З самого початку грудня, а особливо, якщо надворі сніжить, у повітрі з кожним днем потроху починає витати особливий дух свята. Ось так йдеш вулицею і роззираєшся навкруги. Всі ці могутні дерева у білих «шапчинах», що притрушують нас дрібними сніжинками з кожним порухом вітру. Хиткі кущі, глазуровані льодом, що відблискують яскравіше за всі діаманти. Хтось усміхнувся у гуркотливому трамваї, і ти посміхаєшся у відповідь. У кав’ярні лунає «Щедрик», і кава автоматично стає смачнішою у декілька разів. І ось ти вже йдеш щасливий додому, запалюєш свічку, бо електрики певно нема. Сидиш, усміхаєшся у міську пітьму й світишся зсередини, бо скоро ж свято!
Так, різдвяні й новорічні свята вже дуже-дуже скоро. І ми точно варті того, щоб усмішки осяяли наші обличчя та личка наших дітей цими зимовими днями. Бо попри війну в країні, ми мусимо триматись і знаходити місце для невеличкого свята у наших серцях. І, звісно ж, допомагати нашим котикам ЗСУ, що саме зараз дають нам змогу це свято відчути.
Ми вважаємо, що цьогорічні святкові дні мають ще більше нас згуртувати. І це дуже класно можна зробити саме через їжу – особливу часточку нашої української культури. Тому пропонуємо зробити це Різдво та Новий рік суто українськими, приготувати знайомі з дитинства страви, якими частувала бабуся, або й спробувати їх вперше. І давайте так – нічого спільного, ніяких тобі страв радянських часів або від нашого пришелепуватого північного сусіда. Все лише наше рідне, все найкраще!
Заїдки
Ми плануємо святкувати та смакувати наїдками довго, тож пропонуємо починати з заїдок – так наші пращури називали закуски. Страви у нас, як і належить українським, дуже поживні. У інші дні такими можна наїстися. Але ж у нас велике свято, тож з них лише почнемо.
Кутя з пшениці
Звісно, що Різдво – це наша кутя з пшениці з сухофруктами та горіхами. З неї все починається. Ця страва вшита у наше ДНК. Вона така ж класна, як обійми найближчої людини. Та разом з тим з нею можна гратися. Додати більше тих чи інших сухофруктів, горішків, маку. Все, як ви забажаєте!
Яворівський пиріг
Коли згадати, що цій страві вже кілька сторіч, одразу захоплює дух. Так-так, яворівський пиріг готували ще наші прабабці на весілля та хрестини, до Різдва та Великодня. А якщо поглянути на досить прості інгредієнти, то, мабуть, робили й просто у будні, трохи спростивши начинку. Він може відрізнятися формою та рецептами тіста, але основа – гречка з картоплею – завжди та сама. У піст заправку роблять зі смаженої на олії цибулі, а в інші дні додають апетитні шкварки. Вважаємо, що до новорічного та різдвяного столу саме те, що треба!
Деруни з фаршем
Тертюхи, чи дерунчики з хрусткою золотавою скоринкою, сметаною чи ароматними шкварками з цибулькою. Все це ми обожнюємо всією душею. І до святкового столу пропонуємо приготувати деруни з фаршем у глечиках. Їх зручно подавати до столу, до того ж можна зробити або один великий глек, або розкласти у маленькі порційні.
Картопляники з грибами
Ніжне картопляне тісто, начинка з печериць та цибулі. Правильно, це пухкі картопляники з грибами та насиченим соусом жу. Це класна закуска до будь-якого святкового столу. Ми пропонуємо не смажити їх на пательні, а запекти в духовці. Так буде трохи простіше, не доведеться стояти весь час біля плити. Смакуйте!
Пундики з курячою печінкою
Хрусткі зовні та ніжні всередині, пундики з курячою печінкою та цибулею прикрасять собою будь-яке свято. Вони трохи нагадують всіма знані пампухи, бо так само смажаться у великій кількості олії. Ви можете зробити для них соус зі сметани із зеленню або натурального йогурту та солоного огірка. Буде смачно!
Палюшки зі шкварками
В Італії є ньокі, а в нас є палюшки зі шкварками, які ми так само обожнюємо, як італійці свою страву. Вони дещо нагадують галушки, бо також варяться у підсоленій воді, але до тіста тут додається картопля. Бо куди ж без неї! Полийте палюшки олією зі смаженою цибулею, або зробіть шкварки.
Основне
На столі у свята, якщо це не Святвечір, коли українці споживали лише пісні страви, обов’язково має бути багато м’яса. Тож підтримуємо давні традиції і пропонуємо дуже оригінальні та дивовижно смачні м’ясні страви.
Зіньківська ковбаса
Кільця ковбаски оспівані навіть в колядках, так сильно ми любимо цю страву. І звісно завжди готуємо на свята, зі спеціями та часничком. Цього року пропонуємо вам оригінальний рецепт з Хмельниччини – чорна зіньківська ковбаса зі свинини. За назвою зрозуміло, що походить вона з села Зіньків, де її готують просто ідеально. Там її роблять гарячого копчення, а ми пропонуємо відтворити рецепт у духовці. Маєте спробувати!
Крученики зі свинини
Завиванці, або крученики, мабуть, так само популярні до свят, як і домашня ковбаска. Начинки дуже різноманітні: гриби з цибулькою, квашена капуста, сало. Та один з найпопулярніших варіантів – крученики зі свинини з чорносливом. Вони виходять неймовірно ароматними як за рахунок начинки, так і завдяки гілочці свіжого розмарину. Дуже по-святковому!
Верещака
Ніжні свинячі реберця, що запечені у буряковому квасі подають із соусом на його основі – це і є українська верещака зі спеціями та часничком. Ми вирішили трохи видозмінити рецепт та використати хлібний квас. І знаєте, вийшло просто чудово! Те, що треба до свята. Ви будете навіть трохи верещати від задоволення.
Пшеничники з фаршем
Всі ви знаєте таку страву, як гречаники. Ми подумали, що і варіант з пшеницею буде цікавим та приготували за схожим принципом пшеничники з фаршем та заливкою зі сметани. Пшениця так класно розкривається у цій страві, вона дуже пружна і ніби аж трохи лопається у роті. Одним словом, треба готувати!
До м’яса
Окрім м’ясних страв та риби на святковий стіл українці завжди ставлять якісь каші та овочеві страви, так звані гарніри. Зазвичай це запечена картопелька із салом, тушкована пісна капуста або гречка з овочами чи пшоно. Пропонуємо вам свої варіанти таких наїдків.
Гартаначка
Ця страва може бути як гарніром, так і густим супом, все залежить від вашого бажання. Родом з Чернігівщини, гартаначка зобов’язана своєю назвою німецькому слову «haerten», що означає «гартувати». Тут і пшоно, і картопля, і в’ялена груша, і сало з м’ясними прожилками. Смак гартаначки дуже насичений, вам сподобається.
Товчанка
Ми якось звикли робити з картоплі пюре. Але час згадати, що ми маємо свою власну страву з картоплі – це українська товчанка з маком і квасолею. Це поєднання може здатися вам трохи дивним, але ви будете вражені, наскільки воно вдале. З назви зрозуміло, що все треба зварити та добре перетовкти, тому ніяких складнощів у вас не виникне.
Солодке
Ніяке свято не обходиться без солодкого. В Україні до Різдва та Нового року печуть різноманітні рулети та пироги з фруктовими начинками, печиво або пухкі пиріжечки. Ми вибрали кілька страв, які мають вам сподобатись.
Мандрики
Українські обрядові мандрики раніше готували лише до дня Петра і Павла. Але вони так смакували, що з часом їх стали робити й на інші свята, або взагалі просто так, щоб поласувати смачненьким. Хрусте пісочне тісто і ніжна начинка з кисломолочного сиру з маком і сметаною – ось і весь секрет. Ну і звісно, дрібка вашої любові до України.
Запечені яблука з сиром
У багатьох це улюблена страва дитинства, а особливо якщо куштували її з печі – це завжди особливий смак. Мова про запечені яблука з сиром та горіхами. Можна додати до начинки трохи варення чи згущеного молока, або й взагалі обмежитися лише меленою корицею та маком. Експериментуйте до свят!
Кіфлики
Хтось звик називати цю випічку рогаликами, так теж можна. Та на Закарпатті це кіфлики, красиво звучить, правда? Зробімо ці смаколики до свята. Ви можете варіювати їх розмір та обирати будь-яку начинку. В нашому варіанті це сливи та волоські горіхи. Беріть будь-яке варення, що вам смакує – буде ідеально.
Напої
Українських святкових напоїв не перелічити. Але серед них є такі, без котрих важко уявити застілля. І ось кілька з них. Приготуйте та насолоджуйтесь цими автентичними смаками.
Узвар із сухофруктів
Навіть і сперечатися не треба, що узвар з сухофруктів – король напоїв на святковому столі в Україні, особливо на Різдво. Його аромат зводить з розуму та змушує знов і знов підставляти склянку. Тому беріть цей рецепт та готуйте на всю родину, бо будуть просити ще.
Варянка
З сухофруктів можна зробити не лише безалкогольні напої. І смачний доказ цьому – українська варянка, яку раніше готували в печі. Горілка зміщувалась з сушеними фруктами у глечику, зверху його заліплювали тістом і ставили томитися на довгий час у розігріту піч. Звісно, зараз не всі мають змогу повторити автентичний рецепт, тому скористаємось духовкою. Смакуйте до свят, та сильно не захоплюйтесь.
Готувати – це просто!