Кожен інгредієнт у випічці є не випадковим, як і його кількість. Саме тому, якщо ви хочете, щоб випічка вийшла з першого разу, необхідно взяти перевірений рецепт, тобто який не просто написали, а й приготували, а також дотримуватися чіткої інструкції в інгредієнтах та покрокових діях. Усе.
Я багато експериментую з випічкою, знаходжу нові смаки та мікси. Зізнаюся чесно, щось виходить, а щось ні. Якщо вийшло смачно, звичайно, одразу поділяюся з вами рецептом. Так ось, кожен інгредієнт у випічці має значення. Давайте розберемо докладніше.
Як продукти впливають на тісто
Борошно
Для випічки можна використовувати пшеничне борошно, гречане, житнє, цільнозернове, рисове і навіть мигдальне. Можна робити мікси із різних видів борошна. Мені подобається поєднувати пшеничне борошно з цільнозерновим. Але, щоб експериментувати, необхідно знати, що кожен вид борошна має особливості. Наприклад, якщо використовуєте у приготуванні житнє борошно або цільнозернове, то рідини необхідно більше, тому що в них мало клейковини. Буває і так, що купуєте пшеничне борошно одного й того ж виробника багато років і тут одна пачка зовсім невдала – тісто розпливається і з нього неможливо нічого приготувати. Причин може бути багато, і, як правило, вони природні. Багато залежить від того, в яких умовах росло зерно для борошна.
Цукор
Для випічки можна використовувати рафінований цукор або коричневий, а також додавати мед, стевію та цукрову пудру. Але варто врахувати, що солодкий інгредієнт робить тісто еластичнішим. Наприклад, якщо додали менше цукру, ніж зазначено в рецепті, то швидше за все тісто буде крутим, більше – може розпливатися.
Яйця
Залежно від того, яку частину яйця ви використовуєте для випікання, отримаєте різний ефект. Наприклад, місія білка робити тісто повітряним та ніжним, а жовтка – більш еластичним. Якщо випічку додаєте ціле яйце, воно виконує функцію скріплення. Я багато експериментую з випічкою та помітив, що яйця цілком можна замінити бананом, який необхідно розім’яти виделкою до пюреподібного стану, а потім додати до інших інгредієнтів. Ви можете проекспериментувати. Приготувати запіканку з яйцями та з бананом. Особливої різниці я не помітив, хіба що у кольорі. Запіканка з бананом має темніший відтінок.
Молочні продукти
Окремо хочеться зупинитися на молочних продуктах у випічці – це молоко, кефір, йогурт, вершкове масло, вершки та сироватка. Молочні продукти – це жири, тому вони впливають на еластичність тіста, а також відповідають за його пишність та ніжність. Але це не все.
У молочних продуктах містяться білки, лактоза та молочний жир – саме ці компоненти запобігають черствінню і, відповідно, збільшують термін зберігання випічки. Також молочні білки та цукор здатні поглинати воду та уповільнювати її випаровування зі скоринки, саме тому випічка з молочними продуктами виходить м’якшою, ніж приготована просто на воді.
У своїх рецептах я використовую молочну продукцію «Волошкове поле», бо був на заводі та бачив усі етапи виробництва вершкового масла, молока та вершків. Останнім часом також почав експериментувати з безмолочною продукцією, яку можна вживати тим, хто має алергію на лактозу.
А тепер переходимо від теорії до практики.
Пиріг із гарбузом, яблуками та журавлиною
Погодьтеся, пироги найчастіше асоціюються з холодною порою року, коли за вікном мінусова температура, а краще – сніг, і в духовці ось-ось допечеться ароматний пиріг. Без зайвої скромності скажу, що мені вдалося досягти балансу смаку у пирозі. Як? Усе просто: я взяв яблука, гарбуз і журавлину, а також додав горіхи. Такий пиріг можна вживати і на сніданок, і як десерт і перекус.
Інгредієнти:
Для начинки:
- 100 г волоських горіхів
- 2 ст. л. журавлини
- 200 г цукру
- 300 г гарбуза
- 2 яблука
Для тіста:
- 200 г вершкового масла ТМ «Волошкове поле» (+ 25 г для змащування форми)
- 350 г борошна
- 1 ч. л. ванільного цукру
- 5 яєць
- 10 г розпушувача
- ½ ч. л. солі
Для соусу з журавлини:
- 380 г журавлини
- 200 г цукру
- 1 гілочка розмарину
Як приготувати пиріг із гарбузом, яблуком і журавлиною
- Відразу увімкніть духовку на 180 градусів і дістаньте масло з холодильника.
- Візьміть 300 г гарбуза, очистьте і наріжте кубиками зі стороною 1 см. Перекладіть овоч у миску, додайте 100 г волоських горіхів, 2 натертих на велику тертку яблука, 2 ст. л. журавлини, 100 г цукру та 1 ч. л. ванільного цукру. Перемішайте та відставте.
- Переходьте до приготування тіста. У велику миску викладіть 200 г розм’якшеного вершкового масла. Я використовував масло ТМ «Волошкове поле» без лактози. До нього додайте 100 г цукру, вбийте 5 яєць, додайте 10 г розпушувача та 350 г борошна. Перемішайте тісто до однорідного стану.
- З’єднайте тісто з начинкою та перемішайте.
- Потім візьміть форму для запікання, змастіть її 25 г вершкового масла, викладіть тісто з начинкою та поставте запікатися на 1 годину за температури 180 градусів.
- Доки пиріг готується, зробіть до нього соус із журавлини. У сотейник всипте журавлину, що залишилася, додайте 200 г цукру та гілочку розмарину. Варіть соус 15 хвилин на великому вогні. Соусом можна порційно поливати пиріг з гарбуза, яблук та журавлини.
Детальний рецепт дивіться за посиланням.
Гарбузові оладки на безлактозному молоці
Відразу випереджаю ваше запитання та відповідаю: «Експерименти з гарбузом ніколи не закінчаться». Усе тому, що цей овоч корисний, доступний та смачний. Відкрию секрет: у сезон гарбуза, я заморожую його невеликими кубиками, а наприкінці весни та літа використовую для приготування страв, коли сирого гарбуза вже практично не знайти на полицях супермаркетів та базарів. Я вирішив приготувати оригінальний, але простий сніданок – оладки. Але використав не кефір, а безлактозне молоко. І можу з упевненістю сказати, що мій експеримент удався.
Інгредієнти:
- 300 г запеченого гарбуза
- 3 яйця
- 200 г борошна
- 200 мл молока без лактози ТМ «Волошкове поле»
- 100 г цукру
- 2 ст. л. соняшникової олії (+для смаження)
- 1 ч. л. розпушувача
- мед для подачі
- сіль до смаку
Як приготувати оладки на безлактозному молоці
- Відразу увімкніть розігріватися духовку до 180 градусів, тому що в рецепті оладок буде запечений гарбуз.
- Візьміть 300 г гарбуза, очистьте і наріжте однаковими скибочками. Перекладіть у форму для запікання, посипте дрібкою солі та полийте 2 ст. л. олії. Поставте гарбуз запікатись на 20 хвилин за температури 180 градусів. Після того, як гарбуз стане м’яким, дістаньте його з духовки. Нехай трохи охолоне, а ви переходите до приготування тіста для оладок.
- Візьміть миску, влийте 200 мл молока без лактози «Волошкове поле», всипте 200 г борошна та 1 ч. л. розпушувача. Також додайте 1 ст. л. соняшникової олії та 100 г цукру. Якщо хочете, кількість цукру можете або зменшити або збільшити. Гарбуз вже повинен був трохи охолонути, тому додайте його в тісто, а також вбийте 3 яйця і дрібку солі
- Тепер тісто потрібно добре розмішати до одержання однорідної маси. Консистенція має нагадувати густу сметану.
- Розігрійте пательню з олією та можете смажити оладки.
Приготуйте і ви гарбузові оладки на безлактозному молоці.
Печиво на кефірі
Найпростіше піти до супермаркету та купити печиво. Але якщо готуєте вдома, то можна експериментувати з інгредієнтами та точно бути впевненими, що в складі немає нічого шкідливого, наприклад, маргарину. До того ж запах печива в оселі надає затишку. Я пропоную приготувати печиво на кефірі з волоськими горіхами. Останні можете використовувати будь-які: кеш’ю, фісташки, фундук чи бразильський горіх.
Інгредієнти на 20 штук:
- 300 г пшеничного борошна
- 100 г цільнозернового борошна
- 2 яйця
- 200 мл кефіру ТМ «Волошкове поле»
- 5 г розпушувача
- 150 г цукру
- 1 лимон (цедра)
- 1 дрібка солі
- 20-25 волоських горіхів
- 1 ст. л. цукрової пудри (для посипання)
Як приготувати печиво
- Відразу увімкніть духовку розігріватися до 200 градусів і переходьте до приготування печива.
- Візьміть миску та з’єднайте в ній 300 г борошна пшеничного, 100 г цільнозернового борошна, 5 г розпушувача, 150 г цукру, 2 яйця, цедру одного лимона і додайте дрібку солі. Також влийте 200 мл кефіру ТМ «Волошкове поле».
- Замісіть тісто, воно по консистенції має бути рідким.
- Тепер візьміть лист, застеліть його пергаментним папером, ложкою набирайте тісто, а потім викладайте його на пергамент. Кожну кульку прикрасьте горіхом.
- Печиво ставте запікатися на 15 хвилин за температури 200 градусів, а потім можете прикрасити печиво, що остигло, цукровою пудрою.
Детальний рецепт за посиланням.
Готувати – це просто!