Важливо знати кожному. Користь селену та в яких продуктах міститься – розповідає лікар-ендокринолог

Чим допитливішими ми будемо, чим більше розбиратимемося в тому, що їмо, тим більше у нас шансів зберегти здоров’я. Звісно, зараз я не відкрив таємницю, просто хочу ще раз наголосити на цьому. Бо тільки здорова людина може дихати на повні груди та насолоджуватися кожним днем. До того ж свої знання ми передаємо дітям, і завдяки цьому отримуємо в цілому морально та фізично сильну націю. Ми вже розбиралися, чим корисний мелатонін, а тепер настав час селену. Він, як виявляється, надважливий для здоров’я щитоподібної залози. Тому я і звернувся до лікарки-ендокринолога, щоб дізнатися подробиці.

Соколова Анастасія Соколова Анастасія

лікарка-ендокринологиня, дієтологиня, клініка «Prevent Way».

Instagram

Користь селену

Селен є важливим мікроелементом для здоров’я людини. Його основні функції – забезпечення правильної роботи антиоксидантної системи організму та підтримка функції щитоподібної залози:

  • антиоксиданти – це речовини, які захищають клітини від пошкоджень, спричинені вільними радикалами. Селен бере участь у виробленні селенопротеїнів, які є важливими складовими антиоксидантної системи. Вони захищають клітини від окислювального стресу і допомагають знижувати ризик розвитку серцево-судинних захворювань та деяких видів раку;
  • селен позначається на роботі на функції щитоподібної залози – одного з центральних органів ендокринної системи, який впливає на всі процеси в організмі. Щитоподібна залоза виділяє в кров 2 основних гормони – трийодтиронін Т3 та тетрайодтиронін (тироксин Т4), для синтезу яких необхідний селен та йод. Саме комбінація цих мікроелементів складає основу ферменту селенойодаза, який забезпечує перетворення менш активного Т4 у більш біологічно активний Т3. А, отже, при недостатності селену може бути загальмований процес перетворення (деіодизація), який призводить до зниження функції щитоподібної залози та її гормонів. Цей стан називають гіпотиреозом.

Чи варто контролювати рівень селену в організмі?

Чітких рекомендацій для всіх людей по контролю рівня селену немає. Але існує обов’язковий скринінг населення на порушення функції щитоподібної залози. А тому при виявленні зниженої функції ендокринолог додатково може перевірити рівень селену чи порекомендувати таблетовану форму цього мікроелементу, якщо дані УЗД щитоподібної залози доводять цю потребу.

Де в природі міститься селен?

Рослини отримують селен із ґрунту, тварини – з рослин, які їдять. Риба та морепродукти насичуються ним з усього, що споживають у водному середовищі.

А ґрунт в Україні насичений селеном?

Офіційних загальноприйнятих даних немає. Принаймні в медичних рекомендаціях такого не зустрічається.

Трапляються випадки дефіциту селену в нашому регіоні, чи це рідкість?

Оскільки контроль рівня селену проводиться не рутинно, то важко скласти статистику щодо цього дефіцитного стану.

Варто приймати селен в добавках чи достатньо збалансованого харчування?

Рутинний прийом будь-яких мікроелементів не може бути рекомендований для усіх через ризик передозування. Є індивідуальні рекомендації щодо прийому селену для людей з анатомічними особливостями, які виявляються при УЗД щитоподібної залози, як окремо, так і в комбінованій терапії з йодом. А от споживати його з їжею – це гарний вибір.

Норма селену

Рекомендовані харчові норми селену різні для вікових категорій:

  • з 1-3 років – 20 мкг;
  • 4-8 років – 30 мкг;
  • 9-13 років – 40 мкг;
  • 14-50+ років – 55 мкг;

Кількість селену варто збільшити у період вагітності до 60 мкг, та тим жінкам, які годують груддю до 70 мкг.

Це приблизні норми, які не є рекомендаціями до споживання. Завжди треба консультуватися з сімейним лікарем.

В яких продуктах міститься селен

Користь селену

Одне з гарних джерел селену – бразильський горіх, в 100 г якого міститься приблизно 1632 мкг. Також ми склали перелік інших продуктів, які містять значні обсяги селену:

  • тунець має у своєму складі 276 мкг;
  • сардини – 135 мкг;
  • креветки – 120 мкг;
  • м’ясо яловичини – 100 мкг;
  • індичка – 93 мкг;
  • яловича печінка – 84 мкг;
  • яйце куряче – 15 мкг.

Також броколі та часник містять невелику кількість селену і можуть бути рекомендовані додатково до раціону.

Як бачите, селен не лише корисний елемент, а ще й смачний, точніше, його джерела гарно смакуватимуть у різних стравах чи, як у випадку з бразильським горіхом, як перекус. Тому просто додавайте ці продукти у свій раціон регулярно і не майте дефіцитів та проблем зі здоров’ям.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...