Люди готують і святкують завжди. Бо їжа – це про життя. А свята, особливо такі, як Різдво та Новий рік – це про вибір світла, навіть у темні часи.
Звісно, під час війни у нас безліч обмежень. І внутрішніх, і зовнішніх. Чи маємо ми право на радість? Чи варто накривати щедрий стіл, якщо в країні стільки бід? І, врешті, як і що готувати в нинішніх умовах? Питань багато. Відповіді кожен шукає сам. Наша позиція закладена в перших реченнях цієї статті – ми вибираємо життя, а відтак, пропонуємо свято. Всупереч ворогу і завдяки ЗСУ. І точно всупереч блекаутам і відключенням.
Подумайте, яким буде ваш стіл: суто українським чи міжнародним, зі стравами з країн-друзів. Дуже скромним чи щедрим, наскільки це можливо у наші часи. Для сім’ї чи ще й для друзів і сусідів? А може ви відправите щось смачне у деокуповані міста та села. Або пригостите нового сусіда-переселенця? Будь-яке ваше рішення – правильне. А ми допоможемо з вибором страв. Вони обирались з огляду на проблеми з електрикою та доступом до духовок і плит. Вибирайте, що підходить вам. І готуйте. Бо готувати – це ще й про любов.
Маленькі поради, які допоможуть готувати без світла
По графіку чи без, але час з електрикою ми будемо використовувати максимально ефективно. Тим, у кого газові плити, трохи легше. Як і тим, хто придбав газові пальники. Але усім нам потрібно оптимізувати процес.
Робити заготовки одразу на декілька страв: печінку на паштет і на салат, філе курки на основну страву і на ще один салат. Рибу – щоб їсти маринованою і запекти.
Можемо готувати в одній духовці різні види м’яса та порізані овочі, загорнуті у фольгу. А коли вариться кутя, то над нею можна пропарити мак та сухофрукти у металевому ситі. Хоча наш варіант куті не передбачає варіння крупи, і тоді можна купити готовий перетертий мак. Спробуйте.
М’ясо для свята у цьому році купуйте найніжніше, запікайте його невеликими шматочками, попередньо добряче замаринувавши. Ми наразі обираємо індичку та курку.
Рибу взагалі пропонуємо просто маринувати та засолювати. Смачно, корисно і жодного витраченого кіловата. Ідеально — купити її очищеною або у вигляді філе. Це щоб не витрачати воду, яка теж у багатьох пропадає, коли нема світла.
Можемо ще приготувати намазки та паштети, які легко зробити без блендера, і салати з консервованою рибою, бобами, овочами – тут ніяких тобі витрат на електрику чи газ.
Частину страв реально приготувати на мангалі, цього разу не варто їхати в ліс чи до озера, а можна виставити мангал у дворі. Це може бути цікаво і корисно: з сусідами поспілкуєтесь, можливо, стравами обміняєтесь, у гості запросите. Взагалі, гуртуватися і об’єднуватися зараз дуже важливо. Війна продовжується, потреба у взаємопідтримці виростає. А їжа, як відомо, об’єднує.
Святкові м’ясні страви
На різдвяному та новорічному столі має бути м’ясо. Такі наші традиції. А традиції — це святе. Тому ми починаємо нашу добірку з м’ясних страв, щоб ви вже зараз могли обрати, що незабаром готувати.
Ескалоп з індички
Тут основна фішка – тонко порізане філе індички. Його навіть можна трішки відбити, щоб швидше готувалося. Зверху помідорчики і, звісно, трішки сиру. Наш ескалоп з сиром та томатами готується швидко, виглядає святково, подобається практично усім і добре смакує навіть холодним. Робіть одразу два дека і випікайте одночасно, час від часу міняючи місцями верхнє і нижнє, щоб рівномірно приготувалося.
Куряче філе в конверті
Така курочка дуже ніжна всередині та рум’яна зовні, конверт з пергаментного паперу допомагає зберегти її соковитість. Буде дуже смачною. Її добре нарізати шматочками та оздоблювати при подачі зеленню чи запеченими овочами. А можна додавати у салати, рецепт одного з таких ми подаємо нижче, і подрібнювати для начинки для домашньої шаурми. Тому одразу порада: запікайте наше куряче філе у конверті з запасом. А якщо на деці знайдеться місце, то покладіть поряд загорнуті у фольгу шматочки моркви, буряка, топінамбуру, кореня селери – все, що хочеться для гарніру чи у салати.
Буженина з індички
Яке Різдво без буженини? Не те, щоб ніякого, але буде трохи сумно. Тому ми її готуємо. Щоправда, пропонуємо взяти філе індички, бо свиняче м’ясо вимагає більше часу на випікання.
Тож зробіть маринад за нашим рецептом, дайте філе насититись смаками і стати ще трішки м’якшим та ловіть момент, коли буде світло, щоб швиденько запекти. Буженина з індички смачна і холодною, гарна у складі різних салатів, чудова на бутербродах… Ну ви зрозуміли. А ще практично будь-яке м’ясо можна приготувати на мангалі. Це ми на крайній випадок зауважили.
Рибні страви до свята
У риби теж чимало поціновувачів. Ми намагалися усе максимально спростити, а відтак пропонуємо нічого не запікати і не варити. Але ж ви пам’ятаєте, що замариновану чи засолену (будь-яку) рибу можна і запекти. Якщо так хочеться.
Маринована скумбрія
Чистеньку рибку ріжемо на шматочки і маринуємо у неймовірно смачному розчині. Наш рецепт маринованої скумбрії – це здійснення мрій усіх шанувальників морської рибки. Вона смачна настільки, що немає сил терпіти аж до свят. Тому вкотре повторимось – готуйте наїдків більше, ніж зазвичай. Наша скумбрія добре зберігається у гарно закритому посуді у холодному місці. І от що: будь-які страви можна носити з холодильника на балкон та назад, в залежності від графіку та часу відключень.
Засолена червона риба
Червона риба – символ свят для багатьох з нас. Тому ми і даємо цей рецепт, а ви вже вирішуйте, чи доречний лосось або сьомга на вашому столі. Але нагадаємо – з них виходять смачні бутерброди, суші, салати. Прекрасні вони і просто так – нарізкою. З одного шматочка можна придумати чимало страв. Тож прочитайте, як засолити червону рибу, і плануйте меню.
Заїдки та соус
Гарне слово «заїдки», навзамін запозиченому «закуски», позначає у нас страви, з яких починають частування, їдять впродовж застілля, закінчують святкову трапезу і навіть перекушують, поки щось готується. Тому ми зібрали трохи гарних рецептів.
Паштет з консервованого тунця та оливок
Почнемо з нього, бо тут риба. Тому хай буде поблизу рибних страв. Це дуже смачна заїдка, для якої нічого не треба варити чи запікати. Купили, відкрили, перебили разом. Нема блендера? На крайній випадок оливки можна розім’яти і виделкою, а з тунцем і крем-сиром так все ясно. Навіть неідеально подрібнений, цей паштет з тунця дуже смачний і як намазка, і як начинка у лаваші, і просто так – ложкою.
Соус тартар з яблучним соусом
Він пасує до багатьох страв, а робиться просто. Якщо блендер працює – взагалі чудово. Якщо ні, можна активно попрацювати віничком. Готуючи тартар з яблучним оцтом, вливайте саме названий оцет, бо від додасть користі й фруктового посмаку. Огірки беріть такі, щоб не були надто кислими, і поріжте їх дуже дрібно. Тоді все буде чудово.
Паштет з курячої печінки та бурякового соку
Наш український суперфуд, буряк, додає цій страві красивого відтінку і гарного смаку. А печіночка – ніжна і м’яка – швидко готується і залишається соковитою. Тому паштет з курячої печінки та бурякового соку – зрозумілий вибір. Намащуйте його на гріночки чи цільнозерновий хліб, закрутіть у лаваш чи млинці, якщо вдалося насмажити, або просто подайте у красивих креманках. Стіл з ним буде виглядати щедрим. Тільки не використовуйте усю печінку на паштет. У нас є на неї плани.
Тост з авокадо
Ще один продукт, який можна сміливо вважати святковим – авокадо. Коли плід дозрів – він дуже м’який і маслянистий, тому розім’яти його виделкою – справа кількох хвилин. Скибочки хліба можна підрум’янити і над свічкою, але і несмажений зерновий хліб чи свіжий багет – теж у тості з авокадо будуть доречними.
Салати до святкового столу
Ми не будемо вам пропонувати нарізати капусту з морквою, помідори з огірками чи розповідати, як відкрити консервацію. Думаємо, з цим усе зрозуміло. А от що приготувати на додачу, щоб поживно, святково і просто, читайте нижче.
Салат з курячою печінкою
Готова печіночка чудова у цьому салаті. Якщо нема, де обсмажити, як ми пропонуємо у рецепті, беріть ту, що готувалася для паштету. Наша родзинка – вишневий, запаморочливо смачний соус з заморожених ягід.. Разом з хрусткими листями салату у вас вийде неперевершена святкова страва – салат зі смаженою курячою печінкою і смаком вишень.
Салат з кускусом і авокадо
У цієї жовтенької крупи є гарна властивість – її не треба варити. Просто залийте гарячою водою (щоб швидше), або холодною (тоді потрібно більше часу) і залишіть, щоб набухла. І все — можна їсти. У тандемі з авокадо та томатами чері вона розкриє увесь свій потенціал. Ми впевнені, що наш салат з кускусом і авокадо смакуватиме просто чудово і при свічках, і при ліхтариках.
Салат з куркою та мандаринами
Ви пам’ятаєте, що ми запікали куряче філе у конверті? От настав час використати шматок цього м’яса і для салату. Але якщо є можливість приготувати окремо, то підсмажте тоненькі слайси. За рецептом потрібні і гріночки, тож готуйте разом. Підійде і газовий пальник. Святкового настрою та смаку додадуть мандарини. Цей поживний і ароматний салат з куркою і мандаринами стане окрасою різдвяного і новорічного столу. Ми знаємо це.
Солоденьке і смачне
На десерт у нас чимало пропозицій. Не обійдеться, звісно, без куті. Але є і дещо запозичене. Звісно, у хороших людей та персонажів – ми беремо рецепти лише у наших друзів, і жодної – від агресивного північного сусіда.
Американські горіхові цукерки з віскі
На свята можна трішки випити бурбону. Думаємо, ви погодитесь. Наділлємо дещицю напою і для смачних горіхових цукерок з віскі та шоколадом. В основі — наші рідні волоські горіхи і цукрова пудра, а зверху — шоколад. Не треба нічого варити чи запарювати. Але горіхи таки ми маємо подрібнити. Тому скористайтеся можливістю, коли буде електрика і намеліть горіхів заздалегідь, або скористайтеся ступкою і товкачиком. А ще, солодощам треба затвердіти, тож добре, коли ви встигнете підморозити їх до відключення. Проте на крайній випадок радимо – скористайтеся холодним балконом. Це довше, але все одно вихід.
Чизкейк без випічки
Цей підхід до приготування десертів з кисломолочним сиром ви точно знаєте — замість випікати тісто, ми купуємо і подрібнюєом печиво. Сир ми пропонуємо перетерти через дрібне сито. Блендер тут необов’язковий. У чизкейку з грейпфрутом ми використовуємо карамелізовані кружальця червоного грейпфрута. Але на його підготовку не треба багато часу і вогню. Можна швиденько все зробити навіть на газовому пальнику.
Кутя з перловки
Ми вже згадували, що перловку — шліфовану ячмінну крупу — не треба варити. Тому просто замочіть її на годин 10-12, а вже потім змішайте з розпареним та перетертим маком, родзинками і горіхами. Ми додаємо ще сік лимону, щоб відтінити смак меду. Ну і нагадаємо, що мак можна купити у вигляді солодкої маси. Це дуже спростить процес приготування куті з перловкою і лимонним соком.
Кора лимонної краплі Гаррі Поттера
Додамо трішки казковості нашому святковому столу. Цей дивний і дуже смачний десерт точно прийдеться до смаку дітям та дорослим фанатам Гаррі Поттера. Все просто: розтопити білий шоколад, додати подрібнені лимонні цукати і горіхи, вилити масу на пергамент, остудити і потім поламати на шматки. Кора лимонної краплі довго зберігається, тому розтопіть шоколад, коли буде світло, залишіть застигати, коли холодильник добре холодить, а потім складіть у коробку з-під печива і хай чекає свят.
Якщо прийдеться подавати при свічках, це лише додасть чарівності страві й посилить враження. І не забудьте про гірлянди на батарейках. Вони нам допоможуть створити магічну атмосферу.
А світла у нас достатньо і душах.