Що ви знаєте про сливи, окрім як те, що з них можна зробити варення та соус, а ще вони бувають різного розміру й форми? От, приміром, те, що вони є чудовим джерелом вітамінів та антиоксидантів, і в сезон їх на постійній основі варто додавати в свій раціон. Скоріше за все, ви про це не задумувалися, хоча було би варто, адже вони здатні знизити ризики багатьох хронічних захворювань. А ще вони чудові на смак і легко додаються в раціон, тому обирайте улюблений сорт слив і отримуйте максимальну кількість користі, котру вони можуть запропонувати.
Чим корисна слива
Сливи надзвичайно поживні та мають різноманітні переваги для здоров’я. Вони містять багато поживних речовин, зокрема вітамінів і мінералів, клітковини та антиоксидантів, які можуть допомогти знизити ризик кількох хронічних захворювань.
Сливи відносно низькокалорійні: в одній середній всього 30 калорій і близько 7 г цукру. Окрім того, одна середня слива містить: 1 г клітковини, 10% добової норми вітаміну С, 5% добової норми вітаміну К і А, а також незначну кількість марганцю, міді та калію. Такий набір поживних речовин і забезпечує корисні властивості сливи.
Знижує запалення
Сливи та чорнослив багаті антиоксидантами, які допомагають зменшити запалення та захистити клітини від пошкодження вільними радикалами. У них особливо багато поліфенольних антиоксидантів, які позитивно впливають на здоров’я кісток і можуть допомогти знизити ризик серцево-судинних захворювань і діабету. Деякі дослідження показали, що сливи містять у два рази більше поліфенольних антиоксидантів, ніж, наприклад, нектарини та персики.
Допомагає регулювати рівень цукру в крові
Сливи мають властивості, які можуть допомогти контролювати рівень цукру в крові. Незважаючи на досить високий вміст вуглеводів, вони не викликають суттєвого підвищення рівня цукру в крові після їх споживання. Це пояснюється тим, що вони підвищують рівень адипонектину, гормону, який відіграє важливу роль у регуляції рівня цукру в крові.
Окрім того, клітковина в сливах уповільнює швидкість, з якою ваше тіло поглинає вуглеводи після їжі, роблячи будь-які підвищення рівня цукру в крові поступовими, а не різкими.
Покращує здоров’я серця
Регулярне споживання слив і чорносливу може мати чудовий профілактичний ефект для здоров’я серця. Дослідження показали, що вони можуть знижувати високий кров’яний тиск і рівень поганого холестерину, які є основними факторами ризику серцевих захворювань. Позитивний вплив слив і чорносливу на ці фактори пояснюється високим вмістом клітковини, калію та антиоксидантів.
Допомагає схуднути
Хоча в сливах є цукри та вуглеводи, вони мають низький вміст жиру, а тому в невеликих кількостях можуть стати хорошим доповненням до меню людей, що хочуть схуднути. Клітковина в цих фруктах забезпечує організм відчуттям ситості на довгий час, тож невеликий сливовий перекус може зменшити загальне споживання калорій впродовж дня. Чорнослив також може сприяти росту здорових кишкових бактерій, які допомагають засвоєнню поживних речовин і виведенню токсинів.
Окрім того, сливи потенційно можуть бути корисними для профілактики чи полегшення симптомів деяких станів і хвороб:
- Полегшує тривожність: дефіцит антиоксидантів може підсилювати тривожність, натомість багата ними слива буде зменшувати її симптоми;
- Запор: сливи, як і чорнослив, допомагають підтримувати рух у травній системі, полегшуючи чи запобігаючи симптомам запорів. У сливах багато сорбіту, цукрового спирту, який діє як природне проносне.
- Здоров’я кісток: ранні дослідження показують, що чорнослив може покращувати здоров’я кісток і зменшувати швидкість втрати кісткової маси.
Кому не можна їсти сливи
У деяких людей на сливи може бути алергія. Вони належать до тієї ж категорії алергенів, що і яблука з персиками. Тоді сливи можуть викликати свербіж і набряк рота або горла у постраждалих. Симптоми алергії зазвичай розвиваються протягом декількох хвилин.
Також сливи не варто їсти людям із розладами травлення, адже вони можуть викликати діарею чи погіршити інші симптоми розладів. Вагітним жінкам, тим, що годують грудьми, та людям із діабетом 1 типу варто їсти сливи в невеликих кількостях, стежачи за реакцією організму.
Скільки можна їсти слив на день
За день доросла людина може з’їдати від 4 до 6 свіжих слив залежно від розміру плодів. Для дітей оптимальна кількість – 2-3 сливи на день. Їсти більше слив за раз не варто, адже вони багаті органічними кислотами, котрі можуть викликати шлунково-кишкові розлади.
В решті усе дуже просто: їжте сливи, насолоджуйтеся їхнім смаком у сирому вигляді, в складі соусів чи в начинці випічки. Вони корисні, смачні та дуже доступні. Тож самі гастрономічні боги веліли вам включити сливу в серпневий раціон.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.