Традиційно, Різдво в Україні святкували багатим та різноманітним столом, на якому мало бути 12 страв, як апостолів. Наші пращури вірили, якщо зробити все за правилами, то новий рік принесе вдачу, щастя та здоров’я. Це переконання збереглося і до наших днів. Різдво для нас – особливе свято і ще один привід зібратися за одним столом великою родиною, щоб провести душевно час. А ще посмакувати суто українськими стравами. Кожна втілює сильний дух, незламність та нескореність.
Ми підготували добірку зі страв, які зібрали з різних регіонів України, щоб ще раз довести, що наша країна та люди шанують традиції, але при цьому ще й ті новатори. Якщо ви через обставини в нашій країні знаходитеся далеко від дому, влаштуйте для себе справжнє свято, щоб подумки об’єднатися зі всіма українцями, в кожному куточку планети. Це зробить нас ще сильнішими! Готуйте, насолоджуйтеся та наче вшивайте в ДНК наступних поколінь те важливе, українське, що є в кожного з нас і те, що ми разом зараз відновлюємо.
Перша страва
Щойно на небі з’явиться перша зірка, всі сідають за святковий різдвяний стіл. Спочатку подається перша страва – борщ, капусняк чи юшка. Повинно бути щось поживне та зігріваюче.
Грибна юшка з коропа
Традиційно на Різдво першу страву подають в усіх регіонах. Пропонуємо приготувати наваристу та насичену смаками грибну юшку з коропа та добре рум’яними овочами. Вона унікальна тим, що в неї не кладуть картоплю, а на заміну додають посмажені маленькі дерунчики при подачі, прямо у миски. Саме так роблять на Рівненщині. Ми знаємо, що смак вразить вас новизною, бо саме так трапилось і з нами.
Основне
Після першої страви подаються основні. На свято, коли вже минув різдвяний піст, на столі обов’язково мають бути м’ясні страви. А ще риба, гриби на різноманітні наїдки з національних продуктів – капусти, пшениці, пшона, квасолі та гречки.
Запечена качка з яблуками в тісті
Напевно, ви готували чи куштували у гостях качку, начинену свіжими яблуками. А от українці з півночі Одеської області роблять це з квашеними. Вони загортають качку в тісто та запікають. Там вона готується, наче у глиняній скриньці, насичується яблучними соками та мліє, стаючи м’якою та ніжною. Ми спробували. І маємо сказати, що це досить незвично і смачно. Зробіть і ви до святкового столу запечену качку з яблуками в тісті, щоб смакувати родиною. Найцікавіше – відривати шматочок за шматочком, занурювати в пікантну аджику, ткемалі чи кетчуп, а потім мружитись від задоволення.
Маленькі голубці з гречкою
На Тернопільщині на Різдво традиційно готують маленькі голубці з м’ясом та гречкою. Для цього капустяний лист розрізають на маленькі шматочки, додають трішки начинки та тугенько загортають. Це кропітка праця. Але повірте, затрачені зусилля варті того, бо в таких голубцях ідеальні пропорції, їх зручно їсти без ножа. Наколюєте виделкою та одразу до рота. Майже так, як у «Вечорах на хуторі поблизу Диканьки» Пацюк їв вареники. Практично самі застрибують до рота. Розрахуйте час приготування так, щоб маленькі голубці з гречкою подати до столу тепленькими.
Крученики з м’ясом в тісті
М’ясні крученики, або як ще їх називають завиванці, – традиційна страва на багатьох українських святах. Їх готують і на Різдво, і на весілля. Зазвичай, беруть будь-яке м’ясо, дуже бажано без жилок, трішки його відбивають, вкладають начинку до смаку, загортають, а потім обсмажують чи запікають – хто як любить. А на Вінниччині кожен крученик загортають ще й у листкове тісто. А начинку роблять класичну – смажені грибочки з цибулькою. Нам подобається, що крученики з м’ясом в тісті смакуватимуть не тільки теплими, а й охолодженими, з ними можна йти в гості та брати на довгу зимову прогулянку до парку.
Короп, тушкований з картоплею та цибулею
За порадою читачів з Вінниччини ми приготували чудову печеню з рибою – додали до картопельки шматочки обсмаженого коропа і поставили мліти. Обов’язково готуйте на повільному вогні, або томіть у духовці в казанку, щоб кожен шматочок кожного інгредієнта вийшов м’якеньким. Подавайте коропа, тушкованого з картоплею та цибулею з нарізаними овочами чи салатами. Найкраще ця печеня смакує гарячою!
Вареники з пшеницею на парі
Яке Різдво без вареників? На Житомирщині готують їх з незвичною начинкою – пшоном та маком, а ми вирішили піти ще далі та замінити крупу на пшеницю. Випереджаючи запитання, скажемо, що ці пружні зернята варити швидше за квасолю, тому мороки не буде. Тісто на вареники будемо робити на кефірі, щоб воно вийшло еластичним, пружним та добре ліпилося. Подавайте вареники з пшеницею та маком з вершковим маслом, рідким медом або сметаною.
Пісна яворівська капуста
У Яворівському районі Львівської області ні одне Різдво не обходиться без традиційної пісної тушкованої капусти з пшоном, картоплею та квасолею. Таке різноманіття текстур і смаків робить її неймовірною. Страва навіть названа на честь району – яворівська капуста, а її історія сягає до святкових уподобань прапрабабусь. Приготуйте і ви, щоб відчути цей важливий зв’язок поколінь та просто насолодитися цікавим смаком.
Затерта капуста
На заході України зберігся рецепт стародавньої української страви – затертої капусти з пшоном. Її спосіб приготування досить цікавий та наче відправляє нас у минуле. Пшоно треба перетерти в макітрі та додати до капусти, що спочатку вариться разом з цибулею. Всього три інгредієнти, а так смачно! Спробуйте!
Заїдки
Закуски чи як називали наші пращури – заїдки доповнять різдвяний стіл та стануть його окрасою. Зазвичай готують паштети чи оригінальні пироги.
М’ясний пиріг кубете
Традиційно кримськотатарський м’ясний пиріг кубете готують з яловичини, картоплі та цибулі. Вкладають начинку в тісто, а посередині роблять отвір, в який періодично вливають насичений бульйон. Ми вирішили, що ця страва наших рідних кримських татар буде дуже доречною на Різдво. Але трішки спростити рецепт, щоб не стояти біля пирога та не пильнувати його, а готувати ще й інші страви на свято. По-перше, взяли готове листкове тісто, а по-друге, щоб не вливати бульйон, відварили картоплю в молоці. Будьте певні, і такий варіант вийшов соковитим та просоченим смаками.
Форшмак з кількою
Зазвичай, для приготування форшмаку використовують солений оселедець, а на Тернопільщині роблять пісний варіант із кількою та вареною в мундирі картоплею. Щоб зробити його, треба перекрутити на м’ясорубці всі інгредієнти – і готово. А тепер уявіть, як берете підсмажену гріночку на часниковій олії та товстим шаром намазуєте цю смачнезну закуску. А ще подайте форшмак з кількою до грибної юшки з коропа. Повірте на слово, це буде дуже смачно.
Солодке
Голова різдвяного столу – кутя. Але українці звикли до щедрого столу, тому пропонуємо зробити ще пиріжки з калиною та страву з пшона та узвару.
Пиріжки з калиною
Зазвичай, калину перетирають з цукром чи медом, щоб додавати у чай, або ще готують желе. На цьому способи використання символічної для нас ягоди закінчуються, і від цього якось прикро, бо вона неймовірно корисна та втілює наш український дух. А от наші пращури мали більше рецептів з калиною. Наприклад, робили з неї начинку для пиріжків. Спеціально чекали перших морозів, щоб зібрати ягоди, бо тоді вони втрачали свою специфічну гіркоту. Цей рецепт зберігся донині на Полтавщині. Спробуйте і ви, щоб вразити рідних на Різдво. Тісто на пиріжки з калиною пропонуємо зробити на молоці, воно вийде пухким та м’яким – те, що треба!
Засипане
З назви зрозуміло, що треба щось засипати. В автентичному українському рецепті пшоно засипали в тушковану капусту та додавали шкварочки. Смакота неймовірна. А на Тернопільщині готують солодке Засипане із пшона та фруктів узвару. Їдять холодним, як кутю. Спробуйте і ви приготувати його на Різдво та подати як солодке, наприкінці вечері.
Готувати – це просто!