Український суперфуд. Чим корисний буряк

Смачний у будь-якому вигляді, корисний та не за всі гроші світу. Наш національний овоч – насичений багряний солодкий бурячок. Він головний у червоному борщі, смачний у вінегретах, вишуканий у поєднанні з чорносливом, родзинками, фетою, гарно смакує просто политим запашною олією. Тому запитання, що приготувати з буряка, у вас точно не має бути. Я теж чи не щодня його використовую для приготування страв і мені стало цікаво, а чим він корисний. Я почав шукати інформацію та натрапив на багато нового для себе. Хочу тепер поділитися з вами, щоб і ви постійно мали наш український буряк в холодильнику.

Користь буряку

Буряк захищає від ультрафіолету, підвищує рівень гемоглобіну, допомагає при втомі, корисний вагітним та людям, які мають когнітивні проблеми.

Буряк може допомогти у боротьбі з раковими клітинами

На даний час немає багато досліджень, які б давали стовідсоткову гарантію того, що вживання буряка слугує надійним захистом від раку. Але проведені дослідження мають перспективні висновки.

Вчені вивчали, як пероральний прийом харчового барвника з червоного буряка діє на пухлини стравоходу у щурів. Було виявлено, що у 45% зменшилося кількість папілом стравоходу. Вчені припустили, що бетаціаніни та інші беталаїни, які містяться у буряку, пригнічують проліферацію, тобто процес розростання тканин через поділ та ріст клітин організму.

Буряк корисний при вагітності

Вітамін В9, який відомий як фолієва кислота, вважається одним з 13 основних вітамінів. Він не може синтезуватися організмом самостійно та повинен надходити до нього з їжею або з добавками. Кількість її рекомендують збільшити під час планування вагітності та в період першого триместру задля профілактики дефектів нервової трубки. Зазвичай, лікар призначає вживати фолієву кислоту у харчових добавках, а продукти, які її містять виступають допоміжним засобом. Як раз в буряку досить багато цього вітаміну: на 100 г 109 мкг, що покриває приблизно 27% від денної норми.

Калій у складі

корристь буряку

Людина, яка має дефіцит калію постійно відчуває втому, має підвищений артеріальний тиск, судоми, оніміння рук та ніг і запаморочення. Цей мінерал вкрай необхідний для нормального кровообігу та злагодженої роботи серцево-судинної системи. Норма калію для вікових категорій різна. У віці з 19-50 років жінки мають на добу отримувати 2600 мг, а чоловіки – 3400 мг. А у 100 г буряка міститься 325 мг. Разом з іншими продуктами, такими як запечена в мундирах картопля, топінамбур, червона квасоля, сочевиця, тунець можна набрати добову необхідну норму та зробити своє меню смачним та оригінальним.

Буряк захищає печінку та нирки

Вчені провели дослідження на мишах та виявили, що буряковий сік запобігає системному пошкодженню печінки та проявляє протипухлинну активність. Крім захисту печінки, буряк також чинить захисну дію на нирки. Почекаємо досліджень на людях… Але, якщо подумати, то навіщо чекати. Можна просто приготувати щось смачненьке. Точно не буде зайвим.

Покращує когнітивні функції

Вченими доведено, що дефіцит оксиду азоту пов’язаний з порушенням когнітивної функції, тобто на здатність розуміти, пізнавати, вивчати, усвідомлювати та переробляти інформацію. І буряк – гарне джерело оксиду азоту. Недарма він привернув увагу вчених та лікарів. В дослідженнях здорових дорослих було виявлено, що регулярне споживання буряка може змінювати параметри кровотоку у префронтальній корі головного мозку (саме вона відповідає за наше думання), що покращує когнітивні функції людини.

Буряк корисний в боротьбі із зайвою вагою

Харчова цінність буряка робить його корисним для тих, хто хоче схуднути або тримати своє тіло в бажаній формі. В 100 г вареного овочу всього 44 калорії. Він містить 2 г клітковини, яка дає відчуття ситості та необхідна для збільшення корисних бактерій в шлунково-кишковому тракті. І добре, що буряк добрий і запеченим, і вареним, і сирим. Це допоможе урізноманітнити щоденний раціон, отримати максимум користі і худнути смачно.

Коли не можна їсти буряк

Для більшості людей буряк корисний та не викликає небажаних ефектів. Скільки його їсти, кожен має визначити сам для себе, орієнтуючись на свої відчуття та спостерігаючи за сигналами організму. Як було сказано, буряк допомагає знижувати артеріальний тиск. Це добре для гіпертоніків, але тим, у кого схильність до пониженого тиску, варто з обережністю вживати буряковий концентрований сік. Крім того, ці овочі містять багато цукру у складі, а відтак, тим, хто має діабет краще проконсультуватися з лікарем для визначення щоденної норми споживання. Ще буряк має послаблюючий ефект, тому його варто обмежити тим, хто має схильність до діареї.

Готуйте страви з буряком, бо це просто та корисно. Варіть його, запікайте чи їжте сирим.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...