розуміти, що всі дослідження не були сфокусовані конкретно на молоці, а саме на типі жирів, котрі в ньому містяться, тому остаточні висновки щодо напою робити наразі складно.

Вплив на холестерин і здоров’я серця

Оскільки в кокосовому молоці дуже багато насичених жирів, дехто сумнівається в тому, наскільки цей напій безпечний для серця. Приємна несподіванка, але молоко насправді може навіть покращити здоров’я серця. Порівняно з іншими жирами, кокосовий не спричиняє активне зростання кількості поганого холестерину, а в більшості досліджень навіть сприяв його зниженню. А позаяк холестерин – один із ключових факторів ризику серцевих захворювань, споживання кокосових продуктів і молока зокрема може підтримувати здоров’я серця.

Окрім того, згідно з ранніми дослідженнями на тваринах і в пробірках, кокосове молоко потенційно може:

  • Зменшувати запалення: екстракт кокоса та кокосова олія зменшують запалення та набряки у поранених щурів і мишей;
  • Зменшувати розміри виразки шлунка: в одному дослідженні кокосове молоко зменшувало розмір виразки шлунка у щурів на 54%;
  • Боротися з вірусами та бактеріями: лауринова кислота, чимала кількість котрої є в кокосі, може знижувати рівень вірусів і бактерій, які викликають інфекції. Сюди входять зокрема ті, що містяться у роті.

Потенційні побічні ефекти та мінуси кокосового молока

Якщо у вас немає алергії на кокоси, молоко навряд чи матиме побічні ефекти. Порівняно з алергією на горіхи та арахіс, алергія на кокос зустрічається відносно рідко.

Однак деякі експерти з проблем травлення рекомендують людям з непереносимістю FODMAP обмежити споживання кокосового молока до 1/2 склянки (120 мл) за раз.

Тож врешті єдиним серйозним недоліком кокосового молока є його ціна, що в середньому перевищує ціну коров’ячого в 3 рази. В українських кав’ярнях кава на кокосовому молоці додасть до вашого рахунку приблизно 20-40 грн.

Кокосове молоко корить і шкода

Як вибрати кокосове молоко

Кокосове молоко класифікується як густе або рідке залежно від консистенції та ступеня обробки:

  • Густе (часом називається вершками): тверду м’якоть кокоса дрібно натирають і варять у воді. Потім суміш проціджують через марлю, щоб отримати густе кокосове молоко. Зазвичай воно продається у металевих банках і використовується в десертах і густих соусах азійської кухні.
  • Рідке: після приготування густого кокосового молока тертий кокос, що залишився в марлі, кип’ятять у воді. Потім процес проціджування повторюється для отримання рідкого молока. Таке молоко використовують для приготування супів, рідких соусів, зараз також для додавання в каву та випічку. Ще існує сирий метод виготовлення молока, і воно також виходить рідким.

Як приготувати кокосове молоко

Приготування кокосового молока – легкий процес. Потрібно натерти м’якоть, як на стружку (готова стружка не підійде, у ній уже немає рідини), змішати міксером із 1-1,5 склянкою теплої води, а потім процідити. Після першого проціджування вийде густе молоко, а якщо повторити процес вдруге, вийде рідкіше та ніжніше.

Другий варіант приготування ще простіший. Очищений кокос потрібно нарізати та покласти в блендер. Далі залити водою, 2-3 склянки, та перебити до повного подрібнення кокоса. Потім усе це відціджується і ви отримуєте рідке молоко. Тут, однак, важливо мати потужний блендер, бо слабкий із кокосом не впорається і навіть може зіпсуватися.

Де можна використовувати кокосове молоко

Смак кокосового молока легкий і приємний, тому воно досить універсальне у використанні. Густе молоко можна використовувати для приготування десертів і густих соусів. Рідке молоко можна використовувати для приготування супів, карі, чатні, ароматизації чи покращення смаку рису тощо.

Однак наразі кокосове молоко найпопулярніша альтернатива коров’ячого в кавовій індустрії. Також ним можна заміняти звичайне молоко в млинцях, кашах і випічці.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...