За даними міжнародної організації ЮНІСЕФ в Україні лише 36 відсотків домогосподарств вживають йодовану сіль [1].
Як свідчить досвід більше 140 країн світу, де така норма прописана в законодавстві, універсальне йодування харчової солі є найефективнішим і найдешевшим способом подолання йододефіциту. Чому вже сьогодні варто замінити звичайну кухонну сіль йодованою, пояснює лікар-дієтолог Олена Зінченко.
Йод – надзвичайно важливий мікроелемент, необхідний для вироблення гормонів щитоподібної залози та нормального обміну речовин у дітей і дорослих. Дефіцит йоду у дітей може стати причиною швидкої втомлюваності, зниженої концентрації уваги. А у дорослих нестача йоду може призвести до погіршення розумових здібностей та втрати продуктивності. Крім цього нестача йоду може призвести до проблем з щитоподібною залозою.
Рекомендована добова норма споживання йоду для дітей від 6 до 12 років становить 120 мікрограмів, а для старших дітей та дорослих – 150 мікрограмів. У вагітних та жінок, що годують грудьми, потреба в йоді значно більша і становить 250 мікрограмів на день. Уявіть но, що більшість мешканців України щодня споживає лише 40–80 мкг йоду на добу. Це, як бачите, вдвічі менше рекомендованого. Україна – одна з небагатьох країн світу, яка не має закону про обов’язкове йодування солі.
Отримати необхідну кількість цього важливого мікроелементу лише з продуктів харчування буває складно через вартість та недоступність. Тож вживання йодованої солі – універсальний спосіб попередити дефіцит і його наслідки. Вона не відрізняється за смаковими якостями від звичайної, тому це ніяк не вплине на смак страв, проте точно позитивно позначиться на самопочутті та стані здоров’я. Щоб зрозуміти, чи ви купуєте правильну сіль, зверніть увагу на пакування – на етикетці має бути вказано, що сіль йодована, а не морська, де насиченість йодом значно менша. Щоб отримати добову кількість йоду, вживайте приблизно ¼ чайної ложки такої солі на день [2].
До речі, цей мінерал не накопичується в організмі, тому споживання солі має бути постійним [3].
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.