Картопля фрі: їсти, обмежити чи відмовитися

Картопля – один із найпопулярніших та найуніверсальніших продуктів у світі. З неї можна приготувати безліч різноманітних, поживних та смачних страв. Та попри це, з картоплею не все так однозначно. З одного боку, вона містить вітаміни С, В6, Калій, Марганець, Магній, фолієву кислоту. З іншого боку, цей коренеплід складається переважно з вуглеводів, він бідний на білок та клітковину, має високий глікемічний індекс.

Є дослідження, що вказують на користь картоплі, наприклад, вона здатна запобігти виникненню деяких видів раку, крохмаль у її складі позитивно впливає на мікрофлору кишківника. Та значно більше досліджень свідчать про шкоду картоплі. Річ у тому, що корисні властивості цього продукту залежать від способу приготування. Якщо під час запікання нечищеної картоплі вітаміни та мікроелементи зберігаються у достатній кількості, то користь від картоплі фрі під питанням.

Чудово розумію любителів картоплі фрі, яким хотілося б знати, чи можна нагрівати мед, тут більше міфів, аніж правди, і спосіб приготування не може зробити продукт шкідливим, та, на жаль, побоювання щодо картоплі фрі цілком обґрунтовані. Звісно, не можна сказати, що картопля фрі шкідливіша за сигарети. Проте результати наукових досліджень спонукають обирати альтернативні способи отримання хрусткої шкоринки, обмежити вживання цієї смачної страви та надавати перевагу домашньому приготуванню.

Що таке картопля фрі?

В англомовних країнах обсмажену у фритюрі картоплю називають French Fries, тобто картопля по-французьки. Але страву винайшли не у Франції, а у Бельгії. За переказами, це було ще наприкінці 17 століття. Жителі рибацького села любили смажити рибку у великій кількості олії, а коли річка замерзла і риби не було, обсмажили таким способом скибочки картоплі. Бельгієць на прізвище Frite вирішив їх продавати, на честь нього і отримав назву популярний фаст-фуд. Назва ж French Fries з‘явилася під час Першої Світової. Тоді американські солдати вперше спробували хрумку картоплю завдяки союзникам з франкомовної частини Бельгії.

Насправді, існує ще кілька версій виникнення цієї страви. Та попри суперечки про її історію та про те, чи шкідлива картопля фрі, цю страву люблять по усьому світу. У ресторанах швидкого харчування та вуличних точках фаст-фуду це найпопулярніший гарнір. Його подають до риби, м‘яса, салатів. Також картопля фрі – самостійна страва, яку смакують з різноманітними соусами. Встояти перед нею дуже складно. Про те, що ховається під хрумкою шкоринкою, ми і поговоримо далі.

Чи шкідлива картопля фрі й наскільки

Зрозуміло, що ця страва містить багато калорій і корисніше було б обрати інший продукт для перекусу. Але якщо говорити безпосередньо про її шкідливість, то найчастіше її пов‘язують з наявністю акриламіду. Дана речовина вважається токсичною, утворюється вона в результаті хімічної реакції між цукрами та амінокислотою аспарагіном під час смаження або випікання при високих температурах. Акриламід є не лише у обсмаженій картоплі, він утворюється і в інших крохмалистих продуктах, хлібобулочних виробах, обсмаженій каві і т.д.

Певні дослідження на тваринах дали підстави вважати, що акриламід може підвищити ризик деяких видів раку, при цьому застосовували не помірні, а дуже високі дози акриламіду. Дослідження про вплив цієї речовини на людину не дають однозначної відповіді щодо її канцерогенності.

Картошка фри

Деякі дослідники вказують на певний зв‘язок між вживанням великої кількості акриламіду та раком яєчників, нирок чи ендометрію. Водночас інші дослідження спростовують його канцерогенний вплив на організм людини. Наприклад, дослідження вчених Гарвардської та Бостонської медичних шкіл,  Каролінської університетської лікарні на початку 2000-х не виявили жодного зв’язку між споживанням харчових продуктів з вмістом акриламіду та підвищенням ризику розвитку раку нирок, печінки та кишківника (в дослідженні взяли участь 987 онкохворих та 538 здорових пацієнтів). Тобто достатньої інформації, яка дозволила б говорити про шкідливий вплив акриламіду на організм людини, немає.

На чому смажити картоплю фрі та чому це важливо

Говорячи про те, що міститься у картоплі фрі, не можна не згадати про велику кількість жиру, у якому вона обсмажується. Олія при сильному нагріванні змінює свою хімічну структуру шляхом окислення чи гідрування, в результаті чого кількість корисних ненасичених жирів зменшується, а кількість трансжирних кислот збільшується. Крім того, в процесі смаження утворюються альдегіди.

Кількість шкідливих сполук збільшується при повторному використанні та тривалому смаженні. Тож можна з упевненістю сказати, що їжа, приготована у фритюрі в ресторанах швидкого харчування, є одним з факторів ризику.

Значення має й те, яка саме олія використовується. У ході аналізу 68 мереж ресторанів швидкого харчування дослідники повідомили, що 69% закладів використовували для приготування картоплі фрі кукурудзяну олію, наступні за рейтингом – ріпакова, соєва, бавовняна, соняшникова та пальмова олії. У цих оліях дуже багато омега-6 жирних кислот, які, як показують дослідження, можуть індукувати проліферацію клітин пухлини простати.

Як приготувати та як часто можна їсти картоплю фрі

Безперечно, краще готувати картоплю фрі вдома, адже тоді ми можемо бути впевнені, що для обсмажування використовується свіжа олія. Також ми можемо обрати більш корисні олії для смаження, наприклад, кокосову, оливкову чи з авокадо.

Якщо знати деякі секрети приготування, то і домашня картопля фрі вийде не просто смаженою, а такою, як у ресторанах швидкого харчування, – з хрусткою шкоринкою та м‘якою всередині. Підкажу, що для цього перед обсмажуванням її треба відварити. Щоб максимально зменшити кількість олії та зробити страву не такою шкідливою і калорійною, можна використати альтернативний метод приготування – запекти картоплю у духовці, а не смажити в жиру. Скористайтеся рецептом картоплі по-селянськи, і вона вийде хрумкою та смачною.

Звісно, картопля фрі – страва не на кожен день. Та навіть науковці не забороняють її їсти категорично. Дослідники не знайшли зв’язку між вживанням картоплі фрі, смажених пончиків та підвищенням ризику раку у груп, які вживали такі продукти періодично (1-3 рази на місяць). У той же час, такий взаємозв‘язок прослідковується в групах людей, які споживали смажені продукти регулярно (більше, ніж раз на тиждень).

Наші висновки

Картопля фрі – страва для запланованого читмілу, особливого настрою чи випадку. Як свідчать дослідження, ви особливо не нашкодите організму, якщо будете їсти її пару разів на місяць. Це, до речі, стосується будь-яких страв у фритюрі, а не лише картоплі. Проте, навіть влаштовуючи собі свято, можна дбати про здоров‘я. Шкоду від картоплі можна значно знизити, готуючи її на якісній свіжій олії вдома, а не купуючи в ресторані швидкого харчування.

Завантаження...