Ніжна та гостро-солодка. Чим корисна цибуля порей та як її готувати

Цибуля порей походить з країн Близького Сходу, але і Європі вона прижилася досить давно – її споживали ще у Римській імперії. Зараз лідером у беззаперечній любові до неї є Франція. Проте навряд чи знайдемо багато країн світу, де про неї нічого не знають. Українці теж готують страви з цибулею пореєм з великим задоволенням, вона полюбилася так само, як і цибуля шалот, про яку я вже розповідав багато цікавого.
І до речі, на моєму сайті є чимало рецептів з цибулею пореєм. Готували щось? Якщо ні, то це ви дарма. Якщо так, то ви супер молодці. У будь-якому разі, я не втримаюсь, щоб розповісти вам про неї більш детально. Бо вона – така гостро-солоденька, ніжна, ароматна і корисна – варта нашої уваги. Проте одразу зауважу, що інформацію про дослідження, які я читав, та цікаві факти про користь цибулі порею, про які дізнався,  я даю тут лише для ознайомлення. Щоб у нас з вами було більше причин частіше готувати щось смачне з неї. А складати лікувальні чи профілактичні дієти мають лише лікарі. Будь ласка, радьтеся з ними, особливо якщо маєте проблеми зі здоров’ям. Тільки так буде правильно.

Чим корисна цибуля порей

Вона містить велику кількість вітаміну К, чимало вітамінів А та С і фолієвої кислоти. Є в ній калій, магній, марганець та мідь та ще цілий список інших важливих елементів, які хоч і в невеликій кількості, але присутні в її складі. А ще клітковина, пребіотики, антиокосиданти… Перераховувати усі корисні речовини у складі цибулі порею можна довго, але варто згадати, що страви з нею – це божественно смачно. А отримувати задоволення від їжі – це теж про користь. Ви ж не будете сперечатися з цим?
На які корисні елементи у складі цибулі порею варто звернути найбільшу увагу? Що про це говорять дослідники?

Антиоксиданти у складі цибулі порей

Особливу увагу дослідників заслужив кемпферол, якого чимало у цій цибулі. Цей природний флавонол є потужним антиоксидантом. Він допомагає організму боротися з вільними радикалами та зменшувати рівень окислювального процесу. Чим це добре? Тим, що тіло буде повільніше старіти, клітини не мутуватимуть, а значить, зменшиться ризик розвитку раку, хронічних захворювань, проблем з серцево-судинною та імунною системами.

Важливий вітамін К

Шашлики та цибуля порей

В 100 г цибулі порею міститься 47 мг вітаміну K1, це приблизно 59 % денної норми. Цей вітамін відіграє важливу роль у збереженні здоров’я кісток, зокрема, допомагає запобігти остеопорозу. А все тому, що він відіграє важливу роль у засвоєнні кальцію. І тому, що закономірно, важливий і для здоров’я зубів. До речі, існує ще одна форма цього вітаміну – К2, а його багато у м’ясі та молочних продуктах. Тому запікати щось м’ясне і соковите з цибулею пореєм та ще й у вершках – дуже гарна ідея.
А ще вітамін К1 разом кемпферолом, про який я уже розповідав, та іншими антиоксидантами, що містяться у цибулі пореї, допомагають стабілізувати артеріальний тиск, підтримувати здоров’я судин і зменшити рівень «поганого холестерину».

Інулін

Велика кількість інуліну у складі порею посилює його антиракові властивості. Цей полісахарид, як показують дослідження, здатен захищати ДНК людини від мутацій, які називають першопричиною багатьох видів онкологічних захворювань. Просто супер овоч. Але тут зауважу, що інулін є й у звичайній ріпчастій цибулі, і в часнику, і спаржі. Не забувайте і про них.

Фолієва кислота

Цибуля порей також містить чимало фолієвої кислоти (вітаміну В9), яка відіграє важливу роль у забезпеченні нормальної роботи серця. А все тому, що знижує рівень гомоцистеїну – амінокислоти, підвищений рівень якої в крові  пов’язують з високим ризиком  інфаркту та інсульту.
Мабуть, ви уже чули, що фолієва кислота важлива для вагітних, допомагає запобігти вродженим вадам дитини та передчасним пологам. Лікарі дуже слідкують за цим, коректують дієти та призначають вітамінні добавки. А я можу лише порекомендувати смачні та корисні страви з цибулею пореєм, щоб урізноманітнити корисний раціон. До речі, в 100 г цибулі порею міститься приблизно 16% добової норми вітаміну В 9.

Клітковина

Цибуля порей, як і усі продукти з високим вмістом клітковини, допомагає довше відчувати ситість. Це корисно, коли хочеш менше їсти та швидше худнути. А крім того, вона містить пребіотики – різновид клітковини, що живить корисні бактерії в кишечнику. Це покращує його роботу, засвоєння поживних речовин, виведення токсинів.
І взагалі, рослинна клітковина – це чудовий прискорювач обміну речовин. А враховуючи, що у 100 г цибулі порей приблизно 60 калорій, то вона чудовий вибір для тих, хто прагне схуднути. Тим паче, що завдяки апетитному смаку, страви з нею тішать наші рецептори й швидше дарують відчуття ситості, особливо у запеченому вигляді.

Як готувати цибулю порей

Запечений короп з цибулею порей

Найсмачніша та найніжніша частина цибулі порею – біла стеблина, яка росте під землею. Для приготування страв використовують саме білу та ще світло-зелену частину стебла. А темно-зелене листя, зазвичай, зрізають і викидають.
Якщо зверху є прив’ялі чи пошкоджені листочки, то їх треба попередньо зняти. Це зручно робити, очищаючи зверху вниз, як банан.
Маю тут ще зауважити, що перед тим як готувати цибулю порей, її треба ретельно помити під теплою проточною водою. Вона може приховувати чимало бруду між своїми білими листочками, навіть коли, на перший погляд, здається чистою. Тому будьте уважними, за потреби, розрізайте її вздовж, щоб точно все вимити, і вона хрумкотіла не через пісок, а лише через соковитість.
Цибулю порей їдять у вареному, смаженому, або сирому вигляді, готують на пару та запікають на грилі.
Дуже люблю підсмажувати її у вершковому маслі чи тушкувати у вершках, тоді вона розкривається таким витонченим смаком, що апетит розгоряється ще задовго до готовності страви.
Існує безліч рецептів, які стають досконалими завдяки цибулі порею, але й чимало таких, де вона грає головну скрипку.
Відчути справжній французький смак ви зможете, якщо приготуєте з суп вішисуаз. У ньому ви особливо яскраво зможете відчути отой неперевершений смак від поєднання цибулі порею та вершків. А взагалі, мені подобається класти її у найрізноманітніші супи, як звичайні, так і пюре.
Сиру цибулю порей можна додати до найрізноманітніших овочевих салатів, посипати нею готовий суп чи картоплю, класти на бутерброди та у сендвічі.
Вона прекрасна з тушкованою та запеченою рибою. От, скажімо, мій короп у сметані з цибулею пореєм просто неймовірний. І карасі, до речі, теж смачнезні. Я знаю, що кажу.
А ще готуйте з нею м’ясні та овочеві рагу, шашлики, пироги з грибами та м’ясним фаршем. Словом, не стримуйте себе. На сайті, як я вже казав, є чимало рецептів смачних страв з цибулею пореєм – готувати не переготувати. Пробуйте. Смакуйте. Експериментуйте.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...