Яйця – продукт, який ми використовуємо у приготуванні страв ледве не щодня, готуючи сніданки або додаючи до салатів, закусок чи супів, у десерти, соуси та випічку. Тому для того, аби убезпечити себе та рідних, варто знати, як пастеризувати яйця для приготування страв, а також – як правильно їх зберігати в домашніх умовах сирими чи відвареними.
Як зберігати сирі яйця
Частіше за все ми звикли зберігати яйця в холодильнику, та насправді за відсутності електроенергії довгий час це можна і робити за кімнатної температури. Кожен з цих способів має свої нюанси.
В холодильнику. Сирі яйця можна зберігати у холодильнику до 60 днів, температура має бути від 0 до +8 градусів за Цельсієм. Краще за все використовувати оригінальне паковання від виробника, а не викладати яйця на поличку на дверцятах. Температура всередині холодильної камери тримається краще, тому краще покладіть яйця вглиб. Слідкуйте, щоб паковання було закритим і яйця не лежали поруч зі свіжими м’ясними або рибними продуктами, а також овочами. Взимку можна використовувати засклений балкон, але треба стежити за температурю, щоб яйця не перемерзли чи не перегрілися.
За кімнатної температури. Одразу зазначу, що строк придатності сирих яєць за такого зберігання набагато менший і становить до 25 діб. Також температура в приміщенні не має перевищувати 20 градусів. Тому у спекотний період року цей метод може бути небезпечним. Паковання яєць має бути закритим, краще за все використовуйте ємність від виробника.
Загальні поради зі зберігання сирих яєць
Щоб сирі яйця зберегли свою користь та не зіпсувалися, а ваші страви смакувати ідеально, дам вам кілька простих порад:
- Обов’язково перевірте строк виготовлення яєць, ця інформація є на пакованні. Звісно, чим яйця свіжіші, тим краще, особливо ця умова важлива для випічки та десертів. При зберіганні зважайте, що якийсь час яйця вже зберігалися на полицях супермаркету чи на базарі.
- Звертайте увагу на цілісність паковання. Коробки мають бути сухими, без жодних пошкоджень, мокрих плям, вм’ятин тощо.
- Всередині паковання кожне яйце має бути цілим. Якщо ви бачите тріщини, а то і явні надломи у шкарлупі, не купуйте такий товар, це небезпечно для здоров’я. Якщо ж помітили це вже вдома, краще викинути таке яйце, бо ви не знаєте, як довго воно було пошкодженим.
- Не купуйте багато яєць про запас, якщо немає особливої необхідності. Краще купити десяток свіжих яєць та смакувати кориснішими стравами, аніж готувати зі старіших, які лежать в холодильнику довгий час.
- Не мийте яйця одразу після того, як ви їх купили. Кожне яйце має захисну оболонку, яка затримує потрапляння всередину бактерій. Вже перед тим, як безпосередньо готувати їжу, ретельно помийте яйця під проточною водою.
- Якщо ви плануєте зберігати яйця не в пакованні від виробника, а у власному, так само обирайте коробку із кришкою, аби на яйця не потрапляли бактерії. Кладіть яйця так, щоб гостра їх частина була внизу, це ідеальний спосіб зберігання. В такому положенні жовток утримується по центру яйця, а також яйця довше залишаться свіжими – тупий кінець дозволяє їм краще «дихати».
- Не кладіть яйця у безпосередній близькості до інших сирих продуктів, щоб завадити їм «обмінюватися» бактеріями.
Як зберігати варені яйця
Зварені круто яйця дуже корисні та зручні в приготування швидких салатів і закусок. Якщо ви часто їх їсте, то немає потреби варити яйця кожного разу – натомість ви можете зварити одразу кілька й зберегти їх на наступний раз. Такі яйця треба зберігати у холодильнику і спожити протягом 7 днів.
Поради зі зберігання варених круто яєць
- Дайте охолонути. Після того, як ви зварили яйця, перекладіть їх у миску з холодною водою чи льодом, а не одразу до холодильника. Коли ви кладете гарячі продукти в холодильник, це підвищує загальну температуру в ньому. Своєю чергою це може створити сприятливіші умови для розмноження бактерій та піддати ризику інші продукти, що в ньому зберігаються. До того ж після холодної води яйця вони в майбутньому будуть краще чиститися.
- Не залишайте зварені яйця за кімнатної температури. Помилково вважати, що якщо ви вже зварили яйце, то його можна залишити на столі надовго, а потім з’їсти. Це не так, варені яйця краще покласти у холодильник максимум за 2 години після приготування, а краще одразу, як вони охололи.
- Очистьте або зберігайте у шкарлупі. Якщо ви хочете максимально спростити собі життя, після остигання очистьте яйця від шкарлупи. В такому випадку зберігати їх потрібно обов’язково у герметичній ємності, щоб захистити від впливу будь-яких мікроорганізмів. На дно раджу викласти вологий паперовий рушник, тоді яйця не будуть швидко висихати. Зберігати можна й у шкарлупі, тут так само треба використати герметичну ємність, але застилати її вологою серветкою не варто, бо шкарлупа захистить яйця від пересихання.