Харчування під час лактації. Від яких продуктів краще утриматися, а які обмежити

Грудне молоко у кожної жінки має свій унікальний склад, який ідеально задовільняє потреби малюка. Воно абсолютно безпечне та корисне, тому діти на грудному вигодовуванні рідше страждають надлишковою вагою та ожирінням та менше схильні до діабету у дорослому віці.

Раціон матері, яка годує повинен бути збалансованим та різноманітним. Однак і тут є виняток з правил. Яких продуктів варто уникати в харчуванні під час грудного вигодовування, щоб не зашкодити здоров’ю малюка розповіла лікарка-дієтолог Марта Лісевич.

Жінці на грудному вигодовуванні треба продовжувати безпечне харчування, яке вона мала при вагітності. [1]. Тож перелік обмежень буде приблизно таким самим. Важливо дотримуватись їх під час всього періоду грудного вигодовування.

Сире м’ясо

харчування під час лактації

Сире м’ясо тварин та риби може містити паразити та шкідливі бактерії, тому його треба термічно обробляти. Уникайте таких страв як тартар, карпачо, севіче, сашимі та суші. Заморожені м’ясні продукти перед приготуванням обов’язково розморожуйте в холодильнику, а не за кімнатної температури. Варто відмовитись від домашніх або неконсервованих паштетів, які можуть стати причиною сальмонельозу.

Алкоголь проникає у грудне молоко, тому на період лактації від нього треба відмовитися. Безпечної дози алкоголю для матері, яка годує грудьми не існує.

Непастеризоване молоко і молочні продукти

харчування під час лактації

Домашнє сире молоко може бути джерелом бактеріальних інфекцій, таких як сальмонельоз чи бруцельоз, зумовлених патогенними бактеріями [2]. Найкращий вибір для матері, яка годує грудьми – ультрапастеризоване молоко. Висока температура пастеризації знищує всі патогенні мікроорганізми. Молоко від домашніх тварин треба обов’язково кип’ятити перед вживанням. Те саме стосується і молочних продуктів. Якщо готуєте домашній йогурт на заквасці, використовуйте лише кип’ячене або пастеризоване молоко.

Кофеїн

харчування під час лактації

Напої, які містять кофеїн, проникають у грудне молоко та можуть стати причиною гіперактивності та безсоння немовляти. Тому їх кількість треба обмежити до 2-3 порцій. При цьому варто спостерігати за станом та поведінкою малюка. Нагадаємо, що окрім кави, кофеїн може міститися у натуральному чаї. Тож гарним вибором в цьому випадку стануть трав’яні чаї.

Яйця

харчування під час лактації

Вживання сирих та недоварених яєць може стати причиною сальмонельозу у матері, що також може зашкодити малюку. Тож в період лактації яйця потрібно відварювати лише на круто, щоб і білок, і жовток повністю приготувались. Уникайте у своєму раціоні яєць пашот та десертів з сирими яйцями, таких як тірамісу та тістечок з білковим кремом.

Велика океанічна риба

Така риба як тунець, королівська макрель, акула та риба-меч містять ртуть [3], яка може потрапляти до молока матері, а значить і до організму малюка. Це може призвести до проблем з мозком та нервовою системою. Тому від вживання таких видів риб варто утриматись. Натомість віддайте перевагу невеликій морській рибі: минтаю, хеку, морському окуню, які дуже корисні та доступні.

Трансжири

харчування під час лактації

Вживання трансжирів,  здатне порушити ліпідний баланс збільшуючи кількість «поганого холестерину» та зменшуючи рівень «хорошого холестерину». Це може зашкодити здоров’ю матері та викликати, наприклад, гіпертонію. Зверніть увагу на етикетки тістечок, морозива, печива тощо. Якщо бачите на них такі написи як рослинний жир, кулінарний жир, частково гідрогенізований рослинний жир, частково гідрогенізовані жирні кислоти, фритюрний жир, комбінований жир, гідрогенізована олія – уникайте їх.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм лікарем або дієтологом.

Більше порад щодо харчування під час лактації дивіться у відео

Завантаження...