Де більше Омега-3 і що треба їсти – рибу чи льон? – відповідає нутриціологиня

Подумав про цю тему й думаю, наскільки сюрреалістично вона може виглядати. Здавалося б, як можна порівнювати льон і рибу, це ж як ролики з тролейбусом співставляти! Але спільна тема тут усе ж є. Обидва ці продукти багаті на омега-3, полінасичену жирну кислоту, котра необхідна нашому організму. Однак засвоюється вона з них геть не однаково. Звісно, їсти варто і льон, і рибу, бо це класні продукти з чималою кількістю інших корисних властивостей. Але якщо ваш інтерес лежить саме в користі омега-3, котру наш організм сам не виробляє, максимальна кількість цієї кислоти є лише в одному з цих продуктів. Заінтриговані? От і я був дуже зацікавлений, коли натрапив та цю інформацію і попросив нутриціологиню Ольгу Дорош прояснити ситуацію.

Ольга Дорош Ольга Дорош

фізіологиня, нутриціологиня, співзасновниця школи здорового харчування Nodiet

Instagram

Що корисніше, риба чи льон?

Отож, і риб’ячий жир, і лляна олія містять омега-3 жирні кислоти, котрі, згідно з різними дослідженнями, знижують фактори ризику серцево-судинних захворювань, позитивно впливають на розвиток мозку, ймовірно послаблюють запальні процеси, покращують стан при ревматоїдному артриті та навіть піднімають настрій. Обидва продукти можна їсти цільними й отримувати омега-3 зі страв. Також можна вживати добавки омега-3, але варто проконсультуватись з лікарем, тому що в них є протипоказання, а також вони можуть впливати на дію певних ліків.
Повертаючись до риби й льону, ми не можемо прирівняти омегу з цих продуктів. Справа в тім, що тільки риб’ячий жир містить омега-3 EPA і DHA, котрі є важливими для лікування та профілактики деяких хвороб. Лляна олія, натомість, містить омега-3 жирну кислоту ALA, лише 5% якої в організмі перетворюється в ту необхідну нам EPA і, 0,5% – в DHA. І хоча сама кислота ALA також є дуже важливою в організмі, її процес перетворення в ті інші кислоти для людей є досить неефективним. З цієї причини лляна олія не може конкурувати з рибою: і з нею та льоном ми отримуємо хороший “комплімент” вітамінів та поліненасичених жирних кислот, але не EPA і DHA.

В якій рибі міститься омега-3?

Позаяк омега-3 міститься в риб’ячому жирі, щоб отримати цю кислоту нам потрібна дуже жирна морська чи океанічна риба. Тому в свій список покупок додаємо лосося, оселедця і скумбрію, червону форель, сардини, горбушу та печінку тріски. Усі ці види риби легко готувати, а ця їхня жирність чудово працює з овочами та гарнірами з крупи. А от насінням льону ці страви можна притрусити, щоб отримати рослинні кислоти, котрих немає в рибі.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...